אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפועלים, בנק הבת יענה צילום: עומר הכהן

הפועלים, בנק הבת יענה

ההמתנה של הפועלים בפרשת חקירות המס התבררה כעצת אחיתופל שכן האמריקאים רק שכללו את שיטות הגבייה והענישה שלהם והגדילו משמעותית את היקף הקנסות. ואילו לאומי כבר סגר ב־2014 את הפרשה

14.03.2019, 08:35 | רחלי בינדמן

החגיגה של בנק מזרחי טפחות בעקבות ההסדר המשופר שהצליח לסגור עם רשויות המס האמריקאיות ש"חסך" לו 145 מיליון דולר מול דרישת הקנס המקורית, מבליטה את ההתנהלות השגויה של בנק הפועלים בפרשת חקירת המס, בעיקר כשהמתחרה הגדול בנק לאומי הצליח לפעול בצורה יותר מושכלת בנושא.

הפועלים מתמודד כבר מאז 2012 עם חקירת רשויות האמריקאיות אך בניגוד ללאומי הנהלת הבנק פעלה בגישת הסחבת. היועצים המשפטיים של הבנק שנוהל אז עוד על ידי ציון קינן, המליצו להנהלה לפעול בעצלתיים ובטח לא לרוץ ולהודות בפני האמריקאים בשלל הטענות שהטיחו נגדם, שעלולות עוד לעלות לבנק ביוקר בעתיד. בזמן שב־2014 לאומי כבר סגר את הפרשה עם קנס של 270 מיליון דולר למשרד המשפטים האמריקאי, הפועלים רק החל לבצע הפרשות, תוך שהוא מסתכל בנחת על הבונוסים של מנהלי לאומי שנמחקו אותה שנה וכמה "פראיירים" הם יצאו כשמיהרו כך להיכנע.

אולי מדובר בחוכמה שבדיעבד אבל ההמתנה של הפועלים התבררה כעצת אחיתופל שכן האמריקאים רק שכללו את שיטות הגבייה והענישה שלהם והגדילו משמעותית את היקף הקנסות.

בתקופת כהונתו של אריק פינטו שהחלה ב־2016 הואצו התהליכים מול האמריקאים, אך תיבת הפנדורה שנפתחה רק הלכה והעמיקה והבנק טבע בהררי המידע שהיה צריך לאסוף, לעבד ולהעביר לאמריקאים, שימים עוד יגידו מה החביאו בתוכם – דבר שיתגלה כמובן כשיחשף כתב העובדות שעליו יחתום הפועלים מול האמריקאים. פינטו נחוש לסגור את הפרשה בחודשים הקרובים אך הוא גם ציפה לסגור אותה עוד לפני הדוחות השנתיים של 2018 ולא הצליח, כשרב הנסתר על הגלוי. עד כה הבנק כבר הפריש 611 מיליון דולר בשל החקירות – יותר ממה שלאומי ומזרחי כבר שילמו, ואצלו זה עוד לא הסתיים.

הפועלים, שהיה לאורך שנים הבנק הגדול והחזק במערכת, נחלש מול לאומי בגלל טעויות ניהוליות בעיקרן ואיבד את ההובלה בשווי השוק שלו ללאומי (33 מיליארד שקל לעומת 36 מיליארד שקל של לאומי נכון להיום). במקביל להליך חקירת המס, הפועלים נכשל גם באיתור קונה לישראכרט ובחודש הבא תצא לדרך הנפקת חברת כרטיסי האשראי בבורסה. הפועלים נאל להיפרד מחברה־בת שאחראית ל־10% מהרווח הנקי שלו, והוא עוד עלול למכור אותה מתחת לשוויה האמיתי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
עצת אחיתופל היא עיצה מעולה שלעולם לא נכשלת.
זו הסיבה שדוד המלך תמיד התייעץ עם אחיתופל. לאחר שאבשלום מרד בדוד אביו, אחיתופל ייעץ לו לרדוף אחרי דוד כשהוא עדיין חלש, עייף ובמנוסה. אבשלום לא שמע לעצתו, ולבסוף אכן הפסיד, ואחיתופל התאבד. לכן המונח הזה בראש הכתבה, אינו במקומו.
אורון  |  15.03.19
5.
תזהר מה״פיקוח״ הזה- בדקנו את חשבונות ההורים ודרשנו להוריד עמלות
הבנק סירב - בדיעבד הודו שבגלל שזקנים במילה לא עוברים בנק. ההורים הורו להעביר את הכסף והבנק ענה שהוא לא מעביר בלי פסיקת בית משפט כי הם זקנים ובנק הפועלים ״מגן״ עליהם.
ליואל- תברח כל עוד יש לך כוחות לתבוע אותם ולהוציא מהם את הכסף שלך.  |  15.03.19
לכל התגובות