אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מלחמת הסחר נותנת את אותותיה: ההאטה בכלכלת סין מחריפה צילום: China Daily

מלחמת הסחר נותנת את אותותיה: ההאטה בכלכלת סין מחריפה

על אף המאמצים של הממשלה והגברת ההשקעות, נתונים חדשים מצביעים על האטה בפעילות התעשייתית ובמכירות הבתים בחודשיים הראשונים של שנת 2019

14.03.2019, 09:12 | שירות כלכליסט
ההאטה בכלכלת סין מחריפה. על אף המאמצים של הממשלה והגברת ההשקעות, נתונים חדשים מצביעים על האטה בפעילות התעשייתית ובמכירות הבתים בחודשיים הראשונים של 2019.

קראו עוד בכלכליסט

התוצר התעשייתי (Value-added industrial output), שמודד את פעילות הייצור, הכרייה והתשתיות במדינה, עלה ב-5.3% בחודשים ינואר ופברואר לעומת התקופה המקבילה אשתקד. מדובר בהאטה לעומת עלייה שנתית של 5.7% שנרשמה בדצמבר. במקביל, מכירות הבתים על פי שווי טיפסו בתקופה המדוברת ב-4.5% לעומת שנה קודם לכן, האטה חדה מעלייה של 14.47% שנרשמה בשנה שעברה.

 , צילום: Qilai Shen צילום: Qilai Shen  , צילום: Qilai Shen

"הנתונים מצביעים על כך שההאטה הכלכלית תמשיך בטווח הקצר", הגיב פאן לי, כלכלן בסילנד סקיורטיס (Sealand Securities). עוד הוסיף כי ההאטה בפעילות הייצור משקפת ירידה בביקוש.

עם זאת, יש לציין כי קשה לקבל תמונה מדויקת של מצב הכלכלה הסינית בתחילת השנה, זאת מכיוון שמועד חגיגות השנה הסינית החדשה משתנה בכל שנה, לכן הכלכלנים לרוב מאחדים בין נתוני ינואר ופברואר על מנת לקבל תמונה ברורה יותר.

תוך התחשבות בשיבושים הללו, מהלשכה המרכזית לסטטיסטיקה נמסר כי התוצר התעשייתי עלה בינואר ובפברואר ב-6.1% לעומת שנה קודם לכן. בכל זאת, דובר הלשכה הודה כי הכלכלה תתמודד השנה עם אתגרים גדולים, ביניהם האטה במסחר העולמי וירידה מתמשכת במכירות המכוניות.

בינתיים נראה כי ההאטה בפעילות העסקית משפיעה על שיעור האבטלה. על פי סקר שנערך במדינה, שיעור האבטלה עלה ל-5.3% בפברואר מ-4.9% בדצמבר. נתוני ינואר לא פורסמו. הממשלה הציבה יעד לשמור את שיעור האבטלה על סביבות 5.5% השנה.

בעוד שהממשלה הורידה את תחזית הצמיחה השנה לטווח בין 6%-6.5%, היא הגבירה את ההשקעות על פרויקטי תשתיות, וקראה לבנקים להגביר את ההלוואות לעסקים קטנים. כמו כן, הממשלה הורידה מסים למשקי בית ולחברות, כל זאת בניסיון לתמרץ את הכלכלה.

עם זאת, הכלכלנית בטי וונג מ-ANZ הזהירה כי ייקח זמן עד שהורדות המסים בסקטור הייצור יתחילו להשפיע. לדבריה, חוסר הוודאות בנוגע לתוצאות שיחות הסחר בין סין וארה"ב ימשיכו להשפיע על הייצור והייצוא בטווח הקרוב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות