אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האיחוד האירופי שילש את הרשימה השחורה של מקלטי מס צילום: בלומברג

האיחוד האירופי שילש את הרשימה השחורה של מקלטי מס

ברשימה המעודכנת נמצאים עתה גם האי ההולנדי ארובה, איי מרשל ואיחוד האמירויות. נציב המס האירופי: "זה התגלה ככלי יעיל מאוד"

14.03.2019, 09:57 | שירות כלכליסט

מספר מקלטי המספר שנמצאים ברשימה השחורה של האיחוד האירופי שולש השבוע, זאת לאחר שנוספו לה איחוד האמירויות, אי הולנדי וטריטוריות בריטיות.

קראו עוד בכלכליסט

28 מדינות האיחוד החלו לגבש את הרשימה בדצמבר 2017, בעקבות גילויים על מערכים רחבי היקף להעלמות מס. כעת, שרי האוצר של האיחוד הוסיפו עשרה אזורים לרשימה. הם כוללים את האי ההולנדי ארובה, ברבדוס, בליז, הטריטוריות הבריטיות ברמודה, פיג'י ואיי מרשל, עומאן, איחוד האמירויות, ונואטו ודומיניקה. אלה מצטרפים לסמואה, טרינידד וטובאגו ושלוש טריטוריות אמריקאיות - סמואה האמריקאית, גואם ואיי הבתולה.

דובאי, איחוד האמירויות. בקרה מחמירה בפעילות מול אירופה , צילום: גטי אימג דובאי, איחוד האמירויות. בקרה מחמירה בפעילות מול אירופה | צילום: גטי אימג'ס דובאי, איחוד האמירויות. בקרה מחמירה בפעילות מול אירופה , צילום: גטי אימג

מדינות שנמצאות ברשימה השחורה חשופות לבקרה מחמירה יותר בפעילותן הפיננסית מול מדינות האיחוד האירופי, אף כי מדינות האיחוד טרם הגיעו להבנות לגבי סנקציות שיושתו עליהן.

אזוריים ריבוניים נכנסים לרשימה אם קיימים חורים בתקנות המס שלהם שעשויים לעודד התחמקות ממס. מדינות שמתחייבות לשנות את חוקי המיסוי עד לתאריך יעד מסוים, מוסרות מהרשימה.

בעקבות הפרסום של האזורים הסוררים החדשים, ראש ממשלת ברמודה דיוויד ברט אמר כי האי פועל לפי אמות המידה של האיחוד האירופי והוא אינו חושש לפגיעה במוניטין. איחוד האמירויות מסר כי הוא מצר על החלטת האיחוד וכי הציג בפני הגוש את תוכנית הפעולה המפורטת שלו בעניין.

על פי הודעת נציב המס האירופי פייר מוסקוביסי, הרשימה השחורה התגלתה ככלי יעיל מאוד, שכן בזכותה ביטלו עשרות מדינות "משטרי מס מזיקים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות5 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
גם הלבנת הון וגם כסף שהורווח במדינה Y ומועלם בעזרת מדינה X
הכסף הורווח בעזרת פשע עלשהוא (העלמת מס גם היא פשע, וגם שוחד, מכירת נשק לטרוריסטים, זיוף תרופות, סמים ועוד) ומדינה X מאפשרת לפושע להסתיר אותו, להלבין אותו, ולהחזיר אותו לשימוש במדינה Y. כל עוד השימוש בכסף בשחור הוא רק במדינת מיקלט המס, לבדיקות המחמירות של אירופה אין השפעה. הבדיקות תקפות רק כשהפושע רוצא להעביר את הכסף לאירופה. אגב גם ישראל הוזהרה מהכנסה לרשימה השחורה בגלל חוק מלצין שפוטר עולים מחובת דיווח ובגלל הגמחים שמוחרגים מחובת דיווח בלחץ קואליציוני
ל 2  |  15.03.19
4.
אבל האינטרס של הפושעים הוא להשתמש בכסף באירופה או בארהב ולכן התקנות אפקטביות
מקלטי המס מקלים על פושעים להלבין את הכסף השחור, כסף שמקורו בשוחד, סמים, הפצת תרופות מזויפות, סחיטה באיומים, והעלמת כספים מהמדינה שבה הורווחו ובה צריך לשלם עליהם מס. גם ישראל מועמדת להכנס לרשימה השחורה בגלל שישראל לא מסוגלת לדווח על מקור חוקי של כספי גמחים ועולים חדשים - שתיהן קבוצות שפטורות מדיווח (״חוק מלצין״ וסחיטה קואליציונית) ה
ל 2 לא המצאת את הגלגל זו הסיבה לקיום מקלטי מס  |  15.03.19
2.
מה עניינה של מדינה X על משטר מס של מדינה Y?!
נגיד אני מקים עכשיו מדינה ומחליט לא לקחת מיסים בכלל. למשל כדי לעודד אנשים מוצלחים להגר ולפתח את המדינה החדשה. מס בעיקרון אמור לקחת את הכסף מהמצליחים ולהעביר ללא מצליחים. אבל עם הזמן ממשלות ניצלו את כוחן לרעה, הגדילו שערי מס ממש ולא כל כך שיפרו נתינה לאלה שצריכים. מארק טווין למשל בזמנו לא שילם מס בכלל כי הוא לא יהיה מספיק עשיר והוא רצה לשלם כי זה היה סמל סטטוס של יחידי סגולה.
נשיא עתידי  |  14.03.19