אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש אישר הגשת ייצוגית בהיקף חצי מיליארד שקל נגד בזק צילום: אוראל כהן

פרסום ראשון

ביהמ"ש אישר הגשת ייצוגית בהיקף חצי מיליארד שקל נגד בזק

ההחלטה ניתנה בהסכמת החברה, בגין ניצול לרעה של כוח מונופוליסטי למניעת תחרות בשוק התקשורת. משמעות הדבר שהתביעה תתנהל בבית המשפט, וביוני תגיש בזק כתב הגנה

05.03.2019, 18:51 | ליטל דוברוביצקי ותומר גנון

בית משפט המחוזי מרכז אישר היום (ג'), בהסכמת בזק, הגשת תביעה ייצוגית נגדה בהיקף של חצי מיליארד שקלים - בשל ניצול לרעה של כוח מונופוליסטי למניעת תחרות בשוק התקשורת.

קראו עוד בכלכליסט

ההחלטה ניתנה לאחר ששלשום הגישה בזק הודעת עדכון לבית המשפט, כי היא מסכימה להצעתו לאשר את הבקשה לאישור, זאת מבלי לתת פסק מנומק, בכפוף לכך שהיא תשמור את טענותיה לשלב שבו תדון התביעה לגופה.

במסגרת הבקשה שהוגשה במקור בשנת 2015 באמצעות עוה"ד שחר בן מאיר, איציק אבירם, אופיר נאור ורנן גרשט נטען כי בזק פעלה לעכב את יישום רפורמת השוק הסיטונאי עד שנת 2015. בנוסף נטען שהיא פעלה לפגוע במתחרות שלה על מנת לשמר את כוחה בשוק.

שאול אלוביץ' ובנימין נתניהו
שאול אלוביץ' ובנימין נתניהו צילום: אלכס קולומויסקי

על פי חשד העולה מממצאי החקירה בתיק 4000, הנחה ראש הממשלה ושר התקשורת בנימין נתניהו את שלמה פילבר ששימש בעבר מנכ"ל משרד התקשורת לסכל את רפורמת השוק הסיטונאי בתמורה לסיקור מלטף באתר וואלה שבבעלות מי שהיה בעל השליטה עד לאחרונה בבזק, איש העסקים שאול אלוביץ'.

במסגרת ההחלטה לאשר (בהסכמת בזק) את הבקשה לניהול התובענה כייצוגית, קבע השופט עופר גרוסקופף כי "לטענת המבקשים מזה שנים רבות מנסה משרד התקשורת להביא לתחרות בתחום התקשורת הקווית, אלא שנסיונותיו אינם צולחים, בעיקר נוכח מכשלות שמציבה בזק בפני פתיחת שוק התקשורת הקווית לתחרות.

"בראש ובראשונה נטען כי בזק פעלה לעיכוב, טירפוד וסיכול רפורמת השוק הסיטונאי - רפורמה שעלתה ביוזמת משרד התקשורת, שמטרתה להגביר את התחרות בתחום התקשורת הנייחת. לטענת המבקשים, התנהלותה שלא כדין של בזק הניבה לה רווחים עודפים על חשבון ציבור הצרכנים. היקף הנזק הוערך בבקשת האישור על ידי מומחה המבקשים בסך של 556 מיליון שקל. ב-3 במרץ הודיעה בזק כי היא מסכימה להצעת בית משפט, בכפוף לשמירת כל טענותיה לדיון בתובענה גופה. לאור האמור, אני מאשר בזאת את ניהול התובענה כייצוגית".

עילות התביעה בגינן מאושרת התובענה כייצוגית הן: ניצול מעמד לרעה על ידי בעל מונופולין, חוסר תום לב במשא ומתן ועוד. השופט פסק אף הוצאות שכר טירחה בסך 150 אלף שקל לבאי כוח המבקשים. כתב ההגנה מטעם בזק יוגש עד יוני 2019 ובשל מינוי גרוסקופף לבית משפט העליון יועבר התיק לשופט אחר.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות