אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיעור האבטלה צפוי לעלות? ירידה של 7% במספר המשרות הפנויות צילום: שאטרסטוק

שיעור האבטלה צפוי לעלות? ירידה של 7% במספר המשרות הפנויות

לפי נתוני הלמ"ס, הירידה הגדולה ביותר בביקוש לעובדים מצד המעסיקים בשלושת החודשים האחרונים נרשמה בקטגוריית 'פקידים'; העלייה הגדולה ביותר במספר המשרות הפנויות נרשמה בקטגוריית המשרות למהנדסים; ביקוש נמוך לעובדים הוא לרוב סימן מקדים לעלייה באבטלה

17.03.2019, 13:00 | מיכל מרגלית

מספר המשרות הפנויות ירד ב-7% בשלושת החודשים האחרונים; בפברואר ירד המספר ב-1.6% לעומת ינואר. כך עולה מנתוני מספר המשרות הפנויות שפרסמה היום (א') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

קראו עוד בכלכליסט

  , צילום: שאטרסטוק צילום: שאטרסטוק   , צילום: שאטרסטוק

המשמעות של ירידה במספר המשרות הפנויות היא שהביקוש לעובדים מצד המעסיקים ירד - כלומר, יש פחות משרות על המדף שמחכות שמישהו יאייש אותן. מדובר בדרך כלל באינדיקטור מקדים לכך שתחול עלייה באבטלה, משום שהמעסיקים מפסיקים לגייס - ואם המצב יחמיר, הם עשויים להתחיל לפטר. כיום עומד שיעור האבטלה על 4.3%.

כאמור, בחודשים דצמבר 2018 עד פברואר 2019 ירד מספר המשרות הפנויות ב-7% בחישוב שנתי, לעומת החודשים ספטמבר-נובמבר (משמעות החישוב השנתי היא שאם תימשך הירידה בקצב דומה, מספר המשרות הפנויות יירד עד סוף השנה ב-7%). זאת, לאחר ירידה קלה בהרבה של כ-1.9% בממוצע בחודשים ספטמבר-נובמבר לעומת שלושה החודשים שקדמו להם. אחוז המשרות הפנויות בחודשים אלה עמד על 3.6% - ירידה לעומת 3.67% בשלושת החודשים ספטמבר-נובמבר.

בפברואר נרשמו 98.3 אלף משרות פנויות לעומת 99.9 אלף משרות פנויות בינואר – ירידה של 1.6%. אחוז המשרות הפנויות בפברואר עמד על 3.53% - ירידה לעומת 3.59% בחודש ינואר.

אין דרישה לפקידים 

הירידה הגדולה ביותר במספר הממוצע של משרות פנויות בדצמבר 2018-פברואר 2019 לעומת נובמבר 2018-ינואר 2019 מבין המשרות המבוקשות ביותר, נרשמה במשלח היד 'פקידים' - ירידה של 12%, עם 1,600 משרות בממוצע לחודש בשלושת החודשים האחרונים. במספר המשרות הפנויות לפי משלחי יד משווה הלמ"ס בין שתי תקופות שבהן יש חודש אחד החופף לשתיהן, במקרה זה ינואר, וזאת על מנת להדגיש כי השינוי נגרם בעיקרו בשל החודש האחרון בהשוואה, במקרה זה פברואר.

העלייה הגדולה ביותר במספר המשרות הפנויות נרשמה במשרות למהנדסים, כולל מהנדסי מחשבים, חשמל, תעשייה וניהול והנדסת מכונות. מדובר בעלייה של 10% - עם 9,489 משרות בממוצע לחודש בשלושת החודשים האחרונים – מספר המשרות הממוצע הגדול ביותר לחודש מבין המשרות המבוקשות ביותר, וזאת כצפוי לאור המחסור הגדול בכוח אדם בתחום. מבין המשרות למהנדסים חל גידול של 14% במספר המשרות הפנויות למפתחי תוכנה, עם 6,670 משרות בממוצע לחודש בשלושת החודשים האחרונים.

בתחום הבינוי חלה ירידה מתמשכת בשלושת החודשים האחרונים בביקוש לעובדים, עם ירידה של כ-5% במספר המשרות הפנויות הממוצע לחודש.

בענף התעשייה, הכרייה, החציבה החשמל והמים חלה עלייה קטנה במספר המשרות הפנויות בפברואר, עם 11 אלף משרות פנויות לעומת 10,981 משרות פנויות בינואר; בענף המסחר חלה ירידה קלה במספר המשרות הפנויות בפברואר, עם 13,095 לעומת 13,191 משרות פנויות בינואר. בענף זה בולטת לעין הירידה המתמשכת מאז אוקטובר 2017, אז עמד מספר המשרות הפנויות על 14,720.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות