אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רשמית: פנחס עידן פרש מרשימת הליכוד לכנסת צילום: רועי אזולאי

בחירות 2019

רשמית: פנחס עידן פרש מרשימת הליכוד לכנסת

עידן קיבל את הצעתו של יו"ר ועדת הבחירות, השופט חנן מלצר, להסיר את מועמדותו מרשימת הליכוד, עקב תסבוכת שאליה נקלע בעקבות ויתור שלו על דרגות לאחר המועד שנקבע לכך. המשמעות: עידן ימשיך לכהן כיו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה, וכל המועמדים ברשימת הליכוד מהמקום ה-19 ואילך יתקדמו מקום אחד

06.03.2019, 09:37 | צבי זרחיה

פנחס עידן, יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה, שנמצא במקום ה-19 ברשימת הליכוד לכנסת, הודיע הבוקר לוועדת הבחירות המרכזית כי החליט להסיר את מועמדותו ולפרוש מהרשימה. זאת, נוכח הצעתו של יו"ר הוועדה, שופט בית המשפט העליון חנן מלצר.

קראו עוד בכלכליסט

 עידן הודיע על פרישתו מרשימת הליכוד בפנייה שהעביר הבוקר לוועדת הבחירות, באמצעות עורך דינו עמית חדד. עידן נאלץ לפרוש לאחר שהשופט מלצר גילה כי הוראת הביצוע להורדתו ב-4 דרגות נעשתה ב-8 בינואר, כלומר יומיים לאחר שהיה אמור לפרוש מרש"ת כדי להתמודד לכנסת בהיותו בכיר ברשות.

על פי הצעתו של השופט מלצר, במקביל לפרישתו של עידן מהמירוץ יוחזרו לו הדרגות הקודמות. בעקבות הפרישה, כל נבחרי הליכוד מהמקום ה-19 - המקום שבו אמור היה להיות מוצב עידן - יתקדמו מקום אחד במעלה הרשימה. 

השופט מלצר נימק את הצעתו אתמול בכך שיש "אי נוחות" בהשתלשלות הדברים בעניינו של עידן ואמר שאולי עדיף שהוא עצמו לא יקבל הכרעה בעניין. השופט אמור היה להחליט בעניינו של עידן - ככל שהוא עצמו לא היה מקבל את הצעתו ופורש.

פנחס עידן יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה, ומקום 19 ברשימת הליכוד, צילום: רועי אזולאי פנחס עידן יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה, ומקום 19 ברשימת הליכוד | צילום: רועי אזולאי פנחס עידן יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה, ומקום 19 ברשימת הליכוד, צילום: רועי אזולאי

מלצר דן אתמול בעתירה נגד מועמדותו של עידן ברשימת הליכוד לכנסת. החוק מחייב עובדי מדינה וחברות ממשלתיות ב-4 הדרגות העליונות להתפטר אם רצונם להתמודד ברשימה לכנסת. עידן, ביקש לרדת ב-4 דרגות, ולא להתפטר מתפקידו.

במהלך הדיון התברר שעידן קיבל את ההחלטה לרדת ב-4 דרגות ולא להתפטר לאחר התייעצות עם עו"ד אריה שחם, שהיה אז היועץ המשפטי של רש"ת. בתשובה לשאלת מלצר אמר עו"ד שחם כי נערכה פגישה בעניין בהשתתפותו ובהשתתפות מנכ"ל רש"ת, הסמנכ"ל ועידן עצמו שבה דובר על כך שעידן יירד בדרגתו.

השופט העליון חנן מלצר, צילום: עמית שאבי השופט העליון חנן מלצר | צילום: עמית שאבי השופט העליון חנן מלצר, צילום: עמית שאבי

השופט מלצר ביקש להביא לדיון שיערך אחר הצהריים את מנכ"ל רש"ת והסמנכ"ל כדי לבדוק את השתלשלות הדברים. הוא תהה מדוע עידן לא עשה "פרה רולינג" (בחינה מוקדמת) בעניין עם ועדת הבחירות.

בישיבה השתתפו עו"ד עמית חדד, המייצג את עידן, ועו"ד אבי הלוי, היועץ המשפטי של הליכוד. שניהם סבורים שיש לאשר את ההתמודות. עידן נכח בישיבה אך לא התבטא.

"עד שיצאה הוראת הביצוע הוא היה בדרגה הבכירה"

בישיבת אחר הצהריים שהתקיימה אתמול בעניינו של עידן בועדת הבחירות חלה התפתחות משמעותית כשהתברר שמסמך הוראת הביצוע להורדתו של פנחס עידן בדרגה נשלח ב-8 בינואר 2019, כלומר יומיים לאחר התאריך הקובע להתפטרות עובדי מדינה בכירים המתמודדים לכנסת. השופט מלצר אמר שיש משמעות לכך שהוראת הביצוע יצאה ב-8 בינואר. "עד שיצאה הוראת הביצוע הוא היה בדרגה הבכירה".

חגי זמיר סמנכ"ל המינהל ברש"ת אמר כי המייל הגיע ב-6 בינואר, אך המסמך הועבר ב-8 לחודש עם תאריך ביצוע של 6 בינואר. כלומר: מהמידע שהתברר בעקבות השאלות של השופט מלצר עולה כי ההודעה על ההורדה בדרגה היתה יומיים לאחר התאריך הקובע. עו"ד עמית חדד המייצג את עידן אמר כי עידן ביקש כבר ב-6 בינואר תהיה הורדתו בדרגה וכי מדובר ברישום במחשב. מלצר השיב עד שההורדה לא בוצעה אז הוא נמצא בדרגה אחרת- כלומר בדרגה הגבוהה (שבה אסור לעובד בחברה ממשלתית להתמודד לכנסת).

בישיבה הופיע מנכ"ל רש"ת יעקב גנות. בתשובה לשאלת השופט מלצר אם דובר עם עידן מה יקרה אם לא יבחר לכנסת, וזאת לאחר שהורד ב-4 דרגות השיב גנות: "באותו שלב לא דיברנו מה יקרה אם לא יבחר כי זה לא היה הנושא. יו"ר ועד לא יכול לעסוק יום יום בעבודה מבצעית כי הוא עסוק בתיאומים, ביקורים, לוויות כיו"ר ועוד".

מהדיון התברר כי עידן ישב על תקן של ראש אגף מפעילי ציוד כבד בנתב"ג שבפועל היה יו"ר ועד עובדים ולא תיפקד כראש אגף מפעילי ציוד.

מלצר שאל את גנות אם סוכם עם עידן שבמידה שלא יבחר האם הוא יחזור לדרגה גבוהה יותר ברש"ת. גנות השיב: "הסברתי לעידן שיקח בחשבון המשמעות אם הוא לא יבחר לכנסת. התכוונתי לכך שאיני יודע אם יהיה אפשר להחזיר בדרגה והוא אמר שהוא לוקח את זה בחשבון".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות