אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עסקת מלאנוקס: באוצר לא פותחים שמפניות - המדינה תקבל פחות מ-300 מיליון שקל מס צילום: אלכס קולומויסקי

עסקת מלאנוקס: באוצר לא פותחים שמפניות - המדינה תקבל פחות מ-300 מיליון שקל מס

מרבית בעלי המניות אינם ישראלים ולכן לא ישלמו מס על רווחי ההון ממכירת המניות. לאייל וולדמן 3.6% ממניות החברה, ועל פי הערכות על רווח של כ-250 מיליון דולר, ישלם מס של כ-225 מיליון שקל

11.03.2019, 14:49 | עמרי מילמן

למרות ההיקף האדיר של עסקת מלאנוקס, 6.9 מיליארד דולר, במשרד האוצר וברשות המסים לא צפויים לפתוח שמפניות כפי שחגגו לאחר עסקאות ענק קודמות. מאחר ומדובר בחברה שנסחרת כבר שנים רבות בנאסד"ק מרבית בעלי המניות אינם ישראלים ולכן לא ישלמו מס על רווחי ההון ממכירת מניות החברה.

קראו עוד בכלכליסט

הישראלי הבולט ביותר שמחזיק במניות החברה הוא כמובן אייל וולדמן ממייסדי החברה שמחזיק 3.6% ממניות החברה, על פי ההערכות על רווח של כמעט 250 מיליון דולר, ישלם מס של כ-235 מיליון שקל. מלבדו מחזיקה גם קבוצת דלק שמחזיקה 0.75% מהמניות וצפויה לשלם פחות מ-50 מיליון שקל מס על רווחיה מהעסקה (שכן בשונה מהמייסד הקבוצה רכשה את המניות ולכן הרווח קטן יותר). הגופים המוסדיים שמחזיקים במניות החברה עם כספי המבוטחים, כמו כלל ומיטב דש, פטורים מתשלום מס על הרווחים. כמו כן, לפי ההערכות, ההכנסות ממיסוי של האופציות לעובדים יגיעו לעשרות בודדות של מיליוני שקלים.

ב-2013 יצאה מלאנוקס מהבורסה בתל אביב כאשר לפי מה שאמר ולדמן בראיון ל"כלכליסט" מידע לאחר מחיקת המניות למסחר"קל וזול יותר להיסחר בנאסד"ק". זאת על רקע רקע דרישות הגופים המוסדיים להפריד כהונתו המקבילה כיו"ר. ייתכן כי אם החברה הייתה ממשיכה להסחר בבורסה בתל אביב היקף המשקיעים הישראלים בה היה גבוה יותר וכך גם היקף ההכנסות ממסים. 

ערן יעקב, מנהל רשות המסים ערן יעקב, מנהל רשות המסים ערן יעקב, מנהל רשות המסים

רק בשבוע שעבר חשף האוצר כי בפברואר גדל הגירעון מ-3.3% ל-3.5% כאשר יעד הגירעון עומד על 2.9% בין היתר בעקבות החזרי מס גבוהים שקיבלו מספר חברות. במשרד האוצר מקווים כי עסקאות גדולות, כמו למשל עסקת מובליאי אינטל מלפני שנתיים יצליחו לסגור את הבור הגדול שנוצר בגירעון, אולם עסקה זו כמו גם מספר עסקאות שהתרחשו בחודש שעבר כמו מכירת אטיוניטי שגם היא חברה מונפקת, לא הניבו הכנסות גבוהות מידי למדינה.

שר האוצר משה כחלון אמר היום בעקבות העסקהכי "מעולם לא היתה הכלכלה הישראלית כה חזקה. ההצלחה של מלאנוקס היא עוד אות כבוד לכלכלה הישראלית וגאווה גדולה לתעשיית ההייטק. עובדי החברה הוכיחו את הכשרון והיזמות שיש לעובד הישראלי. על אף כל מנבאי השחורות, כלכלת ישראל חזקה ומשגשגת ונמשיך לנצח לטובת כלל עם ישראל והמדינה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

13 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה