אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בירנבאום נדלק על קנאביס: ביצע השקעה שנייה בתוך שבוע צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

בירנבאום נדלק על קנאביס: ביצע השקעה שנייה בתוך שבוע

מנכ"ל סודהסטרים דניאל בירנבאום ישקיע 2 מיליון שקל ויצטרף לדירקטוריון של חברת סידו הישראלית, שפיתחה מערכת אוטומטית לגידול קנאביס בבית. השקעה פרטית זו מצטרפת ל־5% שרכש בקנביט פארמה רק בשבוע שעבר תמורת סכום מוערך של 5 מיליון שקל

12.03.2019, 07:00 | צלי גרינברג

מנכ"ל סודהסטרים דניאל בירנבאום בונה לעצמו מה שנראה כתיק השקעות בקנאביס, לתקופה שאחרי סודהסטרים. לפני חמישה ימים השקיע בחברת קנביט פארמה, ועתה הוא נכנס להשקעה פרטית נוספת בחברת קנאביס ציבורית. הפעם ישקיע בחברת טכנולוגיית הקנאביס הישראלית סידו (Seedo), המפתחת מערכת אוטומטית לגידול קנאביס ונסחרת ברשימה משנית (OTC) ‏בארה"ב בשווי של 31.69 מיליון דולר.

קראו עוד בכלכליסט

הסכום הכולל שהשקיע בירנבאום בתחום הקנאביס מוערך בידי גורמים בשוק ההון בכ־7 מיליון שקל, המורכבים מ־2 מיליון שקל בסידו ו־5 מיליון שקל בקנביט, תמרות 5% מהמניות. סכום ההשקעה בקנביט מתבסס על דיווח של החברה על כך שקבוצת המשקיעים בראשות ברק רוזן מעלה את השקעתה מ־27 מיליון שקל ל־32 מיליון שקל עם צירופו של בירנבאום אליה.

ברק רוזן ברק רוזן ברק רוזן

בירנבאום יצטרף למועצת המנהלים של סידו, לאחר שבשבועות האחרונים היא צירפה לדירקטוריון גם את ד"ר ג'ינדאיי פרייזר (Jendayi Frazer), שהיתה יועצת בכירה למזכירת המדינה האמריקאית בעבר, קונדוליזה רייס, והאשה הראשונה שכיהנה כשגרירת ארה"ב בדרום אפריקה, והממונה מטעם משרד מזכיר המדינה על אזור אפריקה. עוד צורפה לדירקטוריון סידו עו"ד פנינת ינאי. מנכ"ל סידו זוהר לוי אמר כי "הצטרפותו של דניאל בירנבאום לצוות החברה תיתן תנופה להתרחבות לשווקים חדשים". בקנביט, לעומת זאת, בירנבאום לא עתיד לשמש בתפקיד כלשהו.

דניאל בירנבאום מנכ"ל סודהסטרים, צילום: עמית שעל דניאל בירנבאום מנכ"ל סודהסטרים | צילום: עמית שעל דניאל בירנבאום מנכ"ל סודהסטרים, צילום: עמית שעל

סידו מפתחת מכולות אוטומטיות לגידול חקלאי

סידו עוסקת כיום בפיתוח של מכולות תעשייתיות לגידול חקלאי, שיתפקדו כחוות אוטונומיות ואוטומטיות לגידול צמחים ללא חומרי הדברה ותוך חיסכון במים. החברה גם מוכרת רובוט אוטונומי, שבתוכו אפשר לגדל צמחי קנאביס לצרכים ביתיים, שנמכר בינתיים רק בקליפורניה.

לוי סיפר ל"כלכליסט" בעבר כי "אנו מכוונים את המכונות לייצור כלל הירקות הנדרשים לאדם למחייתו, אך התחלנו עם הקנאביס, כי בתחום זה קל להגיע לשוק. הפתרון שלנו רלבנטי כיום, ויהיה אף יותר בעתיד, כשזיהום האוויר ומחסור בשטחי חקלאות יקשו על גידולים".

בעלי המניות העיקריים בסידו הם המייסדים זוהר לוי, אורי זאבי ומיכה ממן. החברה הודיעה בספטמבר על גיוס 2 מיליון דולר מקנאביקס, הפועלת להתאמת טיפולי קנאביס לחולי סרטן, ומחזיקה תמורת השקעתה ב־20% מסידו.

הטרנד החם ביותר כיום בשוק הקנאביס הוא הקנאביס האכיל, שעלה לכותרות בעיקר לאחר אחת העסקאות הגדולות בתחום, שבמסגרתה השקיעה יצרנית בירה קורונה, קונסטליישן ברנדס, 4 מיליארד דולר בחברת הקנאביס הקנדית קאנופי (Canopy Growth), תמורת 38% ממניות החברה.

גורמים בענף הקנאביס בישראל טוענים כי בירנבאום מכוון עצמו בעיקר לתחום זה, וכי בנוסף להיכרותו עם תעשיית המשקאות ומנהליה, הוא גם מביא עימו הון אישי להשקעה. ההערכה היא כי המכירה של סודהסטרים לפפסיקו תרמה לו אישית סכום של 34 מיליון דולר. הדיווח האחרון שקיים על שכרו כמנכ"ל החברה הוא מסוף 2017, לפני מכירתה לפפסיקו. על פי דיווח זה הסתכמה עלות שכרו השנתית של בירנבאום ב־1.5 מיליון דולר.

מכר את סודהסטרים תמורת 3.2 מיליארד דולר

בירנבאום מסרב להגיב על השקעותיו בקנאביס, אך כניסתו לתחום מעוררת עניין רב — הן בשל הקשרים המיוחסים לו לאחר מכירת סודהסטרים לענקית המשקאות פפסיקו תמורת 3.2 מיליארד דולר, והן לאור ההיסטוריה שלו כאיש שיווק פרובוקטיבי. בירנבאום, המשמש מנכ"ל סודהסטרים משנת 2007, הוביל אותה לשווי של 3.2 מיליארד דולר, עם 3,000 עובדים ומכירות בהיקף של 3 מיליארד שקל בשנה ב־46 מדינות בעולם.

אירוע שזכה לסיקור נרחב היה תשדיר של סודהסטרים, שנפסל לשידור במסגרת משחק הסופרבול בארה"ב ב־2013. CBS טענה כי סודהסטרים משפילה בפרסומת את שני מותגי־העל, קוקה־קולה ופפסי, המפרסמים ברשת. אולם אף שהתשדיר נפסל לשידור, הדי הפסילה הזרימו אליו מיליוני צפיות ביוטיוב.

פרובוקציה נוספת ארעה לקראת שידור התשדיר של סודהסטרים בסופרבול של 2014. בסרטון כיכבה סקרלט ג'והנסון, שאמרה בו: "סליחה, קוקה־קולה ופפסי". הפעם שידרה את המשחק רשת FOX, שהחליטה לפסול את התשדיר בשל אזכור שמות המתחרות. החברה שידרה גרסה מרוככת יותר, והחליפה את המשפט שעורר סערה.

לאחר פסילת התשדיר דרשו ארגונים פרו־פלסטניים מג'והנסון להפסיק את שיתוף הפעולה עם החברה הישראלית, המחזיקה מפעל מעבר לקו הירוק. אולם השחקנית סירבה וניתקה את קשריה עם אוקספום, הארגון הנאבק בעוני בעולם ותומך בחרם על מוצרים מהשטחים, שבו שימשה שגרירה של רצון טוב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות