אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
היועמ"ש מבקש מביהמ"ש לעכב את הדיון בתביעת אפי נוה נגד הדס שטייף       צילומים: אבי מועלם, מוטי קימחי

היועמ"ש מבקש מביהמ"ש לעכב את הדיון בתביעת אפי נוה נגד הדס שטייף

נוה תובע 7 מיליון שקל מהדס שטייף וגל"צ בפרשת הפריצה לטלפון הנייד שלו. היועמ"ש: "ההליך עלול לשביש את החקירה". עורכי דינו של נוה: "היועמ"ש נמצא בניגוד אינטרסים"

14.03.2019, 17:35 | ענת רואה

ממלא מקום היועץ המשפטי לממשלה, פרקליט המדינה שי ניצן, פנה היום (ה') לבית המשפט המחוזי מרכז בבקשה להצטרף לתביעה האזרחית שמנהל ראש לשכת עורכי הדין לשעבר עו"ד אפי נוה נגד גלי צה"ל, הדס שטייף ועיתונאים נוספים בתחנה, בפרשת הפריצה לטלפון הנייד שלו והחומרים שנשלפו ממנו. תביעת הפיצויים של נוה הוגשה בסכום של כ-7 מיליון שקל והיא צפויה להתברר בחודש הבא. הבקשה הוגשה באמצעות ניצן ולא היועץ המשפטי אביחי מנדלבליט מאחר שהאחרון פסל את עצמו מלעסוק בענייניו של נוה בשל קשר ידידות עמו.

קראו עוד בכלכליסט

בהודעה שהגיש ניצן נאמר, כי מכוח סמכותו שבחוק הוא מודיע על התייצבותו בהליך. בנייר העמדה שצורף לבקשה טוען היועמ"ש, כי יש להורות על עיכוב הליכים בתביעת נוה וזאת "עד למועד בו יפוג החשש לפגיעה בחקירה הפלילית המצויה בעיצומה ובמסגרתה נבדקים נושאים המשיקים לתביעה האזרחית".

לפי הנטען היועמ"ש סבור ש"נוכח השלב בו מצויה החקירה הפלילית שטרם מוצתה והחשש משיבושה, ומשלא צפוי נזק ממשי או בלתי הפיך מעיכוב ההליך האזרחי, הרי שראוי לעכב בשלב זה את ההליך האזרחי".

אפי נוה והדס שטייף, צילומים: אבי מועלם, מוטי קימחי אפי נוה והדס שטייף | צילומים: אבי מועלם, מוטי קימחי אפי נוה והדס שטייף, צילומים: אבי מועלם, מוטי קימחי

החקירה הגלויה נגד נוה נפתחה באמצע ינואר ועניינה חשד לעבירות על טוהר המידות. ארבעה ימים מאוחר יותר הגיש נוה תלונה במשטרה במסגרתה הלין על הפריצה למכשירי הטלפון הנייד שלו ולעיון במידע שנצבר בהם. "תלונה זו נבחנת אף היא במסגרת תיק החקירה המרכזי", נכתב בהודעת היועמ"ש.

לפי ההודעה החקירה הפלילית מצויה בעיצומה. נוה הגיש בתחילת פברואר את התביעה האזרחית והוא נסב בין השאר על טענות בדבר הפרת חוק הגנת הפרטיות תוך ייחוס ביצוע עבירות פליליות. "קיימת חפיפה בין התשתית העובדתית הנטענת ביחס להפרת חוק הגנת הפרטיות לתשתית העובדתית הנחקרת בימים אלו במסגרת חקירת המשטרה בתיק המרכזי".

היועץ המשפטי, אביחי מנדלבליט, צילום: יואב דודקביץ היועץ המשפטי, אביחי מנדלבליט | צילום: יואב דודקביץ היועץ המשפטי, אביחי מנדלבליט, צילום: יואב דודקביץ

עוד נטען כי "היועץ המשפטי לממשלה נדרש אפוא לסוגיה ומצא כי ניהול התובענה האזרחית בעת הזאת עלול לשבש את החקירה הפלילית"

"ליועמ"ש אין סמכות להתייצב להליך"

זמן קצר לאחר שהוגשה היום ההודעה מטעם היועץ המשפטי הזדרזו פרקליטיו של נוה, עורכי הדין בועז בן צור וגיא רוה, והגישו בקשה למחוק את הודעת ההצטרפות של היועמ"ש. בבקשתם הם טוענים כי יש להורות שליועמ"ש אין סמכות להתייצב להליך.

לפי טענת נוה, החקירה אינה קשורה לתביעה בהליך זה ו"העמדה שהוצגה מערפלת בין חקירת התובע וגורמים נוספים... לבין חקירת הנתבעת 1 (הדס שטייף) שכלל אין זה ברור אם נפתחה. ראוי לכל הפחות כי היועץ המשפטי לממשלה יבהיר כי נפתחה חקירה בעניינה של הנתבעת 1 וכי טענותיו בהודעה מתייחסות לחקירה זו, וגם בכך לא יהא כדי לייסד עילה לעיכוב תובענה זו".

עוד נטען כי פקודת סדרי הדין שמכוחה מבקש היועמ"ש להצטרף להליך, מתייחסת להליכים שהמדינה אינה צד להם, ואילו בהליכים אחרים בהם המדינה היא צד אין אפשרות להתייצבות. בתביעת נוה המדינה היא אחת הנתבעות, באמצעות גל"צ הכפופה למשרד הביטחון. "במצב מעין זה היועץ המשפטי לממשלה נמצא בניגוד אינטרסים ברור היוצרת קושי במתן עמדה אובייקטיבית וחסרת פניות כמצופה ממנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

20 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

20.
תביעה אזרחית
תביעה אזרחית תידון רק לאחר מתן פסק דין בתביעה הפלילית לאחר שיתבהרו כל הסוגיות העולות בפסק הדין נראה לי שבאופן אוטומטי תביעה אזרחית תתבטל היועץ המשפטי לפי עניות דעתי צודק כי רק הפלילי יכול לתת תשובות ואוליי לכרוך זה בזה ובכך נחסך מבית המשפט דיונים חסרי ערך באזרחי
תמר  |  10.05.19
19.
לוין קיפניס 2 באר שבע
היועמ״ש עוד גוף שמנצל אנשים על מנת להכפיש ולהרשיע היועמ״ש רוצא להצטרף לתביעה שיבורך הוא מימלא בתוך התביעה מה עדין לא מודע לכך חבל ולאפי נווה יקירי כנראה שדרכת על יבלות של משהו זה או אחר חבל הפסדת מקום בליגה של החזקים לא נורא הכול לטובה אולי תזכה ב-7 מליון תעזוב לברזיל תחייה כמו מיליונר
אורי בןחנן  |  07.04.19
18.
רועץ משפטי לממשלה שי ניצן
על פניו נושאים לשווא את ההליך הפלילי. מה שיבוש יכול שיתרחש באולם בית המשפט? שי ניצן חושש שערוות הפרקליטות תתגלה. איך ניתנה חסינות לעבריינית שהיא עיתונאית. יש חשש כבד שהפרקליטות תעשה מאמצים כבירים למצוא עבירה בהתנהגותו של יו״ר הלשכה אפי נווה, להצדיק את הפגיעה הקשה בזכויות יסוד ובפרטיותו. והבקשה הזו של הפרקליטות רק מעצימה את החשש. הפרקליטות לא הודיעה אם ומתי החלה לחקור את הדס שטייף. הסיכוי שתיפתח חקירה קלוש עד אפסי. הרי הפרקליטות העניקה לה חסינות. מה התועלת בחקירה?
בוזגלו  |  19.03.19
לכל התגובות