אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משנכנס אדר, מרבין משטרה צילום: יואב קדם

משנכנס אדר, מרבין משטרה

אחרי שצה"ל סגר את מידברן והמשטרה ביטלה את רייב פורים של עיריית תל אביב, הגיעו תורו של פסטיבל שושן, מבית היוצר של אינדינגב: "המשטרה נזכרה בדקה התשעים להציב דרישות שמנותקות מהמציאות"

18.03.2019, 08:20 | ניצן פינקו

פסטיבל "שוּשן" היה אמור להיות שמחה וצהלה — ההתרחבות הראשונה של פסטיבל המוזיקה הפופולרי אינדינגב לעוד מיני־פסטיבל בפורים, 24 שעות במצפה גבולות שבמועצה האזורית אשכול שבמהלכן יופיעו אמנים מקומיים כמו טייני פינגרז ושי בן צור, לצד שמות בינלאומיים, כמו U.N.K.L.E (ג'יימס לוואל). אבל אתמול הודיעו המארגנים כי הפסטיבל מבוטל בגלל דרישות המשטרה. "הביטול מגיע עקב חוסר יכולת שלנו לעמוד בתנאי הרישוי המחמירים שלהם אנו נדרשים", כתבו.

הביטול של שושן הוא עוד חוליה מצערת בשרשרת של אירועי תרבות שבוטלו לאחרונה בנסיבות דומות: פסטיבל מידברן, שתוכנן ליוני, בוטל עקב אי קבלת אישור לקיומו מצה"ל; ואילו רייב פורים של עיריית תל אביב בוטל "לאחר הפעלת שיקול דעת יחד עם משטרת ישראל", מפני ש"מספר המשתתפים באירוע מסיבת פורים בכיכר המדינה הוא רב והמוני מדי".

אינדינגב 2014. אף שמארגני הפסטיבל מקיימים אירועים במקום כבר שנים, הפעם המשטרה דרשה לשלש את תקציב האבטחה, צילום: יואב קדם אינדינגב 2014. אף שמארגני הפסטיבל מקיימים אירועים במקום כבר שנים, הפעם המשטרה דרשה לשלש את תקציב האבטחה | צילום: יואב קדם אינדינגב 2014. אף שמארגני הפסטיבל מקיימים אירועים במקום כבר שנים, הפעם המשטרה דרשה לשלש את תקציב האבטחה, צילום: יואב קדם

אף שהתוכניות לפסטיבל שושן הוגשו לפני כחודשיים, רק לפני כשבועיים התקבלו מהמשטרה דרישות האבטחה לאירוע, "שלב מאוחר מדי בשביל לעשות משהו", אומר אסף בן דוד, ממייסדי אינדינגב. לדבריו, "מנהל הביטחון שלנו עובד מהיום הראשון מול המשטרה, ועם התוכניות שהוא הגיש התחלנו עבודה מולם. בשום שלב לא קיבלנו משוב שגרם לנו לחשוב שמשהו מוזר הולך להתרחש", הוא אומר.

"לפני שבועיים חלה החמרה דרמטית מבחינת דרישות האבטחה האזרחית, השוטרים בשכר והרבה פרטים טכניים", אומר בן דוד. בעוד שבתוכנית שלהם האבטחה היוותה 10% מהתקציב הכולל, המשטרה דרשה תקציב גדול פי שלושה. "אין לנו יכולת לעמוד בזה", מבהיר בן דוד. "וגם אנרגטית, לא מצאנו טעם לקיים אירוע עם יחס כל כך גבוה של שוטרים על מבלים".

הבעיה, לפי בן דוד, היא העדר רגולציה. "אין תקן ברור לתנאים לקיום אירוע. יש רק תקנה כללית. צריך שיהיה גורם מקצועי בלתי תלוי שיאשר את האירוע. זה אבסורד שהמשטרה קובעת את הכללים, כשהיא זאת שיוצאת הכי נשכרת מהם".

יש גורמים בענף שכינו את התנהלות המשטרה "גביית דמי פרוטקשן".

"אני לא חושב שזה העניין. זה יותר כמו ניסיון לכסות כל בעיה קיצונית אפשרית, אבל זה מנותק מהמציאות. אנחנו כבר שנים עושים את אינדינגב, ויש פער גדול בין איך שהמשטרה תופסת אותו לבין המציאות. אירוע כמו אינדינגב ידוע בקהל מאד איכותי, אין הפרות סדר ועבריינות".

זה אירוע בעוטף עזה. הגיוני שהדרישות שם מחמירות יותר.

"זה לא קשור למשטרה. אם יש מצב בטחוני רגיש, זה תפקידה של המדינה והיא צריכה לתת על זה את הדעת. לכל הנושא הבטחוני אין בכלל התייחסות בדרישות התקציב של המשטרה.

"חוץ מזה, המיקום הזה חשוב עבורנו, זה הבית. הרבה מאנשי הפסטיבל הם בני המקום, ויש חשיבות באירועי תרבות במרחב הזה שסובל ממצוקה בתחום התיירות והעסקים הקטנים בגלל המצב בטחוני. כל אירועי התרבות שם הם כמו חמצן".

ממשטרת ישראל נמסר: "זה תקופה ממושכת נערכים מגעים ואישורי תוכניות לאירוע בהתאם לדרישות החברה המארגנת, כשדרישות המשטרה אינן שונות או חריגות ביחס לאירועים אחרים בסדר גודל דומה. תמוהה הודעת ההפקה, שעה שבמקרה זה נציגי המשטרה הסכימו על צמצום ניכר בכמות השוטרים שנקבעה בסל האבטחה לאירוע המוני המתפרס על פני 24 שעות. נציין כי בכל מצב שבו מפיק אירוע חולק על הדרישות שקבעה המשטרה, עומדת לו הזכות לערער ולהציג את השגותיו לעיון חוזר בפני הדרגים הממונים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות