אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבקר המדינה: "לא יכול לחקור בשלב זה את פרשת הצוללות" צילום: אלעד גרשגורן

מבקר המדינה: "לא יכול לחקור בשלב זה את פרשת הצוללות"

בעקבות פניית התנועה לטוהר המידות אל המבקר יוסף שפירא בדרישה שיבדוק את הפרשה, הסביר האחרון כי איננו יכול להתחיל בבדיקה בשל התמשכות הדיונים בנושא אצל היועץ המשפטי לממשלה

05.03.2019, 14:18 | שחר אילן

מבקר המדינה יוסף שפירא אומר כי בשל התמשכות הדיונים בפרשת הצוללות (תיק 3000) הוא אינו יכול לחקור את נושא זה.

המבקר כתב את הדברים לתנועה לטוהר המידות בעקבותה פנייתה אליו בדרישה לחקור את הפרשה. המבקר אינו יכול לחקור נושאים הנמצאים תחת חקירת משטרה בשל החשש להפרעה לחקירה זו, אבל הודעתו מרחיבה מגבלה זו גם לדיונים אצל היועץ המשפטי לממשלה.

קראו עוד בכלכליסט

בחקירת פרשת הצוללות (ולמעשה כלי השיט), נבדק חשד להטיית מכרזים הקשורים לרכש צוללות מסדרת דולפין AIP וספינות סער 6 מחברת טיסנקרופ הגרמנית בין השנים 2009–2017. בסיום החקירה פרסמה המשטרה את עמדתה שלפיה התגבשו ראיות כדי להעמיד לדין שישה מהנחקרים: אלי (צ'ייני) מרום, אבריאל בר יוסף, שי ברוש, אליעזר זנדברג ודוד שרן על עבירות שוחד, מרמה והלבנת הון ואת עו"ד דוד שמרון, בן דודו של ראש הממשלה, על עבירות מרמה והלבנת הון.

טקס קבלת הצוללת אח"י רהב בבסיס חיל הים בחיפה, צילום: אלעד גרשגורן טקס קבלת הצוללת אח"י רהב בבסיס חיל הים בחיפה | צילום: אלעד גרשגורן טקס קבלת הצוללת אח"י רהב בבסיס חיל הים בחיפה, צילום: אלעד גרשגורן

ב-13 לפברואר 2019 כתב מבקר המדינה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד אביחי מנדלבליט כי בכוונתו לבדוק את נושא הרכש של הצוללות וספינות.

עם זאת, נוכח חקירות שנערכו בנושא ביקש שפירא לדעת אם קיימת עדיין מניעה לבדוק את הנושא. ב-3 במרץ 2019 השיב היועץ המשפטי לממשלה כי מניעה כזו עדיין קיימת.

ממשרד מבקר המדינה נמסר כי "לאור תשובתו של היועץ המשפטי, משרד מבקר המדינה מנוע מלהיכנס לביקורת בנושא. משרד מבקר המדינה ימשיך לעקוב אחר הנושא".

מהתנועה לטוהר המידות נמסר בתגובה: "נדהמנו מתשובת היועמ"ש שהרי החקירה הפלילית הסתיימה, והדרג המדיני אינו מעורב - כך על פי הודעות היועמ״ש. תשובת היועץ המשפטי למבקר מהווה התערבות לא נאותה בעצמאותה של ביקורת המדינה, המחייבת הסבר מפורט של מנדלבליט לנו ולציבור ובכוונתנו לפנות אליו מידית, ובנוסף ונבחן פעולות נוספות. בתנועה מציינים ש"כבר היו תקדימים בעבר לפתיחת בדיקת המבקר לאחר סיום חקירת המשטרה ואף לפני החלטה על הגשת כתבי אישום, כמו למשל בפרשת הרפז. אנו נבין את מניעת ביקורת אם היא נאמרת על רקע חידוש הבדיקה או החקירה הפלילית בנושא תיק 3000 בהצטבר נתונים חדשים אצל המשטרה והפרקליטות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

18 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

15.
גרמניה הודיעה שתבטל את העיסקה אם יתברר שראש הממשלה
לקח שוחד..אז זהו שלקחו עבורו..וכעת הוא רוצה לה"לוות כסף" מהם..ושיריין מקום לשרן שלקח על עצמו את האשמה..ולכן דווקא כליכודניקית מבטן ולידה לא אצביע לו..הפעם אצביע לכחול לבן..לא ישרתו אץ העם כראוי..לא נבחר בהם בבחירות הבאות
מה לא ברור  |  06.03.19
14.
פרשת כלי השייט
ביבי פעל בניגוד גמור לאינטרס הביטחוני של מדינת ישראל עשה לכיסו .דאגו להשתיק ממשלת גרמניה איימה שאים יתברר שהיה מעשה שחיתות תבטל את העסקה .מהרסייך ובונייך ממך יצאו. ההסטוריה תשפוט המושחת שמנהיגי ישראל .אבל זה לא פלא כבר היו כאלה לא ברמת שחיתות כזאת .חלוץ ,אולמרט ,ברק הונו של ביבי נאמד בכ150 מיליון דולר גרף קומיסיון על כל עסקה .מכירת הצוללות למצרים ,ספינות לחייל הים אסדות הגז .
רוני  |  07.03.19
לכל התגובות