אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האיראנים יכולים לנוח צילום: מוטי קמחי

דעה

האיראנים יכולים לנוח

בישראל אין באמת צורך בהתערבות זרה שתחליש את הדמוקרטיה ותפלג את העם. במפלגות הקואליציה יש מספיק גורמים שעושים את זה הרבה יותר טוב מכפי שאיראן היתה יכולה - וזה נכון גם לגבי הפצת פייק ניוז

18.03.2019, 08:18 | עומר כביר

בשלב זה, מעט מאוד ידוע בוודאות על הפריצה לטלפון של יו"ר מפלגת כחול לבן בני גנץ. ידוע שהוא נפרץ, אם כי לא ברור באיזה אופן, ושהשב"כ עדכן את גנץ בנושא. בחדשות 12 דיווחו שמאחורי הפריצה עומדים גורמים איראניים, אבל משה יעלון, חברו לרשימה של גנץ, טען שהאיראנים לא קשורים לכך.

קראו עוד בכלכליסט

אם איראן או מעצמה זרה אחרת אכן פרצו לטלפון, צריך לצאת מנקודת הנחה שגנץ לא לבדו. ספק אם גורם זר שברשותו כלים כאלו היה משתמש בהם רק נגד גנץ, כשיש עוד לא מעט מטרות מפתות בשטח.

יש לשאול מדוע גורם זר יבקש לפרוץ דווקא לטלפון של גנץ. לכאורה, כדי להשיג מידע ביטחוני רגיש, אך גנץ השתחרר משירות הביטחון לפני כארבע שנים. השגת מידע מביך לצורך הפצתו כדי להשפיע על הבחירות היא סיבה סבירה יותר, אבל במקרה זה גנץ לא יהיה מטרה יחידה.

 בני גנץ , צילום: צילום מסך בני גנץ | צילום: צילום מסך  בני גנץ , צילום: צילום מסך

צריך גם להבין מה יהיה האינטרס של מדינה זרה לעשות זאת. פגיעה במועמד כלשהו או חיזוק מועמד אחר היא כנראה לא המטרה העיקרית במבצעים מסוג זה. כשרוסיה התערבה בקמפיין הבחירות לנשיאות ארה"ב ב־2016, סיוע לטראמפ היה רק המטרה המשנית. המטרה העיקרית היתה כפולה: להעמיק את הפילוג בקרב אזרחים באמצעות קידום שיח בנושאים שמעודדים הקצנה, והגדלת חוסר האמון בהליך הדמוקרטי ובמערכת הבחירות. בשני המקרים, ההצלחה של רוסיה היתה מעבר למשוער.

אין ספק שלאיראן יש עניין להשפיע על השיח הפוליטי בישראל. פייסבוק עצמה עדכנה שהסירה מספר גדול של חשבונות מזויפים שהופעלו מאיראן ופנו לקהל ישראלי. לא מן הנמנע שיש לה עניין לפרוץ למכשירים של מועמדים ולהשתמש במידע שמצוי שם. ואולם המטרה גם תהיה כנראה זהה — לא פגיעה במועמד ספציפי, אלא ערעור ההליך הדמוקרטי.

אבל כשמדובר בישראל, אין בהכרח צורך בהתערבות זרה. רבות דובר על הפילוג שנתניהו זורה בעם: החל מאמירתו על הערבים שנוהרים לקלפיות דרך המתקפה רבתי על כלל גורמי האכיפה בישראל ונגד התקשורת וכלה בקרב הציוצים שלו עם רותם סלע שיצאה להגנת המיעוטים.

לא צריך גורמים זרים גם בשביל פייק ניוז. בדיקת העובדות של חלק בלתי מבוטל מהמתמודדים מעידה שדבקות בעובדות היא רק בגדר המלצה עבורם. במערכת הבחירות הזו מדברים לא מעט על התערבות זרה, אבל האיום האמיתי על הדמוקרטיה מגיע מבפנים, מהגורמים שאמורים לייצג אותה ולהגן עליה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות