אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אימון מתקדם: טסט לכל שריר צילום: אי פי איי

אימון מתקדם: טסט לכל שריר

כדי לבחון אם תוכנית אימוני הכושר שקבענו מקרבת אותנו אל היעד, מומלץ לבצע מבדקים מדידים וקבועים

05.03.2019, 08:30 | ארי תדהר

ביצוע מבדקים (טסטים) לבחינת מצב הכושר שלנו, היא דרך מעולה לעקוב אחרי התקדמות תוכנית האימונים שקבענו ולבדוק אם היא אכן עובדת.

תזמון המבדקים הוא חשוב, ורצוי לבצע אותם לפני תחילת תקופה של אימונים שמטרתם לשפר מרכיבים בכושר שלנו, כמו גם לפני שלב של תחרויות. מבדק נוסף כדאי לבצע גם בסוף התקופה - כדי לדעת אם תוכנית האימונים עומדת בקצב ומה יש לשפר בה.

קראו עוד בכלכליסט

מבדק כושר. ניתוח הנתונים יסייע לשמירה על היעדים ועל הבריאות, צילום: אי פי איי מבדק כושר. ניתוח הנתונים יסייע לשמירה על היעדים ועל הבריאות | צילום: אי פי איי מבדק כושר. ניתוח הנתונים יסייע לשמירה על היעדים ועל הבריאות, צילום: אי פי איי

המבדקים צריכים להיות מדידים, בתנאים זהים מבחינת רמת המאמץ וההתאוששות, השעה ביום, תנאי הסביבה ומזג האוויר, ורצוי שיהיו ניתנים להשוואה בין ספורטאים באותו ענף.

זאת כדי שנהיה מסוגלים לגזור מהמבדקים יכולות הקשורות ליעדים שלנו. בזמן המבדק, נרצה לנטר כמה שיותר מדדים בעזרת שעוני הספורט והחיישנים שיש ברשותנו ולתעד כמה שיותר נתונים - על התחושות, רמת המאמץ וכל גורם נוסף שיכול להשפיע על המבדק.

דוגמה למבדק אפשרי: ריצה של 5 ק”מ (אפשרי גם השתתפות במרוץ), כאשר היעד שלנו הוא מרוץ ל־10 ק”מ. מנתוני המדדים שלנו במרחק הקצר, ניתן להעריך את יכולותינו למרחק הכפול.

דוגמה נוספת, בשחייה למשל, יכולה להיות מדידה של 1,000 מטר בבריכה. הנתונים יכולים לתת לנו הערכה טובה לקצב השחייה שלנו גם במים פתוחים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות