אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חלום הביטקוין קרס לרועי סבג: ביטפארמס תמחק 19 מיליון דולר צילום: אוראל כהן

חלום הביטקוין קרס לרועי סבג: ביטפארמס תמחק 19 מיליון דולר

לפני ימים אחדים עדכן סבג, שהביא את אחת מחברות הקריפטו הראשונות לת"א, כי הוא נפטר מהמטבעות שלו. כעת הודיעה ביטפארמס, שבה הוא מחזיק עדיין ב־22.5%, על הפחתה בשווי הציוד לכריית ביטקוין. בטוויטר צייץ סבג: "אני נכשל כל הזמן"

11.03.2019, 08:39 | צלי גרינברג

בצל הבעת אי אמון מצד בעל השליטה באחת החברות הראשונות בענף בתל אביב, חברות הקריפטו צוללות גם בדו"חות לסיכום 2018. ביטפארמס הודיעה אתמול כי היא צופה הפחתה של 19.1 מיליון דולר בשווי הרכוש שלה לקראת דו"חות 2018. החברה אף התריעה כי המספר אינו סופי וכי ההפחתה עשויה להעמיק.

קראו עוד בכלכליסט

ימים ספורים לפני כן, ביום רביעי האחרון, צייץ המייסד רועי סבג בטוויטר: "מכרתי היום את הביטקוין מהעסקה הקודמת. אין לי כעת עוד חשיפה לאחזקות קריפטו, מלבד מניותיי בביטפארמס". סבג, שמחזיק ב־22.5% מחברת כריית הביטקוין, כתב בציוץ נוסף: "אחד הדברים שאנשים צריכים להכיר בו הוא שהמשמעות של להיות מנוגד הוא לטעות הרבה. כיזם אני גם נכשל כל הזמן, אבל הייתי טוב בלחתוך הפסדים בזמן".

מנכ"ל ביטפארמס ווספ ולפורד אמר ל"כלכליסט" על ההפחתה: "פרטים נוספים יהיו רק בשבועות הקרובים, לאחר שנציג את דו"חות 2018. אני כן יכול לומר שאם בודקים את שווי ציוד הכרייה שלנו, וגם את מה שקורה כיום בתחום, ניתן יהיה לאתר את הסיבה להפחתה".

רועי סבג, צילום: אוראל כהן רועי סבג | צילום: אוראל כהן רועי סבג, צילום: אוראל כהן

שווי החברה נסק ליותר ממיליארד שקל בדצמבר 2017, ודעך במהירות עד ל־127 מיליון שקל בלבד אתמול. אך בעוד השווי הסתחרר ושם החברה השתנה ממשאבי טבע לבלוקצ'יין כרייה ואז לביטפארמס, גורם אחד נשאר יציב - סבג.

גורמים בשוק ההון אמרו ל"כלכליסט" כי "רועי כבר לא בחברה יותר משנה, ולא מעורב בתפעול או בכל חלק אחר בחברה מאז פרש מתפקיד המנכ"ל, באפריל 2018". סבג הצליח לגייס לחברה 3 מיליון דולר וב־2014 גייס עוד 7 מיליון דולר מג'ורג' סורוס. הוא זכה להתייחסות מיו"ר רשות שוק ההון דאז שמואל האוזר, שקבע כי "לא נאפשר לחברות שערכן מבוסס על ערך הביטקוין, כמו משאבי טבע, להיכנס למדדי תל אביב". בתגובה אמר אז סבג ל"כלכליסט" כי "תפקיד הפיקוח אינו לבצע החלטה שיפוטית על הערכות שווי ומחירי המניות. בני אדם, אפילו רגולטורים, אינם יכולים לשלוט ביד הנעלמה של השוק". סבג עצמו אמר על הביטקוין בעבר כי שוויו מופרך וכי מדובר בבועה שעתידה להתפוצץ.

סבג התחיל את פעילותו בשוק ההון בתחום המטבעות הדיגיטליים, לאחר שרכש את השלד הבורסאי משאבי טבע במאי 2010 והחזיק ב־ 42% ממנו. הוא החל להכניס לתוך החברה פעילות של מכרות זהב וברזל, וכעבור כמה שנים החברה הגיעה להערת עסק חי. באוקטובר 2017 דיווחה החברה על מעבר לפעילות כריית מטבעות דיגיטליים. הכרזה זו הנשימה את החברה והזניקה את שוויה ככל שמחיר הביטקוין עלה. במרץ 2018 מוזגה החברה עם בקבון הוסטינג, הפועלת תחת המותג ביטפארמס, חווה לכריית מטבעות דיגיטליים בקוויבק שבקנדה. יש הטוענים כי המעבר לבורסת TSX בקנדה נולד לאור הכתף הקרה שקיבל סבג מרשות שוק ההון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות