אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הכלכלן הראשי: מספר עסקאות הנדל"ן בינואר - מהנמוכים שנרשמו בעשור האחרון צילום: דוד הכהן

הכלכלן הראשי: מספר עסקאות הנדל"ן בינואר - מהנמוכים שנרשמו בעשור האחרון

בחודש הראשון של השנה נרכשו 9,200 דירות, ירידה של 14% בהשוואה לדצמבר ושל 3% לעומת ינואר אשתקד. 1,100 דירות נרכשו ע"י משקיעים. 27% מתזרים המזומנים של הקבלנים מקורו בתוכנית מחיר למשתכן

12.03.2019, 11:42 | דותן לוי

היקף רכישת הדירות בחודש ינואר 2019 היה מהרמות הנמוכות של עסקאות בשוק החופשי שנרשמו בחודשי ינואר בעשור האחרון, כך עפ"י הכלכלן הראשי באוצר. רק בשנים 2012 (על רקע המחאה החברתית) וב-2009 (לאחר פרוץ המשבר העולמי) נרשמו רמות נמוכות יותר של עסקאות בשוק החופשי בחודשי ינואר באותן שנים.

קראו עוד בכלכליסט

בסך הכל נרכשו בחודש זה 9,200 דירות, ירידה של 3% לעומת ינואר 2018 וירידה של 14% בהשוואה לדצמבר החולף. בניכוי העסקאות בסבסוד ממשלתי הסתכם סך העסקאות בשוק החופשי בחודש ינואר השנה ב-8,000, ירידה של 5% בהשוואה לינואר אשתקד וירידה של 13% בהשוואה לדצמבר האחרון.

לכלכלן הראשי הסבר מעניין לירידה החדה במכירת הדירות בהשוואה לדצמבר האחרון: הסיבה לכך נעוצה בחודש דצמבר שבו חל זינוק של 20% בממוצע בהיקף העסקאות. על פי הערכה, חלק מהגידול במספר העסקאות והירידה לאחר מכן בינואר נובע מרצונם של רוכשים רבים לסיים את העסקה לפני כניסתו לתוקף בינואר השנה של חוק האוסר שימוש במזומן בביצוע עסקאות (רכישה/מכירה) נדל"ן.

מימין שר האוצר משה כחלון ושרת הבינוי והשיכון יפעת שאשא-ביטון מימין שר האוצר משה כחלון ושרת הבינוי והשיכון יפעת שאשא-ביטון מימין שר האוצר משה כחלון ושרת הבינוי והשיכון יפעת שאשא-ביטון

שליש מהדירות שנמכרו בינואר - חדשות

מבין הדירות שנרכשו, כשליש הן דירות חדשות -3,100 דירות, מתוכם 1,200 דירות בתוכנית מחיר למשתכן. בפילוח גיאוגרפי נמצאה שונות גבוהה בין האזורים. כך, בעוד שבאזור חדרה נמשך קצב גבוה של מכירות, על רקע מבצע מכירות בשכונת אור ים באור-עקיבא, וכך גם באזור רחובות, באזור המרכז נרשמה ירידה של 14% במכירת דירות חדשות בשוק החופשי, עם סיומו של מבצע המכירות באור יהודה. שיעורי ירידה דומים נרשמו גם באזורי ירושלים ובאר שבע.

בצד הקבלנים כותב הכלכלן, כי כ-27% מתזרים המזומנים של הקבלנים בחודש ינואר נובע ממכירות במסגרת מחיר למשתכן, כמעט כפליים מרמתו של פרמטר זה בינואר אשתקד (15%). על פי הערכה, תזרים המזומנים של הקבלנים ממכירת דירות חדשות (כולל מחיר למשתכן) עמד בינואר על 4.9 מיליארד שקל, עלייה ריאלית של 17% בהשוואה לינואר אשתקד. עם זאת, בהשוואה לדצמבר האחרון נרשמה ירידה חדה של 21% בתזרים זה.

בחודש ינואר נרכשו 1,100 דירות ע"י משקיעים, ירידה של 27% לעומת ינואר אשתקד. כשיעור מסך העסקאות עמד משקל המשקיעים על 12%, ירידה של 5 נקודות אחוז בהשוואה לינואר אשתקד.

בפילוח גיאוגרפי בולט אזור ירושלים עם ירידה חדה של 44% ברכישות המשקיעים (בהשוואה לינואר אשתקד), לאחר גידול של 14% בחודש דצמבר, שיעור גידול הגבוה פי 4 מאשר זה שנרשם באותו החודש ברמה הארצית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות