אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ירושלים מטפסת לגובה: 7 תוכניות התחדשות עירונית נמצאות בקנה הדמיה: משרד ארי כהן-גיא איגרא אדריכלות ובינוי ערים

ירושלים מטפסת לגובה: 7 תוכניות התחדשות עירונית נמצאות בקנה

5 תוכניות אותן הוחלט לקדם כוללת כ-1,700 דירות; שתי תוכניות שאושרו, בקריית יובל ובקריית מנחם, כוללות 630 יחידות דיור. בנוסף יופקדו להתנגדויות תוכניות הכוללות כ-1,100 דירות בגילה, בקריית יובל וברחוב ברל לוקר. יו"ר הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה: "התוכניות סמוכות לקווי הרכבת הקלה הקיימים או העתידיים"

12.03.2019, 16:57 | בילי פרנקל

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה ירושלים שבמינהל התכנון החליטה בשבוע שעבר לקדם חמש תוכניות להתחדשות עירונית בארבע שכונות בעיר, עם 1,743 יחידות דיור סה"כ. בתוך כך הוחלט גם לאשר שתי תוכניות נוספות, בקריית יובל ובקריית מנחם, הכוללות 630 יחידות דיור, ולהפקיד להתנגדויות תוכניות הכוללות 1,113 יחידות דיור בגילה, בקריית יובל וברחוב ברל לוקר.

קראו עוד בכלכליסט

בשכונת קריית יובל אושרה תוכנית בשטח של כ-15 דונם, בין השכונה לבין שכונת בית וגן, במפגש הרחובות ישראל זנגוויל ותורה ועבודה. היא כוללת פינוי של שני מבני מגורים בני 5 קומות עם 60 דירות, כאשר במקומם ייבנו 208 יחידות דיור חדשות בארבעה מבנים בני תשע קומות ובניין נוסף בן 20 קומות. התוכנית קובעת גם שילוב של שלושה מעונות יום במבני המגורים, וכן מתחם נוסף עבור הקמת שלושה גני ילדים ובית כנסת. בנוסף היא כוללת את שיקום, פיתוח והנגשת "עמק היובל" הכלול בשטחה.  

עמק היובל, הדמיה, הדמיה: משרד קרלוס פרוס אדריכלים עמק היובל, הדמיה | הדמיה: משרד קרלוס פרוס אדריכלים עמק היובל, הדמיה, הדמיה: משרד קרלוס פרוס אדריכלים

בוועדה ציינו כי התוכנית קודמה בהתאם לתוכנית האב "יובלים גנים", הקובעת את שטח התוכנית כמתחם להתחדשות עירונית, תוך דחיית המלצת הוועדה המקומית להפחית את זכויות הבנייה, כך שגובה המגדל יעמוד על 15 קומות ושאר המבנים יוגבהו ל-11 קומות. זאת, בנימוק של ניצול מיטבי של הקרקע והיותו של המתחם צמוד למערכת הסעת המונים. התוכנית הינה ביוזמת חברת "קרסו נדל"ן - קדמת היובל - עמק היובל בע"מ", ונערכה על ידי משרד קרלוס פרוס אדריכלים.

תוכנית נוספת לשכונה, שהוחלט על הפקדתה להתנגדויות, מיועדת לרחוב הנטקה, בשטח של כ-9.5 דונם. היא כוללת פינוי ארבעה מבני מגורים עם 138 יחידות דיור, במקומם ייבנו ארבעה מבני מגורים בני 25 קומות עם 480 דירות וחזית מסחרית שתפנה לרחוב. בנוסף היא מקצה שטחים ציבוריים לגני ילדים ומעונות יום, וכ-1.3 דונם עבור שטח ציבורי פתוח עם דרגנוע להקלת קשר רגלי בין רחוב הנטקה לרחוב ברזיל. התוכנית כוללת גם הרחבת מדרכות ויצירת מרחב שהייה ופעילות הצופה אל הרי המערב. יזמי התוכנית הם "מנרב פרויקטים בע"מ", והיא נערכה ע"י משרד ארי כהן - גיא איגרא אדריכלות ובינוי ערים.

הדמיית המבנים ברחוב הנטקה, הדמיה: משרד ארי כהן-גיא איגרא אדריכלות ובינוי ערים הדמיית המבנים ברחוב הנטקה | הדמיה: משרד ארי כהן-גיא איגרא אדריכלות ובינוי ערים הדמיית המבנים ברחוב הנטקה, הדמיה: משרד ארי כהן-גיא איגרא אדריכלות ובינוי ערים

400 דירות בקריית מנחם, 500 דירות בשכונת גילה

בשכונת קריית מנחם אושרה באופן סופי תוכנית להקמת 408 יחידות דיור בשני מבנים בני 32 קומות, ובשלושה מבנים נוספים בני 10 קומות, שייבנו מעל קומת מסחר. התוכנית משתרעת על פני שטח של כ-16 דונם, לאורך רחוב קולומביה ובסמיכות למתחם תיכון "בראשית" מדרום, כאשר כיום מצויים במתחם שני מבני שיכון עם 96 יחידות דיור. בנוסף היא כוללת כ-4.2 דונם לטובת שטח ציבורי פתוח, ארבעה גני ילדים המשולבים במבני המגורים, חזית מסחרית כלפי הרחוב ומגרש עבור מבני ציבור לשימושים שונים. התוכנית הינה ביוזמת חברת "קרסו נדל"ן", ונערכה על ידי משרד ביטמן בן צור אדריכלים.

בשכונת גילה, החליטה הוועדה להפקיד להתנגדויות תוכנית עם 500 יחידות דיור שיוקמו ב-5 מבני מגורים: 2 מהם בני 30 קומות, אחד בן 20 קומות ו-2 מבני מגורים בני 12 קומות. התוכנית חלה על שטח של כ-26 דונם בפינה הצפון מזרחית של השכונה, לאורך רחוב אפרסמון, במתחם בו קיימים כיום שבעה מבני מגורים עם 116 יחידות דיור שיפונו לטובת הפרוייקט.

שכונת גילה, הדמיה, הדמיה: משרד יסקי מור סיון אדריכלים שכונת גילה, הדמיה | הדמיה: משרד יסקי מור סיון אדריכלים שכונת גילה, הדמיה, הדמיה: משרד יסקי מור סיון אדריכלים

התוכנית כוללת גם תכנון מחדש והגדלה של השטחים הציבוריים, תוך יצירת רצף שטחים פתוחים. בוועדה המחוזית ציינו כי בוועדה המקומית הציעו לבנות שני מבני מגורים של 30 קומות ושלושה של 23 קומות, אולם הוחלט לדחות את ההצעה לנימוק לניצול מיטבי יותר של הקרקע. התוכנית הינה ביוזמת חברת "אשדר חברה לבנייה בע"מ" בשיתוף עם עיריית ירושלים, ונערכה על ידי משרד יסקי מור סיון אדריכלים.

תוכנית נוספת שהוחלט על הפקדתה להתנגדויות מיועדת לשכונת פת, בסמוך לקטמונים. התוכנית כוללת 133 יחידות דיור בשני מבני מגורים של 22 ו-10 קומות, משתרעת על שטח של כ-2.5 דונם בפינת הרחובות ברל לוקר ופת, בסמוך לתחנת הרכבת הקלה של הקו הכחול.

כיום כולל המתחם מבנה מגורים עם 24 יחידות דיור, שיפונה. בנוסף כוללת התוכנית 600 מ"ר עבור שטחים ציבוריים, בהם טיפת חלב ומועדון נוער, ושטחי מסחר שכונתיים הפונים אל כיכר מקומית. גם במקרה זה דחו בוועדה המחוזית את המלצת הוועדה המקומית, לפיה יוקם מגדל אחד בגובה של 32 קומות, וציינו כי מבין החלופות שנבחנו, החלופה המועדפת ביותר למקום היא שני מבנים בגובה נמוך יותר. יזם ועורך התכנית הוא ניסים שיבלי מחברת "ח.נ. שיטת ההנדסה בע"מ".

יו"ר הוועדה המחוזית, עמיר שקד, ציין כי "התוכניות מהוות מימוש, הלכה למעשה, של חזון ההתחדשות העירונית של הוועדה המחוזית בדבר ציפוף הרקמה הבנויה, וזאת על מנת לשפר את איכות החיים העירונית בירושלים ולענות על הביקושים ליחידות דיור בעיר. זאת, תוך הימנעות מבנייה בשטחים הפתוחים ככל הניתן. כמו כן, התוכניות סמוכות לקווי הרכבת הקלה הקיימים או העתידיים, ובכך מסייעות לממש את החזון של הישענות העיר על תחבורה ציבורית יעילה ובטוחה, והפחתת השימוש ברכב הפרטי".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות