אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שיאן השכר במגזר הציבורי: רופא מומחה בהדסה שמרוויח 253 אלף שקל צילום: שאטרסטוק

שיאן השכר במגזר הציבורי: רופא מומחה בהדסה שמרוויח 253 אלף שקל

כך עולה מדו"ח השכר במגזר הציבורי שמתפרסם היום. שיאני השכר בחברות הממשלתיות היו מנכ"ל התעשייה האווירית יוסי וייס שהרוויח 125 אלף שקל בחודש, בעל תפקיד חסוי ברפאל שהרוויח 114 אלף שקל, ונתב בנמל אשדוד שהרוויח 99 אלף שקל. בנמל חיפה נהנו העובדים מהשכר הגבוה ביותר: 33 אלף שקל בחודש

19.03.2019, 06:38 | עמרי מילמן

בעוד שהשכר הממוצע עמד ב־2017 על 9,543 שקל לפי נתוני ביטוח לאומי, השכר הממוצע בחברות הממשלתיות עמד על 23.2 אלף שקל, בקופות החולים ובהדסה עמד על 20.7 אלף שקל, בתאגידים הציבוריים על 19.4 אלף שקל ובמוסדות האקדמיים על 17 אלף שקל. כך עולה מדו"ח השכר של הגופים הציבוריים והנתמכים ל־2017 שמפרסם היום הממונה על השכר קובי בר נתן.  

קראו עוד בכלכליסט

הממונה על השכר, קובי בר נתן הממונה על השכר, קובי בר נתן הממונה על השכר, קובי בר נתן

בעוד שהדו"ח שפורסם בחודש שעבר התמקד בעובדי הממשלה, הדו"ח הנוכחי מתמקד בעובדי החברות הממשלתיות, הרשויות המקומיות, קופות החולים, המוסדות להשכלה גבוהה וגופים סטטוטוריים כמו ביטוח לאומי, בנק ישראל והרשות לניירות ערך.

עובדי הרווחה השכר הממוצע ברוטו של עובדת סוציאלית בישראל: 10 אלף שקל לפי דו"ח הממונה על השכר ל-2017, בביטוח לאומי מרוויחה עובדת סוציאלית 19.4 אלף שקל ברוטו בחודש. איגוד העובדים הסוציאליים: "המשכורות האמיתיות נמוכות בחצי" עמרי מילמן, 17 תגובותלכתבה המלאה

מהדו"ח עולה כי שכר הרופאים בקופות החולים זינק מ־21.2 אלף שקל בחודש ב־2008 (לעומת שכר ממוצע של 12.3 אלף שקל במשק) ל־37.5 אלף שקל (לעומת 15.5 אלף שקל במשק). הפער בין רופאים לכלל המשק צמח מ72% ל־142% במשך אותו עשור. שכרם הממוצע של רופאים בבתי החולים הממשלתיים (שפורסם בחודש שעבר) עומד על 34 אלף שקל בחודש.

הנמלים מובילים בשכר

החברה בה נהנו העובדים מהשכר החודשי הממוצע הגבוה ביותר היא נמל חיפה עם 33 אלף שקל (ראו תרשים). במקום השני נמצא נמל אשדוד עם שכר חודשי של כ־30 אלף שקל בחודש. בבנק ישראל עמד השכר החודשי הממוצע על 28 אלף שקל ובחברת החשמל ורשות ניירות ערך ‑ כ־27 אלף שקל. השכר ברשות שדות התעופה, שם היו סכסוכי עבודה לאחרונה, עמד על 23 אלף שקל בחודש.

שיאן השכר בקרב הגופים הציבוריים הוא רופא מומחה בהדסה שמרוויח 253 אלף שקל בחודש. במקום השני מבין שיאני השכר מופיע רופא מומחה ברפואת עיניים בכללית. בכללית מבהירים כי השכר הגבוה הוא לאור כך שהרופא עובד במשרה מלאה בשירות הציבורי, בקהילה ובבית חולים בפריפריה.

בקרב החברות הממשלתיות שיאני השכר היו מנכ"ל התעשייה האווירית יוסי וייס שהרוויח 125.5 אלף שקל בממוצע בחודש, בעל תפקיד חסוי ברפאל שהרוויח 114 אלף שקל בחודש, והנתב בנמל אשדוד שהרוויח 99 אלף שקל בחודש. מנכ"ל אלתא ומנכ"ל חברת החשמל הרוויחו 98 ו־97 אלף שקל בחודש, בהתאמה.

נשים עדיין מרוויחות פחות

ניתוח מגדרי של מאפייני העובדים בגופים הציבוריים והגופים הנתמכים מעלה כי בעוד שבקופות החולים, ברשויות המקומיות ובחברות העירוניות יש רוב של נשים בקרב העובדים, בחברות הממשלתיות נשים מהוות 25% בלבד מכלל העובדים. בעוד ששכרם החודשי הממוצע של גברים בחברות הממשלתיות עומד על 25 אלף שקל, שכרן הממוצע של נשים עומד על 18 אלף שקל בלבד.

בקופות החולים ובבית החולים הדסה, שם יש רוב נשי בקרב העובדים, הפער בשכר אף גדול יותר ‑ בעוד שגברים מרוויחים בממוצע 28.6 אלף שקל בחודש, נשים מרוויחות פחות מ־18 אלף שקל. במוסדות אקדמיים שכרם של הגברים עומד בממוצע על כ־20 אלף שקל ואילו שכר הנשים נמוך מ־15 אלף שקל.

פערי השכר מגיעים גם לדרגים הגבוהים ביותר. שכר המנכ"לים בחברות הממשלתיות עומד על 51.7 אלף שקל בממוצע בעוד ששכר המנכ"ליות נמוך ב־40% ועומד בממוצע על 30.8 אלף שקל. ברשויות המקומיות מרוויחים מנכ"לים בממוצע 36.6 אלף שקל ומנכ"ליות מרוויחות רק 30 אלף שקל בממוצע. ובמוסדות האקדמיים מרוויחים מנכ"לים 52 אלף שקל בממוצע ומנכ"ליות ‑ 46.7 אלף שקל.

מקרב יושבי ראש ההנהלות בגופים השונים רק 12% הן נשים, ורק 16% מהמהנדסים הראשיים ומהמשנים למנכ"לים הן נשים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

15 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

14.
רופא מומחה צריך לקבל שכר כזה מסיבה אחת פשוטה
לעומת נתב או תפקיד מומצא אחר של המונופולים הגדולים בארץ, בשוק החופשי הוא עדיין יקבל אותו שכר ובטח אם יחליט להגר למדינה אחרת. לעומתו העלוקות ברכבת או במגזרים הציבוריים האחרים יקבלו שכר מינימום בכל שוק חופשי אחר. הגיע הזמן שאזרח הקטן יפסיק לשלם על הבינוניות של עובדי המדינה!
אבנר  |  19.03.19
13.
יחי ביבי, יחי כחלון
דואגים לאזרחים? פחחחחח הצחקתם אותי. כחלון דואג לחלשים? המספרים מדברים. ביבי דואג לכלכלה? ניסנקורן יהרוס טת הכלכלה? חחחח הצחקתם אותי כל המגזר הציבורי מקבל בממוצע יותר מכפול משכר הממוצע במשק. העבודה הציבורית לא יעילה, סחבת, עבד כימלוך ומקבלים ב המוצע יותר מפי 2 הממוצע הכללי. אל תשכחו שהממוצע הכללי נמשך כלפי מעלה בגלל העובדים הציבוריים
ק  |  19.03.19
11.
לחוקק שכר מקס לפי מיגזר ומייד!! לרפואה לא חסר כסף-הכל הולך לכיס של הרופאים החזירים.
אם יש זקנה במסדרון ...הרופא שמסביר שזה בלתי אפשרי.... צריך להסתכל במראה ולהאשים את עצמו ואת חבריו. הגיע הזמן לוודא שהתקציבים מגיעים לחולים ולא לרופאים הבכירים. ברשימת 100 השיאנים - הרופאים/החזירים שולטים עם רוב מוחלט. ועם הקוויאר בפה ובדרך לשדה התעופה לעוד טיול בקריבים הם מספרים שהרפואה הישראלית צריכה תקציבים נוספים טרם קריסה.....
חזירים בלבן  |  19.03.19
לכל התגובות