אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מהנדסי בטיחות: "ה־737 מקס אושר בחופזה" צילום: איי אף פי

מהנדסי בטיחות: "ה־737 מקס אושר בחופזה"

תחקיר של ה"סיאטל טיימס" חושף כי בואינג קיבלה סמכויות חריגות בתהליך האישור. אדם אחד לפחות שמעורב בפיתוח הדגם זומן לחקירה

18.03.2019, 22:40 | שירות כלכליסט

בעוד חוקרי תעופה ממשיכים לבדוק את נסיבות ההתרסקות של שני מטוסי בואינג 737 מקס 8, ממצאים חדשים חושפים כי רשות התעופה הפדרלית (FAA) החישה את תהליך אישור הדגם ואפשרה לבואינג לטפל לבדה בסעיפים שונים הנדרשים בתהליך הרגולציה של מטוס חדש.

קראו עוד בכלכליסט

מטוס מבחן מדגם מקס 9 במפעל בואינג ברנטון, וושינגטון. חקירה פלילית, צילום: איי אף פי מטוס מבחן מדגם מקס 9 במפעל בואינג ברנטון, וושינגטון. חקירה פלילית | צילום: איי אף פי מטוס מבחן מדגם מקס 9 במפעל בואינג ברנטון, וושינגטון. חקירה פלילית, צילום: איי אף פי

על פי תחקיר "הסיאטל טיימס", בעקבות קיצוצים בתקציב, רשות התעופה אפשרה לבואינג לבצע חלק מתהליך הרגולציה בעצמה. לגבי אישור ה־737 מקס, מנהלים ברשות התעופה לחצו לפי דיווחים על מהנדסי הבטיחות הפדרליים למסור לבואינג את הערכות הבטיחות שלהם ואחר כך לתת אור ירוק לממצאי החברה.

בצרוף מקרים מצמרר, העיתון עבד על התחקיר עוד קודם להתרסקות של את'יופיאן איירליינס החודש, שבה נהרגו 157 הנוסעים ואנשי הצוות. "בואינג ורשות התעופה קיבלו את תקציר הכתבה ונתבקשו למסור תגובתם עוד לפני שאירעה ההתרסקות השנייה של ה־737 מקס", כך לפי העיתון.

על פי התחקיר, ב־2015 ביקשה בואינג לפי הטענה לזרז את אישור ה־737 מקס, זאת כדי שתוכל להתחרות בדגם המקביל של איירבוס, A320neo, שהגיע לשוק תשעה חודשים לפני כן. עובדים ברשות התעופה אמרו לסיאטל טיימס, כי מנהליהם ביקשו מהם לזרז את התהליך ולמסור עוד משימות לידי בואינג. "כל הזמן הופעל לחץ לבצע הערכה מחודשת של ההחלטות המקדימות שלנו", אמר מהנדס בטיחות לשעבר ברשות. "הביקורת זורזה על מנת לעמוד במועדי אישור מסוימים".

ברקע החשיפה, ה"וול סטריט ג'ורנל" דיווח אתמול כי אדם אחד לפחות המעורב בפיתוח המטוס קיבל זימון לשימוע מביהמ"ש בוושינגטון יום לאחר התרסקות המטוס של את'יופיאן איירליינס, ונתבקש להגיש מסמכים שונים, כולל אימיילים והודעות נוספות. הוול סטריט ג'ורנל ציין, כי חקירה פדראלית לגבי אישורים רגולטוריים של דגמי מטוסים היא אירוע נדיר מאוד בארה"ב, וכך גם חקירה פלילית לבדיקת טיב קשרי רשות התעופה עם יצרנית המטוסים הגדולה במדינה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות