אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פגישות בין נציגי האוצר לחברות הטבק והלוביסטים ייערכו רק תחת פיקוח צילום: אוראל כהן

פגישות בין נציגי האוצר לחברות הטבק והלוביסטים ייערכו רק תחת פיקוח

לפי החלטת מנכ"ל האוצר שי באב"ד, הפגישות ייערכו רק באישור של בכירי המשרד - ובהשתתפות נציג של הלשכה המשפטית; ההנחיה - בעקבות אמנה לפיקוח על הטבק שעליה חתומה ישראל

17.03.2019, 18:29 | צבי זרחיה

כל הפגישות של נציגי משרד האוצר עם נציגי חברות הטבק והלוביסטים שלהם ייערכו בהשתתפות נציג הלשכה המשפטית של משרד האוצר - כך הודיע הערב מנכ"ל משרד האוצר שי באב"ד.

קראו עוד בכלכליסט

באב"ד קבע כי "פגישות עם נציגי חברות הטבק יערכו מטעמים חיוניים בלבד, וכל פגישה בעניין תדווח מראש למנכ"ל האוצר, לראש האגף או היחידה ולאחר קבלתם אישורם".

לדבריו, "על מנת ליצור שקיפות מירבית ביחס לפגישות, אזי כל מפגש מתוכנן עם נציגי חברות הטבק יפורסם באתר האינטרנט של משרד האוצר לפחות 14 ימים לפני מועד המפגש. בנוסף יפורסמו שמות המשתתפים בפגישה והנושאים המתוכננים ה. במסגרת הפגישה לא תתאפשר העלאת נושאים נוספים, שלא פורסמו כאמור בטרם הפגישה. לאחר הפגישה יפורסם תיעוד עיקרי הפגישה שנדונה באתר משרד האוצר, בתוך 14 ימים ממועד הפגישה".

שי באב"ד, צילום: אוראל כהן שי באב"ד | צילום: אוראל כהן שי באב"ד, צילום: אוראל כהן

הנחייתו של באב"ד באה בעקבות האמנה שעליה חתמה ישראל בשנת 2005 לפיקוח על הטבק. באמנה נקבע בין היתר כי "יש לצמצם ככל האפשר את הקשר בין גורמי השלטון לבין גורמים המעורבים בתעשיית הטבק, וזאת עקב ניגוד העניינים המובנה בין האינטרס לשמירה על בריאות הציבור, לבין האינטרסים של תעשיית הטבק".

חברות הטבק שוכרות לוביסטים שייצגו אותם מול השרים, חברי הכנסת והפקידים. בין היתר שוכרת פיליפ מוריס את חברת הלובינג פוליסי וחברת ג'ול את קרן ברק - הממוקמת במקום ה-25 ברשימת הליכוד לכנסת. ערב פיזורה חוקקה הכנסת את החוק להגבלת הפירסום והשיווק של הטבק, שנכנס לתוקפו בשבוע שעבר.

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, אמר: "אנו מברכים את באב"ד על היעתרות לבקשת העמותה לצמצם מפגשים עם חברות טבק, לפקח עליהם, לתעד אותם ולפרסם אותם לציבור. מדובר בעוד צעד חשוב שיפגע קשות ביכולת קידום האינטרסים של חברות הטבק כנגד בריאות אזרחי ישראל וכיסו של משלם המסים. מנכ"ל האוצר מצטרף בכך למנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, אשר נעתר באוקטובר האחרון לבקשת העמותה והוציא גם הוא הודעה על הימנעות ממפגשים עם חברות טבק וחובת דיווח על כאלה שמתקיימים. מה שהיה והקל על חברות הטבק ולוביסטים מטעמן לא יהיה עוד".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות