אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אנבידיה, רוכשת מלאנוקס: ענקית מחשוב שמחפשת שינוי צילום: nvidia, אוראל כהן

אנבידיה, רוכשת מלאנוקס: ענקית מחשוב שמחפשת שינוי

ענקית כרטיסי המסך החלה למנף את הידע שלה בתחום המעבדים בעשור האחרון, כדי להיכנס לתחומי פעילות חדשים. אחד הבולטים שבהם הוא מערכת בינה מלאכותית ולמידה עמוקה, שנסמכות על כוח מעבדיה הגרפיים

11.03.2019, 14:11 | עומר כביר

אנבידיה היא אחת מהחברות הגדולות, המוכרות והמשפיעות בעולם המחשוב. מוצריה נמצאים בחלק ניכר מהמחשבים שמשווקים כיום, והחברה גם נמצאת בחזית המחקר והפיתוח של כמה מהתחומים המדוברים בעולם הטכנולוגיה - בינה מלאכותית ורכב אוטונומי.

קראו עוד בכלכליסט

אנבידיה הוקמה ב-1993 על ידי כריס מאלצ'וסקי, קורטיס פריאם וג'נסן הואנג. בראשית דרכה התמקדה בפיתוח מעבדים גרפיים למחשבים, וזכתה להצלחה רבה בתחום זה בעיקר בתחילת המאה, אחרי שרכשה את אחת מיריבותיה העיקריות, 3dfx, אחרי שזו נכנסה לפשיטת רגל. כיום פעילות המעבדים הגרפיים עדיין אחראית למרבית הכנסותיה של החברה, ולפי הערכות היא שולטת בכ-90% מהשוק.

ג ג'נסן הואנג, מנכ"ל אנווידיה ג

עם זאת, בעשור האחרון החלה החברה למנף את הידע שלה בתחום המעבדים ועיבוד הנתונים על מנת להיכנס לתחומי פעילות חדשים. אחד הבולטים שבהם הוא מערכת בינה מלאכותית ולמידה עמוקה, שנסמכות על כוח העיבוד של מעבדיה הגרפיים. מערכות אלה זכו להצלחה רבה בשוק, ומשולבות בין השאר בכל מכוניות טסלה, ובמערכת ה-AI שמפתח צוות המחקר Google Brain, שמיושמת בפרויקטים של החברה כמו גוגל טרנסלייט. כמו כן, עושים שימוש במערכת חוקרים באקדמיה, מעבדות מחקר וארגונים גדולים.

את יכולותיה בתחום ה-AI מינפה אנבידיה גם לפיתוח פלטפורמה למכוניות אוטונומיות, שמיועדת לשפר יכולות למידה באמצעות שילוב בין פתרונות חומרה ותוכנה מבית החברה. פעילותה בתחום הניבה כבר שיתוף פעולה עם טויוטה, שהכריזה שתשלב את הפלטפורמה של החברה במכוניות האוטונומיות שלה, ועם ענקית הטכנולוגיה הסיני באיידו שנכנסה לפני כשנה וחצי לשיתוף פעולה עם אנבידיה בתחום הבינה המלאכותית, בדגש על נהיגה אוטונומית.

ואולם, חרף ההשקעה הרחבה בתחום, רבות מציפיות החברה התבדו: אנבידיה ניסתה למכור לחברות שירותי הענן שבבים ייעודיים ל בינה מלאכותית, אך רבות העדיפו פתרונות אחרים. למשל, גוגל פיתחה את השבבים בעצמה, אמזון ומיקרוסופט העדיפו מוצרים מתחרים, וחברות אחרות פשוט לא הצמיחו תשתיות AI בהיקף לו קיוותה אנבידיה . שוק הרכב האוטונומי, שאמור היה להיות מקור רווח מהותי נוסף בזירת ה-AI, צמח לאט מהצפוי. בנוסף, מקרים כתאונה האוטונומית של אובר באריזונה גרמו לרתיעה נוספת בקרב המשקיעים.

כדי להתמודד עם הקשיים הללו, הודיעה אנבידיה לאחרונה שתשוב להשקיע בתחום הגיימינג, אך יתכן שגם שם לא תרווה נחת. הכניסה הצפויה של פלטפורמות סטרימינג למשחקי וידאו תשנה את מפת השוק, שכן הזרמת משחקים תאפשר שימוש במחשבים חלשים בהרבה כדי ליהנות מהמשחקים. בשוק שכזה, רוב צרכני כרטיסי המסך יהיו ספקי השירות, ולא הגיימרים עצמם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות