אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשות ני"ע דורשת מידע על בנקאים שפוטרו בשל כשלים צילום: ענבל מרמרי

בלעדי לכלכליסט

רשות ני"ע דורשת מידע על בנקאים שפוטרו בשל כשלים

הרשות ביקשה מבנק ישראל דו"חות שנוגעים לדברי המפקחת על הבנקים בוועדת הטייקונים, שלפיהם הוזזו 15 בכירים ממשרתם מאז 2008

05.03.2019, 08:19 | צבי זרחיה

רשות ניירות ערך פנתה אל בנק ישראל בבקשה לקבל את דו"חות הביקורת של הפיקוח על הבנקים בעניין העברת נושאי משרה מתפקידם. כך הודיעה יו"ר הרשות ענת גואטה במכתב ששיגרה בימים האחרונים אל ועדת הטייקונים - ועדת החקירה הפרלמנטרית למתן אשראי ללוווים גדולים . מכתב זה הוא למעשה תשובה לפנייה של יו"ר הוועדה איתן כבל (עבודה) אל גואטה, שהועברה בדצמבר, בעקבות הופעתה בפני הוועדה של המפקחת על הבנקים ד"ר חדוה בר.

קראו עוד בכלכליסט

מימין: יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה והמפקחת על הבנקים ד"ר חדוה בר, צילום: ענבל מרמרי מימין: יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה והמפקחת על הבנקים ד"ר חדוה בר | צילום: ענבל מרמרי מימין: יו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה והמפקחת על הבנקים ד"ר חדוה בר, צילום: ענבל מרמרי

בר אמרה לוועדה בנובמבר 2018, כי "משנת 2008 הוזזו 15 נושאי משרה בכירים במערכת הבנקאית. הפיקוח על הבנקים פסל מינוי של 80 נושאי משרה שרצו להיות יו"ר, מנכ"ל, דירקטורים וחברי הנהלה".

"מחייבים דיווח"

בר לא פירטה בהופעתה מי הבכירים שהוזזו ולא השיבה אם הבנקים, שדיווחו על העזיבות לבורסה, פירטו את את סיבותיהן. לכן פנה כבל לגואטה וציין כי בר תיארה מצב שבו "נפסלו בכירים מלשמש בתפקידים בכירים יותר. אלה אירועים המחייבים דיווח".

יו"ר ועדת הטייקונים איתן כבל. פנה במכתב לגואטה, צילום: עמית שאבי יו"ר ועדת הטייקונים איתן כבל. פנה במכתב לגואטה | צילום: עמית שאבי יו"ר ועדת הטייקונים איתן כבל. פנה במכתב לגואטה, צילום: עמית שאבי

בתשובתה לכבל ציינה גואטה כי "הרשות עומדת בקשר עם הפיקוח על הבנקים בעניין ובשלב זה לא סיימה לבחון אותו". היא גם ציינה כי "הרשות אינה מקבלת לידיה באופן שוטף את דו"חות הביקורת של המפקחים השונים וכך לא קיבלה גם את דו"חות הביקורת של הפיקוח על הבנקים בעניין העברת נושאי משרה מתפקידם".

האם יש פטור לבנקים?

גואטה גם העמידה את כבל על טעותו: "ביקשתם הסבר האם רשות ניירות ערך פועלת בהנחה כי לפיקוח ניתן פטור מגילוי צעדי אכיפה בלתי פורמליים שננקטו. אנו מניחים כי שאלתכם היא האם יש פטור לבנקים ולא לפיקוח, כי הפיקוח עצמו אינו חייב בדיווח למשקיעים. סיום כהונת נושא משרה בתאגיד מדַווח נעשה לרוב בדיווח שגרתי בדבר סיום הכהונה, ורק במיעוט המקרים הוא טעון גילוי נוסף. הבנקים כפופים בהקשר זה לאותה הוראת גילוי החלה על התאגידים המדווחים".

ועדת החקירה מגבשת את המלצותיה שצפויות להתפרסם בסוף החודש. הוועדה מסתייעת ביועצים מקצועיים: פרופ' ניתאי ברגמן, פרופ' אשר בלס ועו"ד רמי תמם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות