אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
3 הרוגים מהירי בהולנד, זה האיש שהמשטרה מחפשת צילום: איי אף פי

3 הרוגים מהירי בהולנד, זה האיש שהמשטרה מחפשת

החשד לפיגוע בהולנד: החוקרים מנסים למצוא את גוקמן טניס, טורקי בן 37, ומבקשים מהציבור להתרחק ממנו. דיווחים על כמה זירות ירי ברחבי העיר, בראשם הירי על החשמלית ליד כיכר 24 באוקטובר. רה"מ: לא ברור כמה תוקפים היו מעורבים

18.03.2019, 16:58 | ynet

משטרת הולנד הודיעה אחר הצהריים (יום ב') בעקבות אירוע הירי באוטרכט כי היא מחפשת את גוקמן טניס, יליד טורקיה בן 37, בחשד שיש לו קשר לירי. המשטרה פרסמה תמונה שלו, וביקשה מהציבור להתרחק ממנו. ראש עיריית אוטרכט, יאן ואן זאנן, מסר כי שלושה בני אדם נהרגו ועוד תשעה נפצעו. לדבריו, מצבם של שלושה מהפצועים קשה. ואן זאנן הוסיף כי טרור הוא המניע ההגיוני ביותר למתקפה.

ראש ממשלת הולנד, מארק רוטה, הודה אחר הצהריים כי לרשויות עדיין לא ברור כמה תוקפים מעורבים בירי. הוא אמר כי הן מתמקדות כעת בתפיסת "החשוד או החשודים".

הטורקי החשוד בירי הטורקי החשוד בירי הטורקי החשוד בירי

קודם לכן נמסר כי לפחות אדם אחד נהרג בצהריים ועוד כמה נפצעו באירוע ירי מתגלגל ברחבי העיר אוטרכט שבמרכז הולנד. בתחילה דווח רק כי חמוש פתח בירי על חשמלית במרכז העיר, אבל אחר כך מסר ראש הסוכנות ההולנדית ללוחמה בטרור כי אירועי ירי נרשמו בכמה זירות נוספות באוטרכט, וכי ייתכן שיש כמה יורים. לפחות שלושה מהפצועים נפגעו באורח קשה. לדברי הסוכנות, נראה שמדובר בפיגוע טרור. ממשלת הולנד התכנסה לישיבת חירום.

אירועי הירי על חשמלית התרחש בסביבות השעה 10:45 לפי השעון המקומי. החמוש שירה עליה ברח – ונפתח מצוד אחריו. שעה קלה אחרי הירי נמסר כי המשטרה מכתרת בניין בסמוך לזירת האירוע שייתכן כי בו הוא מסתתר. רמת הכוננות באזור אוטרכט הועלתה לדרגה הגבוהה ביותר, והאבטחה הוגברה בנמלי תעופה ובאתרים ציבוריים מרכזיים ברחבי הולנד.

 , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי  , צילום: איי אף פי

 , צילום: איי אף פי צילום: איי אף פי  , צילום: איי אף פי

אזור האירוע אזור האירוע אזור האירוע

האירוע התרחש בתחנת 24 באוקטובר של החשמלית, השוכנת בשכונת מגורים, סמוך למרכז העיר. עד ראייה בשם ג'ימי דה קוסטר סיפר לערוץ הטלוויזיה המקומי RTV Utrecht כי ראה ארבעה גברים יורים באישה שנפלה לקרקע תוך כדי שהיא צועקת "לא עשיתי כלום". לדבריו אחר כך הם ברחו מהזירה לכיוונים שונים. לפי החשד, היורה ברח במכונית אדומה.

"הייתי בדרך מהעבודה", סיפר דה קוסטר. "עמדתי ברמזור בכיכר וראיתי אישה, אני חושב שבת 35-20. ברגע הזה שמעתי בום, בום, בום, שלוש פעמים. ארבעה גברים הלכו מהר מאוד לכיוונה וניסו לגרור אותה משם, ואז שמעתי שוב בום, בום, בום, והחבר'ה האלה עזבו את האישה".

עד ראייה אחר סיפר שראה גבר יורה ב"רובה גדול": "הייתי בחלק האחורי של החשמלית. נראה שהוא מכוון לאנשים שיושבים על הספסלים – כולם ברחו. הנהג לא פתח את הדלתות מיד. שני נערים לידי בעטו בחלון ואז ברחתי החוצה. עוד אנשים עשו את זה".

עד ראייה נוסף סיפר: "ראיתי אישה עם דם על הידיים ועל הבגדים שלה. הכנסתי אותה למכונית שלי ועזרתי לה. כשהמשטרה הגיעה היא כבר איבדה את ההכרה".

שוטרים חסמו את הגישה לאזור, ואמבולנסים ואנשי הצלה הגיעו לשם. שלושה מסוקים נראו מרחפים בשמיים. המשטרה קראה לציבור להתרחק מהמקום כדי לאפשר לאנשי ההצלה לעשות את עבודתם. עוצר הוטל על בתי הספר בעיר, ובהאג הוגברה האבטחה בבנייני הממשלה. ראש ממשלת הולנד מארק רוטה הביע "דאגה עמוקה" בעקבות האירוע.

אוטרכט, העיר הרביעית בגודלה בהולנד, ידועה בתעלות הציוריות שלה ובקהילת הסטודנטים הגדולה שגרה בה. מעשי רצח ביריות הם אירוע נדיר בה, כמו בהולנד כולה.

הולנד, כמו מדינות רבות אחרות באירופה, נמצאת בשנים האחרונות בכוננות גבוהה יותר מבעבר מחשש לטרור, בעיקר מצד ג'יהאדיסטים. בספטמבר אשתקד הודיעה הולנד כי עצרה שבעה בני אדם שתכננו מתקפת טרור גדולה. החשודים נעצרו בארנהיים ובעיר וירט, הסמוכה לגבול עם גרמניה ובלגיה.

לפי המודיעין ההולנדי, מנהיג החוליה, גבר בן 34 ממוצא עיראקי, רצה לתקוף באירוע גדול תוך שימוש בחגורות נפץ. הוא וחבריו ניסו להשיג רובי קלצ'ניקוב, אקדחים, רימונים ואמצעי לחימה אחרים, ותכננו גם לפוצץ מכונית תופת.

אירוע הירי בהולנד בא שלושה ימים אחרי הטבח שביצע פעיל הימין הקיצוני האוסטרלי ברנטון טרנט במתפללים מוסלמים במסגדים בניו זילנד. בטבח רצח טרנט 50 בני אדם ופצע עוד עשרות. בעקבות מעשהו הוגברה הכוננות במדינות אירופה, מחשש לאירועים אלימים נוספים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות