אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
החברה להגנת הטבע נגד הותמ"ל: "לקריית אתא יש תוכניות ל-140 שנה" הדמיה: מילול קרן

החברה להגנת הטבע נגד הותמ"ל: "לקריית אתא יש תוכניות ל-140 שנה"

מהדו"ח עולה, כי המדינה ממשיכה לתכנן גם באזורים שבהם יש כבר מלאי קיים של עשרות אלפי יחידות דיור מאושרות, לעשרות רבות של שנים קדימה; הסיבה לכך, לפי כותבי הדו"ח בחברה להגנת הטבע ובמרכז המועצות האזוריות - "להראות עשייה בכאילו"

13.03.2019, 10:32 | דותן לוי

דו"ח מקצועי ומקיף, שפורסם היום (ד') על ידי החברה להגנת הטבע ומרכז המועצות האזוריות, מותח ביקורת קשה על הפתרון שמספקת הוותמ"ל (הוועדה למתחמים מועדפים לדיור), וקובע - הותמ"ל מאשרת עוד ועוד תכניות, על שטח של עשרות אלפי דונמים רק כדי להראות עשייה.

קראו עוד בכלכליסט

את האמירה הזו מבסס הדו"ח הנוכחי על בסיס בחינת התוכניות בהתאם לפעילות באזורים מטרופולין חיפה והקריות ובמרחב הנגב הצפון מערבי. מהבדיקה נמצא, כי הותמ"ל ממשיך לתכנן גם באזורים שבהם יש כבר מלאי קיים של עשרות אלפי יחידות דיור מאושרות, לעשרות רבות של שנים קדימה, התוכניות מוכנות לצאת לפועל, אך הביקושים בהם נמוכים.

הדמייה תוכנית בנייה בקריית אתא הדמייה תוכנית בנייה בקריית אתא הדמייה תוכנית בנייה בקריית אתא

בחברה להגנת הטבע אף התבטאו בתקיפות נגד פעילות הותמ"ל ואמרו: "פעילותה של הוועדה טובה למלא טבלאות אקסל, לא מעבר לזה. במקום לפעול למימוש תכניות קיימות ומאושרות, הוועדה מתכננת יחידות עודפות ויוצרת נזקים קשים. לאחר מארבע שנות פעילות, ניתן לומר בבירור שהוועדה נכשלה בתפקידה ואינה נותנת מענה אמיתי למשבר הדיור בישראל. יש לעצור את פעילותה, לפני שייגרמו נזקים נוספים".

על פי עיקרי הדו"ח, הוותמ"ל מקדמת עשרות אלפי יחידות דיור בכל אחד משני המרחבים הללו, למרות שיש כבר תכניות מאושרות וכאלה הנמצאות בהליכים מתקדמים של אישורים, שיש בהן מלאי תכנוני של עשרות אלפי יחידות דיור, לעשרות שנים קדימה: ל-33 שנה קדימה במרחב חיפה והקריות ול-55 שנה קדימה באזור הנגב הצפון מערבי. על פי הדו"ח, במקום לפעול למימוש יחידות הדיור האלה, אישור עוד ועוד תכניות, רק מעמיס על המערכת התכנונית ופוגע במימוש התכניות המאושרות הקיימות.

עוד עולה מהדו"ח, כי מבין כל יחידות הדיור שאושרו עד כה בותמ"ל, 39% מהן במחוז דרום, 24% במחוז חיפה והקריות, 21% מהן במחוז מרכז, 16% במחוז תל אביב ו - 0.4% בלבד, הן במחוז ירושלים, כלומר רק כשליש, 37%, הן באזור המרכז ותל אביב, כל היתר - 63%, רחוקות מאזורי הביקוש העיקריים.

בבחינת המצב במטרופולין חיפה, נמצא, כי במרחב זה מקודמים 9 מתחמים לדיור הכוללים ביחד למעלה מ-54 אלף יחידות דיור, על שטח של 21 אלף דונם, זאת למרות שיש כבר מלאי קיים של למעלה מ-27 אלף יחידות דיור מאושרות ובשלבים מתקדמים של אישורים, במוסדות התכנון שבמרחב הזה.

על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, קצב התחלות הבנייה במרחב זה, בשנים האחרונות, עמד על 809 יחידות דיור בשנה (229 בקריית אתא, 146 בעכו, 90 בקריית ביאליק, 86 בקריית ים, 258 בקריית מוצקין), ועל פי זה, יש מאגר קיים של יחידות דיור, לעוד 33 שנה קדימה. בבחינה של ישובים מסוימים המצב עגום עוד יותר, כך עולה מהבדיקה, כי בעכו יש מלאי תכנוני המספק את צרכי העיר ל-100 שנים, בקריית אתא ל-140 שנים, בנתיבות ל-78 שנים ובאופקים ל-88 שנים.

בנגב הצפון מערבי המצב גרוע יותר, באזור זה מקודמות 6 תכניות בהיקף של כ-20 אלף יחידות דיור, על שטח של 12 אלף דונם, זאת למרות שיש מאגר קיים של כ-18 אלף יחידות דיור. על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, קצב התחלות הבנייה במרחב זה, עמד בשנים האחרונות על 330 יחידות דיור בשנה (147 בנתיבות, 90 באופקים, 93 בשדרות), ועל פי זה, יש באזור זה מאגר של יחידות דיור, לעוד 55 שנה קדימה.

דרור בוימל וערן בן נון, מהחברה להגנת הטבע, שניים מכותבי הדו"ח: "הותמ"ל מוצג על ידי הממשלה ושר האוצר, כוועדה שנועדה לסייע בפתרון משבר הדיור, על ידי עקיפת החסם התכנוני, בדרך של יצירת מלאי גדול ומהיר של יחידות דיור מתוכננות. אולם, בסופו של דבר, לאחר מארבע שנות פעילות, ניתן לומר שהוועדה נכשלה ואינה נותנת מענה אמיתי לפתרון משבר הדיור בישראל, אלא למראית עין בלבד.

"הוועדה מתכננת ומאשרת תכניות שימלאו את טבלאות האקסל של משרד האוצר, אך יישבו על מדפי מינהל התכנון, לעוד שנים רבות, מבלי שייצאו אל הפועל בכלל. הוועדה מתכננת בעיקר באזורים בהם יש מלאי תכנוני קיים מחד, אך אין ביקושים. החברה להגנת הטבע תומכת בחיזוק הפריפריה וסבורה כי זו מטרה חשוב וראויה, אך יש להשיג אותה, בראש ובראשונה, על ידי מימוש יחידות הדיור הקיימות במלאי, המספיקות לעשרות שנים קדימה. למעלה מארבע שנים לאחר תחילת הוועדה, ניכר שעיקר תרומתה, הוא בהגדלת המלאי התכנוני באזורים שהם ממילא חסרי ביקוש, תוך גרימת נזקים קשים, ולכן יש להפסיק את פעילותה באופן מיידי".

יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים, שי חג'ג': "מדובר בהיסטריה תכנונית של הותמ"ל, על חשבון החקלאות וערי הפריפריה. יש עודף היצע של יחידות דיור מתוכננות, ללא יכולת מימוש בעתיד הקרוב. חשוב להגדיל את היצע הדיור בישראל ואנחנו, כמועצות, תומכים ברעיון ומוכרחים להיות שותפים בתכנון. אין שום היגיון לעצור עיבודים חקלאיים - שנים לפני תחילת עבודות הבנייה.

"בימים אלה, כאשר יש עודף היצע וכאשר אנו עדים ליותר ויותר ראשי ערים שמקפיאים את הסכמי הגג, מתוך שיקולים אחראיים לתקצוב השכונות החדשות שייבנו, כמו גם מניעת גירעונות עתידיים לעירייה, יש לעצור את פעילות הותמ"ל, ולהתחיל שיח משותף ואחראי".

מהותמ"ל נמסר: "תפקידה של הוותמ"ל לתכנן יחידות דיור בכל חלקי הארץ וזאת בהתאם למדיניות הממשלה לחיזוק ופיתוח הפריפריה. בניגוד לטענות המוצגות בדו"ח, מעל 60% מכלל יחידות הדיור המתוכננות בותמ"ל הן באזורים המוגדרים כאזורי ביקוש. בשנת 2018 אושרו מעל 50% מכלל יח"ד במחוזות תל אביב והמרכז - מדובר בהיקף של כ-30,000 יח"ד.

הניתוח אותו מציג הדו"ח מתעלם לחלוטין מהצורך בתכנון המותאם למגוון אוכלוסיות בהם גם אוכלוסיה חרדית ויישובי החברה הערבית.

"בעוד שהחברה להגנת הטבע עסוקה בכתיבת דוחות מגמתיים, הותמ"ל תמשיך את תפקידה החשוב בהגדלת היצע יחידות דיור איכותיות תוך מתן דגש על תשתיות נדרשות בכל חלקי הארץ, ביחד עם שמירה על הטבע בישראל".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
כתבה קנטרנית ובכיינית
הותמ"ל מקדמת תוכניות גם באזורי ביקוש כמו בירושלים, רק ששם התוכניות נבלמות ע"י ארגוני שמאל במסווה של דאגה לסביבה. מלבד זאת, אני לא רואה שום דבר פסול בהרחבה מסיבית של ערים פריפריאליות (כלומר, כל עוד ידאגו לתשתיות בערים אלה). לא ניתן יהיה ליישב לנצח רק את המרחב שבין גדרה לחדרה. שכונות הענק שתוככנו באופקים, בנתיבות ובאשקלון הן העתיד של המדינה, לא פחות מכך.
א.  |  13.03.19
לכל התגובות