אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מבקר המדינה נגד דני עטר: "פועל במדיניות של 'אחד בפה ואחד בלב'" צילום: עומר מסינגר

מבקר המדינה נגד דני עטר: "פועל במדיניות של 'אחד בפה ואחד בלב'"

יוסף שפירא תוקף בחריפות את יו"ר קק"ל, וטוען כי פעל מול הממשלה בעת ובעונה אחת לאישורו ולסיכולו של הסכם הביקורת; מאשים: עטר "מטעה את הציבור, פוגע במוסד ביקורת המדינה ומפריע לקיום חוק מבקר המדינה"; שלח העתקים מהמכתב לנתניהו ולמנדלבליט

18.03.2019, 19:28 | שחר אילן

מבקר המדינה יוסף שפירא, תוקף בחריפות את יו"ר קק"ל דני עטר, בשל "הצרת רגלי הביקורת" בקרן, ומאשים אותו במדיניות של "אחד בפה ואחד בלב". בין היתר מאשים שפירא את עטר כי פעל להגיע להסכם עם הממשלה על החלת הביקורת על קק"ל ופעל לסכל את אותו הסכם, בעת ובעונה אחת. כן הוא כותב כי עטר לא נענה לדרישה להעביר למבקר את יומני הפגישות שלו בתקופת הבחירות לרשויות המקומיות.

שפירא כתב את הדברים במכתב שהעתקים ממנו נשלחו לראש הממשלה בנימין נתניהו, ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד אביחי מנדלבליט, ולחברי הנהלת קק"ל.

קראו עוד בכלכליסט

מבקר המדינה יוסף שפירא, צילום: אלכס קולומויסקי מבקר המדינה יוסף שפירא | צילום: אלכס קולומויסקי מבקר המדינה יוסף שפירא, צילום: אלכס קולומויסקי

מבקר המדינה החל לראשונה לפרסם דו"חות ביקורת על קק"ל בראשית 2017. כדי לערוך את הביקורת ניצל שפירא את העובדה שמנהל פיתוח הקרקע של הקרן (מפ"ק) אמור להימצא תחת פיקוח של הממשלה, ולכן המבקר יכול לבדוק אותו.

ב־2016 הגיעו המדינה וקק"ל לטיוטת הסכם על החלת ביקורת המדינה על רוב מחלקות קק"ל, אבל שרים מהימין טרפדו זאת מחשש שתפגע יכולת קק"ל להעדיף מטרות יהודיות. מאז ממשיך עטר להצהיר שהוא בעד יישום ההסכם, אבל התנהגות קק"ל בפועל היתה שונה לגמרי. במאי האחרון חשף "כלכליסט" כי עו"ד אלון גלרט שלח בשם קק"ל מכתב למבקר, בו דרש ממנו להגביל את תחומי הביקורת בקרן למפ"ק בלבד, בטענה שכל ביקורת אחרת דורשת החלטת כנסת או ממשלה.

עכשיו החליט שפירא לחשוף את המחלוקת, ומפרט שורה של האשמות חריפות ביותר. הוא מזכיר לעטר כי עם מינויו לתפקיד הצהיר על מחויבותו לשקיפות מלאה בארגון והתחייב להרחיב את סמכויות מבקר המדינה בקק"ל; כן הכריז עטר על "מהפכת שקיפות" כביכול בקרן. כך, מצטט למשל המבקר ראיון בו אמר עטר שהוא יתקשר למבקר באותו יום ויבקש ממנו להגיע עם אנשיו לקרן ולהורות לעובדים לפנות את משרדיהם כדי לאפשר את הביקורת. כן התבטא עטר במועד אחר כי "רק דבר אחד יבטיח יותר מכל את המשך ההתנהלות התקינה של הארגון - ביקורת ושקיפות".

יו"ר קק"ל, דני עטר, צילום: עמית שעל יו"ר קק"ל, דני עטר | צילום: עמית שעל יו"ר קק"ל, דני עטר, צילום: עמית שעל

שפירא חושף כי "על פי הנחייתי החל משרדי לפני כשנה בביצוע ביקורת במספר נושאים בקק"ל. במהלך ביקורת זו התחילו להתגלות פערים שהלכו וגדלו בין הצהרותיך לבין ההתנהלות בפועל של קק"ל מול משרדנו. כאשר ביקשו עובדי משרדי לבדוק נושאים שונים הם נתקלו בהתנגדות לפעולות אלו בטענה שאינם בסמכות הביקורת". ביו הנשואים האמורים: הקמת בתי קק"ל, שהם מעין מתנ"סים, מינוי מ"מ מנהל מפ"ק (מנהל פיתוח הקרקע של קק"ל) ירון אוחיון, מקורבו של עטר, ועוד.

המבקר תוקף בחריפות את עטר על פרשה נוספת שנחשפה ב"כלכליסט", במסגרתה הועבר תפקיד המדען הראשי לכפיפות ישירה למנכ"ל, שאינו חלק ממתחם הביקורת. הוא מאשים את עטר כי קק"ל פועלת להעביר תחומים נוספים ממפ"ק אל מחוץ לו, על מנת לסכל ביקורת. כן הוא מגלה, שלמרות דרישות חוזרות ונשנות קק"ל לא העבירה למבקר את יומני הפגישות של עטר ושל אוחיון בתקופתה הבחירות לרשויות המקומיות.

המבקר אף מאשים את עטר כי "במידע שהגיע למשרדנו ממספר גורמים בקק"ל ומחוצה לה נטען כי בד בבד עם פעולותיך לגיבוש ההסכם עם הממשלה, פעלת גם לאי אישור ההסכם בבחינת 'אחד בפה ואחד בלב'".

שפירא כותב כי "פעולותיך ופעולות קק"ל בהנהגתך אינן עולות כלל וכלל בקנה אחד עם הצהרותיך בעל פה ובכתובים בעניין 'מהפכת השקיפות' בקק"ל. התנהלות זו של 'אחד בפה ואחד בלב' מהווה הטעיה של הציבור, פגיעה במוסד ביקורת המדינה והפרעה לקיום חוק מבקר המדינה". לדבריו, "זו התנהלות חמורה שמשדרת מסר ארגוני פסול לעובדי קק"ל, העושים את מלאכתם במסירות".

המבקר פונה לעטר בדרישה "להפסיק לאלתר את כל פעולות קק"ל להגבלת סמכויות המבקר, ולהנחות את הגורמים בקרן לשתף פעולה עם הביקורת ולהמציא למשרדנו ללא דיחוי את כל המסמכים הנדרשים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות