אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבקר המדינה: מבקש לדחות את פרסום הדו"חות של חברת החשמל בעקבות הסדר הנכסים צילום: יאיר שגיא

בלעדי לכלכליסט

מבקר המדינה: מבקש לדחות את פרסום הדו"חות של חברת החשמל בעקבות הסדר הנכסים

לאור טענות כי נכסיה של חברת החשמל לא מוצגים נכון מבחינה אקטוארית וכי הסדר הנכסים שנעשה במסגרת הרפורמה לא בא לידי ביטוי בדו"חות החברה, ביקש יוסף שפירא להעביר לידיו כל חומר רלוונטי לנושא; טענה נוספת שנבדקת היא שההסדר נעשה בין צד מחכיר (המדינה) לצד חוכר (חברת החשמל) במקום להתייחס למדינה כבעלת המניות של החברה

18.03.2019, 09:13 | עמרי מילמן

בעקבות בדיקת מבקר המדינה את הסדר הנכסים עם חברת החשמל, מבקש המבקר יוסף שפירא מיו"ר רשות ניירות ערך ענת גואטה ולמנהל רשות החברות הממשלתיות יעקב קוינט, לדחות את פרסום הדו"חות של החברה, ולהעביר לידיו כל חומר ומידע רלוונטי בנושא ולהתייחס לשאלות שהעלה בפניהם, כך נודע ל"כלכליסט".

קראו עוד בכלכליסט

המבקר פתח בחקירה לאור טענות כי הנכסים של חברת חשמל לא מוצגים נכון מבחינה אקטוארית וכי הסדר הנכסים שנעשה במסגרת הרפורמה בחברת החשמל וקבע אילו נכסים חוזרים למדינה ואילו נותרים בידי חברת החשמל, לא בא לידי ביטוי כמו שצריך בדו"חות הכספיים של החברה.

אחת הטענות שהמבקר בודק כעת היא כי ההסדר נעשה בין צד מחכיר (המדינה) לצד חוכר (חברת החשמל) במקום להתייחס למדינה כבעלת המניות של החברה.

יושבת ראש רשות ניירות ערך ענת גואטה, צילום: ענבל מרמרי יושבת ראש רשות ניירות ערך ענת גואטה | צילום: ענבל מרמרי יושבת ראש רשות ניירות ערך ענת גואטה, צילום: ענבל מרמרי

גורמים באוצר טוענים שמאחר וההסדר אושר בחקיקה, גם אם לפי פרשנויות ישנות יותר לגבי הנכסים של חברת החשמל, יש להתייחס להסדר בצורה אחרת בדו"חות של חברת החשמל, הרי שהחקיקה שנעשתה במסגרת רפורמת החשמל הסדירה זאת ובלאו הכי הכל נעשה תחת הליווי של החשב הכללי ומשרד המשפטים.

החברה אמורה לפרסם את דו"חותיה עד סוף החודש, כאשר ביום חמישי האחרון פנו אליה מרשות החברות וביקשו מהחברה לעצור את הפרסום עד הסדרת הבדיקה של מבקר המדינה.

במכתב ציין מבקר המדינה כי הוא מצוי בעיצומה של בדיקה בנושא "הסדר הנכסים עם חברת החשמל לישראל בע"מ והשפעותיו על עלויות הרפורמה". לדבריו, בין הנושאים שנבדקים נמצאות הטענות בדבר אי מתן מידע רלבנטי ואמין למקבלי ההחלטות בממשלה ובכנסת וכן לציבור.

לדברי המבקר נבחנות השלכות הסכמי הסדר הנכסים מינואר 2018 עם המדינה בדו"חות הכספיים של חברת החשמל, "אשר טרם קיבלו ביטוי נאות והוגן בדו"חות הכספיים הלא מבוקרים שהתפרסמו ב-30.9.2018 ובטיוטת הדוחות הכספיים המבוקרים לשנת 2018 שטרם פורסמו".

המבקר מזהיר בפנייה אתמול כי פרסום הדו"חות הכספיים עלול לכלול פרטים מטעים לכאורה לאור כך שעניין הסדר הנכסים טרם בורר, ומציין כי "טרם קיבל את החומר והמידע החשוב בעניין אותו ביקש מרשות ניירות ערך ומרשות החברות הממשלתיות, וממילא טרם הספיק לבחון אותו ולקבל את תגובותיכם לממצאי הבחינה האמורה".

המבקר מזהיר כי "קיים חשש כי פרסומם של הדו"חות טרם השלמת הבירור כאמור בידי משרד מבקר המדינה עלול לגרום לנזקים כבדים ובלתי הפיכים למשקיעים, לציבור הרחב ולמדינה. תיקון נזקים אלה, אם בכלל, הינו בעייתי במיוחד כאשר מדובר בדוחות כספיים לסוף שנה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות