אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
חגיגה בחיסכון: מה עשתה קרן ההשתלמות שלכם בפברואר? צילום: shutterstock

חגיגה בחיסכון: מה עשתה קרן ההשתלמות שלכם בפברואר?

מתחילת השנה הניבה התעשייה תשואה מצטברת ממוצעת של 4.2%. אנליסט, שסגר את 2018 במקום האחרון בטבלת התשואות, הפתיע ותפס את ההובלה בפברואר עם תשואה של 1.53%

18.03.2019, 12:38 | צלי גרינברג

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

פברואר 2019 המשיך את המגמה החיובית השוררת בשווקים כתוצאה מהצהרות על עצירת עליות הריבית בארה"ב, הציפייה לפתרון קרוב למלחמת הסחר בין ארה"ב לסין וקולות הצופים פתרון והצגת דו"חות חיוביים ורווחים לחברות. וכך, מתחילת השנה הניבה תעשיית קרנות ההשתלמות תשואה מצטברת ממוצעת של 4.2%, שנחשבת בענף לתשואה שנתית מקובלת.  

קראו עוד בכלכליסט

אך בעוד השוק ציפה כי בית ההשקעות אלטשולר שחם ימשיך בהובלת תשואות קרנות ההשתלמות גם בפברואר, לאחר שהוביל בפער משמעותי את התשואות בינואר, בית ההשקעות אנליסט, הפתיע וחטף לו את הבכורה עם תשואה של 1.53%. אלטשולר שחם אמנם נדחק למקום השני בטבלה עם תשואה של 1.51% במסלול כללי, אך בשל התשואה שהשיג בינואר הוא עדיין מוביל בתשואה המצטברת מתחילת השנה שעומדת על 5.37%, ובתשואה המצטברת לשלוש שנים, שעומדת על 22.94%.

נועם רוקח, סמנכ"ל ההשקעות של אנליסט, אמר לכלכליסט כי "לתשואה מתחילת השנה סייע ניצול רמת המחירים הנמוכה של דצמבר 2018 שבמסגרתו רכשנו אג"ח קונצרניות בישראל ומניות לרוחב הסקטורים השונים בארה"ב. מה שניתן היה לאתר ב־S&P 500 בתקופה ההיא זו מתנה שמנהל השקעות מקבל פעם בשנתיים. בנוסף, יש לנו כמה אחזקות גדולות שעשו הרבה מעל המדדים, כמו מניית וויקס שחביבה עלינו במיוחד והוסיפה לערכה 24% מתחילת השנה, טאואר שהניבה 18% ואחזקות נוספות באיירפורט סיטי ובאורבוטק עד השלמת המכירה. ההסבר העיקרי לפתיחת שנה כל כך חזקה הוא ההבנה שהריבית הדולרית כבר לא תעלה. ואף שיש האטה בקצב הצמיחה בסין ובאירופה, אין ראיות למיתון כלכלי עולמי כרגע, ולכן רמת הריבית תישאר נמוכה. מדובר בסביבה חיובית למדדי ההשפעה. בנוסף, השוק כבר מתמחר סיום חיובי למלחמת הסחר בין ארה"ב לסין".

את תחתית טבלת התשואות בפברואר תפסה חברת הביטוח הראל עם תשואה של 0.99%, ומעליה חברת הביטוח מגדל, שהניבה לעמיתיה תשואה של 1%. בהראל סירבו להתייחס לתוצאות, אך גורמים בשוק ההון אמרו ל"כלכליסט" כי "זה לא מקרה ששתיהן נמצאות יחד, קרוב באותו מקום.

נראה כי שתי החברות לא נלחמות להיכנס לעסקאות חדשות. אבל פברואר לא היה מיוחד בהיבטי אלוקציה, ורוב בתי ההשקעות השיגו פחות או יותר את אותה תשואה, כאשר אנליסט ואלטשולר שחם, שהגדילו באופן משמעותי את שיעור המניות בתיק, עשו תשואה עודפת גדולה יותר על השאר. אם השוק מחזיק בממוצע 35% במניות, אז באלטשולר ובאנליסט זה גבוה יותר.

הראל ומגדל מחזיקות בשיעור מניות נמוך יותר מהממוצע בשוק, וזה כנראה גם מה שהפריע להן להשיג תשואה שתגיע קרוב יותר לממוצע. אמנם לא נראה שהנבואות השחורות לגבי השנה יתקיימו, אך הסביבה עדיין מאתגרת ואסור לשכוח שיש האטה בסין, איטליה במיתון וגם גרמניה, טכנית, במיתון. אז להיות ברמה גבוהה במניות עושה רושם כמשהו מסוכן לכספי העמיתים".

נועם רוקח: מה שניתן היה לאתר בדצמבר האחרון ב־S&P 500 זו מתנה שמנהל השקעות מקבל פעם בשנתיים" נועם רוקח: מה שניתן היה לאתר בדצמבר האחרון ב־S&P 500 זו מתנה שמנהל השקעות מקבל פעם בשנתיים" נועם רוקח: מה שניתן היה לאתר בדצמבר האחרון ב־S&P 500 זו מתנה שמנהל השקעות מקבל פעם בשנתיים"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות