אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
תובעת באריזונה: לאובר אין אחריות פלילית לתאונה האוטונומית בה נהרגה אישה צילום: רויטרס

תובעת באריזונה: לאובר אין אחריות פלילית לתאונה האוטונומית בה נהרגה אישה

תובעת מחוזית שנתבקשה לבחון את המקרה, הודיעה לבית המשפט כי החברה אינה האשמה העיקרית בו. זאת, למרות שהחקירה הפדרלית הרשמית טרם הסתיימה, ומצאה בינתיים שאובר ניטרלה במכוון מערכות בטיחות ברכב הדורס

06.03.2019, 10:24 | עומר כביר
לאובר אין אחריות פלילית לתאונה שבמסגרתה רכב אוטונומי שלה דרס למוות הולכת רגל בפרברי פיניקס בשנה שעברה - כך קבעה תובעת באריזונה. בשלב זה, לא ידוע האם יוגש כתב אישום נגד נהגת הבטיחות שישבה ברכב בעת התאונה, רפאלה וסקז.

קראו עוד בכלכליסט

בתאונה, שארעה ב-18 במרץ 2018, נהרגה הולכת רגל בשם איילין הרצברג. בימים ובשבועות שאחריה, התברר שנהגת הבטיחות לא צפתה בכביש בעת הפגיעה, אלא הביטה בסמארטפון שלה. החקירה הרשמית שהתנהלה חשפה שאובר נטרלה מאפייני בטיחות שונים ברכב, כמו בלימת חירום או שינוי היכולת לבצע פנייה פתאומית.

מכונית אובר נבחנת לאחר התאונה, צילום: רויטרס מכונית אובר נבחנת לאחר התאונה | צילום: רויטרס מכונית אובר נבחנת לאחר התאונה, צילום: רויטרס

למרות זאת, התובעת המחוזית של מחוז יוואפאי באריזונה, שילה סאליבן פולק, שבחנה את הממצאים בתיק, הגיעה למסקנה שהחברה לא נושאת באחריות פלילית. "אחרי בחינה מאוד ייסודית של כל הראיות שהוצגו, משרד זה מוצא שאין בסיס להטיל אחריות פלילית על תאגיד אובר בסוגיה זו", כתבה במכתב שנשלח השבוע לתובע המחוזי של מחוז מריקופה באריזונה.

לדברי סאליבן פולק, סרטון התאונה שפורסם לא מתאר בצורה מדויקת את האירועים שהתרחשו. "לפיכך, אנחנו ממליצים להפנות את הנושא למשטרת טמפה, כדי לאתר ראיות נוספות", הוסיפה. "בפרט, אנחנו מאמינים שיש צורך בניתוח מומחה של הווידאו. מטרת הניתוח היא להתאים בקירוב מה (ומתי) האישה שישבה במושב הנהג ברכב אמורה היתה או צריכה היתה לראות בהתחשב במהירות הרכב, תנאי התאורה וגורמים רלוונטים אחרים".

לא ברור על אילו ראיות נסמכים ממצאי התובעת, בעיקר בהתחשב בכך שחקירות הגורמים הפדרליים הרלוונטיים, המועצה הלאומית לבטיחות בתחבורה (NTSB) והמנהל הלאומי לבטיחות בדרכים (NHTSA), עדיין לא הושלמו. דו"ח ראשוני של ה-NTSB, ממאי שעבר, מצא שמערכת הזיהוי ברכב זיהתה את הרצברג כ"חפץ לא ידוע, ככלי רכב ולאחר מכן כאופניים". המכונית האטה מעט, אבל לא די על מנת למנוע פגיעה בהרצברג ולא ביצעה בלימת חירום. נהגת הבטיחות תפסה שליטה על הרכב כשנייה לפני הפגיעה, כשכבר היה מאוחר מדי. "כל ההבטים של מערכות הנהיגה האוטונומיות פעלו כשורה בזמן התאונה, ולא היו הודעות על תקלות או בעיות", נכתב בדו"ח.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות