אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אבי גבאי דרש מחברת הנכסים של העבודה לממן את הקמפיין - שני דירקטורים התפטרו צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

אבי גבאי דרש מחברת הנכסים של העבודה לממן את הקמפיין - שני דירקטורים התפטרו

ההתנהלות השנויה במחלוקת של יו"ר העבודה נמשכת: ל"כלכליסט" נודע כי דרש מחברת הנכסים של המפלגה "בית ארלוזורוב" להעביר אליה 3 מיליון שקל למימון קמפיין הבחירות. על רקע זה, הודיעו שני דירקטורים בחברה, יורם אברהמי ומינה גרינברג, על התפטרות. אברהמי: "המשך ישיר לקו שנוהג בו גבאי"

10.03.2019, 10:33 | צבי זרחיה

יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, דורש מחברת הנכסים של המפלגה, "בית ארלוזורוב", להעביר לה שלושה מיליון שקל לצורך מימון קמפיין הבחירות שלה - כך נודע ל"כלכליסט". הבוקר (א') יתכנס דירקטוריון החברה כדי לאשר את הבקשה.

קראו עוד בכלכליסט

הבקשה עוררה זעם כנגד גבאי בחברה, ובעקבותיה הודיעו שניים מהדירקטורים בה - יורם אברהמי ומינה גרינברג - על התפטרותם מהדירקטוריון. אברהמי אמר ל"כלכליסט" שהחליטה להתפטר "כי בהחלטה תוקעים את העתיד של מפלגת העבודה ומחסלים אותו. חברת 'בית ארלוזורוב' היא חברה מאוד טובה ומניבה לדורות הבאים, ואני לא רוצה להיות שותף לעניין הזה". לפני חודשיים התפטר מדירקטוריון "בית ארלוזורוב" הדירקטור אלמוג אדונסקי שהביע חשש מפני העברת כספים כזו.

יו"ר העבודה אבי גבאי. בהחלטה קודמת ביקשו לשמור על כספים בחברה "לטובת הדורות הבאים", צילום: עמית שעל יו"ר העבודה אבי גבאי. בהחלטה קודמת ביקשו לשמור על כספים בחברה "לטובת הדורות הבאים" | צילום: עמית שעל יו"ר העבודה אבי גבאי. בהחלטה קודמת ביקשו לשמור על כספים בחברה "לטובת הדורות הבאים", צילום: עמית שעל

לדברי אברהמי, "המהלך להעברת הכספים מהחברה למפלגת העבודה הוא המשך לקו הישיר שהביא אבי גבאי. גבאי מתהדר בכך שהוא מנהל גדול ומוצלח. אבל הוא לא יכול להגיע למפלגת העבודה, ולא לבנות תקציב ריאלי. על מה מבוסס תקציב הבחירות של המפלגה? בסקרים האחרונים היא לא עוברת את ה-10 מנדטים. אתה לא יכול לקחת סתם כספים, ונשאלת השאלה מי יכסה את הגירעון. כל ההתנהגות הזו מאפיינת אותו מאז שנבחר ליו"ר".

שיעבוד העתיד של המפלגה על מזבח הבחירות הקרובות

גורמים במפלגה טוענים כי הדרישה להעברת שלושה מיליון שקל מ"בית ארלוזורוב" למפלגת העבודה היא בגדר שיעבוד העתיד של המפלגה על מזבח הבחירות הקרובות. לדבריהם, "הדבר עומד בניגוד להחלטה קודמת של בית ארלוזורוב, שהתקבלה לפני שנה, שלפיה היות שהחברה הגיעה לתחתית הכספים שיגיעו אליה ישמשו להשבחת נכסיה כדי לשמור את החברה לדורות הבאים".

בחירות יקרות הבור שבקצה הקמפיין המפלגות החדשות והוותיקות מתכוונות להמר על כל הקופה במערכת הבחירות ולהוציא כ־200 מיליון שקל לקמפיינים שלהן. עיקר הסכום יועבר למפלגות מתקציב המדינה, אבל לחלק מהן הוא לא יספיק צבי זרחיה, 3 תגובותלכתבה המלאה

יצוין כי החברה אמורה לקבל כ-10 מיליון שקל על מכירת בית מפלגת העבודה המיתולוגי ברחוב יפו בירושלים, כאשר חלק מהכסף מיועד לתשלום מסים. באחרונה התקבלה החלטה שמי שינהל את החברה בפועל הוא ציון סוקי - מנכ"ל מפלגת העבודה, שמונה על ידי גבאי. למרות זאת, מנכ"ל החברה דני אלימלך נותר בתפקידו.

לאחרונה ביקש אלימלך ממפלגת העבודה מכתב בעניין העברת הסכום של שלושה מיליון שקלים, חתום על ידי גבאי, סוקי, ומזכ"ל העבודה ערן חרמוני. חרמוני סירב לחתום על המסמך. ב-28 בפברואר נשלח מכתב בעניין אל "בית ארלוזורוב", החתום על ידי גבאי, סוקי, דורון ארגוב (מנהל הכספים של העבודה) וענת כהן שפכט (יו"ר ועדת הכספים של המפלגה).

באותו היום נערכה ישיבה בהשתתפות גבאי, סוקי, ועו"ד גיא בוסי המשמש כיועץ המשפטי של מפלגת העבודה, בה הוחלט לבקש מבית ארלוזורוב להעביר למפלגה ארבעה מיליון שקל. באותה ישיבה העביר גבאי את סמכויות הניהול של המפלגה אל סוקי.

גורם בחברת "בית ארלוזורוב" סיפר על כך שלפני כחודש התבצע ניסיון דומה של המפלגה לפנות לחברה על מנת לקבל את הכספים המדוברים. גם אז התבקשה המפלגה להעביר מכתב חתום על ידי היו"ר אבי גבאי והמזכ"ל ערן חרמוני, אבל חרמוני סירב לחתום על הבקשה מבלי שהדבר יובא קודם לכן לאישור הנהלת מפלגת העבודה. חרמוני מסר בתגובה כי אכן סירב לחתום על בקשה לקבלת הכספים מבית ארולזורוב, מבלי שיתבצע קודם לכן דיון בהנהלת המפלגה בנוגע למכלול ההשלכות של הדברים על החוסן התקציבי של המפלגה בטווח הארוך.

לאחרונה חשף "כלכליסט" כי גבאי ביקש לקבוע תקציב בחירות של 30 מיליון שקל למפלגה. העבודה משיגה בסקרים האחרונים 10 מנדטים בלבד. כיום יש לה מימון בחירות של 19 מנדטים. אם העבודה תקבל 10 מנדטים אזי מימון הבחירות הסופי שתקבל מהמדינה הוא 21.5 מיליון שקל בלבד.

ממפלגת העבודה נמסר בתגובה: "חברת בית ארלוזורוב היא חלק ממפלגת העבודה, שהיא גם בעלת מניות עיקרית ומניית היסוד בחברה. כבר יותר משנה שבמפלגה מובילים תהליכי התייעלות וניהול נכון של נכסים בבית ארלוזורוב, במטרה למצות את הנכסים בצורה נכונה וחכמה יותר. לאורך השנים מימשה המפלגה לא פעם את נכסיה באמצעות בית ארלוזרוב, ואין בכך כל דבר חדש".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות