אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כתב אישום בגין שוחד נגד אלכס ויז'ניצר: "זה 'אח' שלי, תסגור איתו את כל מה שאתה חייב לי" צילום: אוראל כהן

כתב אישום בגין שוחד נגד אלכס ויז'ניצר: "זה 'אח' שלי, תסגור איתו את כל מה שאתה חייב לי"

לפי הפרקליטות, בין מנכ"ל חברת נתיבי ישראל לשעבר והבעלים של חברת "ביבי כבישים עפר ופיתוח" התקיימה מערכת יחסים מושחתת לכאורה, במסגרתה פנה ויז'ניצר לקבלן יהודה בוזגלו ורמז לו כי עליו לשלם לו שוחד; בשנים 2006-2010 קיבל ויז'ניצר מבוזגלו, במענה לדרישותיו, כספי שוחד בסכום של עד 3 מיליון שקל

06.03.2019, 11:18 | תומר גנון

פרשת נתיבי ישראל: הפרקליטות הגישה היום (ד') כתב אישום על עבירות שוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד ומס הכנסה נגד אלכס ויז'ניצר, מנכ"ל החברה הממשלתית לשעבר, ונגד בעלי תפקידים בחברת ביבי כבישים עפר ופיתוח.

כתב האישום, שהוגש על ידי עוה"ד קרן שמיר-עוז, ערן זלר ויוראי מצלאוי, מתאר את מערכת היחסים המושחתת לכאורה בין ויז'ניצר ובעלי תפקידים בחברת ביבי כבישים עפר ופיתוח שבבעלותו של הקבלן יהודה בוזגלו.

קראו עוד בכלכליסט

אלכס ויז אלכס ויז'ניצר | צילום: יריב כץ אלכס ויז

על פי כתב האישום בוזגלו ניגש באמצעות החברה שבבעלותו למכרזים לביצוע עבודות תשתית אותם פרסמה נתיבי ישראל, תוך שהוא מציע הצעות מחיר נמוכות מעלויות הביצוע הצפויות. על מנת שנתיבי ישראל תאשר תשלומים נוספים בגין ביצוע עבודות חריגות שביצע לכאורה בוזגלו בפרויקטים, באופן שיגדיל באופן משמעותי את הכנסותיו, נהג בוזגלו בתחילת הדרך להעביר שוחד למפקחים בנתיבי ישראל, כדי שאלה יאשרו לו תשלום על עבודות חריגות אותן ביקש.

על פי כתב האישום שהוגש נגד אלכס ויז'ניצר, עם כניסתו לתפקיד מנכ"ל חברת נתיבי ישראל, הוא פנה לבוזגלו, רמז לו כי עליו לשלם לו שוחד ואסר עליו לפנות למפקחים בשטח שלא בנוכחותו של ויז'ניצר. בהמשך דרש ויז'ניצר מבוזגלו סכומי כסף כשוחד בעד פרויקטים שנמסרו מחברת נתיבי ישראל לביצועה של ביבי כבישים. סכומי השוחד נקבעו על ידי ויז'ניצר מראש, ונגזרו מהשווי הכספי של הפרויקטים.

מיליון עד 3 מיליון שקל כספי שוחד

החל משנת 2006 ועד לסיום כהונתו של ויז'יניצר כמנכ"ל נתיבי ישראל בשלהי שנת 2010, קיבל ויז'ניצר מבוזגלו, במענה לדרישותיו, כספי שוחד בסכום שנע בין מיליון ומאה אלף שקל לבין שלושה מיליון שקל. במספר הזדמנויות קיבל ויז'ניצר את כספי השוחד בתוך תיק מנהלים, במזומן, במשרדו בנתיבי ישראל, ובהזדמנויות אחרות קיבל את כספי השוחד גם כן במזומן, בפגישות שנקבעו בצידי הדרך מידיו של מתווך.

אישום נוסף מייחס לויז'ניצר דרישות שוחד מיואב סרנה, בעלי חברת א. אפשטיין ובניו בע"מ, חברה גדולה לניהול פרויקטים, אשר נתנה שירותי ניהול פרויקטים לנתיבי ישראל. בעת שכיהן כמנהל מע"צ וטרם הפיכתה של מע"צ לחברה ממשלתית, נהג ויז'ניצר להיוועץ בסרנה בעניין אופן הקמת חברת נתיבי ישראל ודרכי עבודתה. לאחר הקמת נתיבי ישראל, החלה חברת אפשטיין לקבל עבודות ניהול פרויקטים רבות מנתיבי ישראל.

בין השנים 2009-2005 התקשרה נתיבי ישראל עם אפשטיין בחוזי ניהול פרויקטים בשווי של למעלה מ-130 מיליון שקל. ויז'ניצר נהג לפנות לסרנה ולרמוז לו כי הוא מצפה ממנו לתשלום עבור העבודות שחברתו מקבלת מנתיבי ישראל. בהמשך, הפכו רמזיו של ויז'ניצר לדרישות שוחד מפורשות ואף להתניות שוחד. כך, נטען כי ויז'ניצר אף הוסיף ואיים על סרנה כי אם לא יענה לדרישות השוחד שלו, הוא יביא לחיסולה של חברת אפשטיין.

ויז'ניצר הזמין את סרנה לפגישה בנוכחותו ובנוכחות חברו הקרוב אדי זלינגר. בפגישה הורה ויז'ניצר לסרנה להעביר אליו את כספי השוחד באמצעות זלינגר, בהצביעו על זלינגר ובאומרו לסרנה: "אתה מכיר אותו, זה אח שלי. אתה תסגור איתו את כל מה שאתה חייב לי". בהמשך לכך אמר ויז'ניצר לסרנה, כי זו ההזדמנות האחרונה שלו להסדיר את "חובו".

כתב אישום נוסף שהוגש היום, מייחס לעובדים בשירות חברת ביבי כבישים, ביניהם איתמר מחלב, רואה החשבון המבקר של החברה, עבירות של תיווך לשוחד, רישום כוזב במסמכי תאגיד ועבירות מס. בכתב האישום נטען כי את כספי השוחד הוציא בוזגלו מחברת ביבי כבישים בדרך של משיכות בעלים ובדרך של קבלת חשבוניות מנופחות מקבלני משנה של החברה. משיכות הכספים נרשמו בהוראת בוזגלו על ידי רואה החשבון של החברה בספריה באופן כוזב כ-"הוצאות קידום פרוייקטים", זאת על מנת להסתיר את ייעודם האמיתי של הכספים ככספי שוחד ועל מנת להתחמק ממס.

יחד עם כתבי האישום הגישה הפרקליטות לבית המשפט גם בקשה לתפיסה זמנית של רכוש בשווי של כ-7.4 מיליון שקל, הכולל רכבים, חשבונות בנק, מט"ח במזומן ומקרקעין, שנתפסו במהלך החקירה מויז'ניצר ומעובד חברת ביבי כבישים.

במקביל הודיעה המחלקה הכלכלית בפרקליטות המדינה לאלכס ויז'ניצר על סגירת תיק החקירה נגדו בפרשה 242. החלטות בעניינם של חשודים נוספים שנחקרו בפרשה 618 צפויות להתקבל בשבועות הקרובים.

החקירה בוצעה ע"י חוקרי יאל"כ בלהב 433 במשטרת ישראל בשיתוף יחידת החקירות של מס הכנסה תל אביב ברשות המסים, ובסיוע הרשות לאיסור הון.

ב"כ אלכס ויז'ניצר, עוה"ד נתי שמחוני ואסף קליין מסרו, "קיבלנו, בצער רב, את החלטת הפרקליטות להעמיד לדין את מרשנו, אלכס ויז'ניצר. ראוי לציין כי חלק מעמדתנו, שנשטחה בשימוע, התקבלה וכתוצאה מכך הוסרו מכתב האישום חלק ניכר מהעבירות שיוחסו בתחילה. יחד עם זאת, סבורים אנו כי היה מקום לקבל את עמדתנו במלואה ולסגור את התיק כנגד מרשנו. ויז'ניצר בטוח בחפותו המלאה ואנו תקווה ואמונה כי לאחר ניהול התיק בבית המשפט, תוברר חפותו והוא יזוכה מכל אשמה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות