אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לא זוכרת, לא יודעת: פאינה קירשנבאום מציגה קו הגנה פריך צילום: מוטי קמחי

פרשנות

לא זוכרת, לא יודעת: פאינה קירשנבאום מציגה קו הגנה פריך

סגנית שר הפנים לשעבר החלה להעיד אתמול על חלקה בפרשת הכספים הקואליציוניים של ישראל ביתנו. קו ההגנה שלה, שכלל הרבה נאומים ומעט תשובות, יתקשה לעמוד בהמשך בפני שאלות התביעה

19.03.2019, 08:06 | תומר גנון

יום הדיונים הראשון במסגרת טיעוני ההגנה בכתב האישום נגד סגנית שר הפנים לשעבר פאינה קירשנבאום, בפרשת הכספים הקואליציוניים של ישראל ביתנו, מאותת שהבור שהיא נמצאת בו עמוק מאוד. את קו ההגנה שלה, שנראה כרגע פריך מאוד, אפשר לסכם בזה: כל העדים נגדי שקרנים, בפרקליטות רצו שאתן את הראש של אביגדור ליברמן, כל כסף שיצא דרך המפלגה היה למטרה ראויה וטובה.

קראו עוד בכלכליסט

קירשנבאום, אתמול. על האזנות הסתר בזמן אמת: "דיברנו במין סלנג פנימי", צילום: מוטי קמחי קירשנבאום, אתמול. על האזנות הסתר בזמן אמת: "דיברנו במין סלנג פנימי" | צילום: מוטי קמחי קירשנבאום, אתמול. על האזנות הסתר בזמן אמת: "דיברנו במין סלנג פנימי", צילום: מוטי קמחי

הגרסה שהשמיעה עד כה בפני השופט ירון לוי מי שחלשה במשך שנים על מאות מיליוני שקלים, וניתבה אתם כראות עיניה, מספרת אולי את סיפור המשפט כולו. מצד אחד: אישומים בקבלת שוחד וטובות הנאה; הרים של ראיות כולל האזנות סתר; שישה עדי מדינה; 12 מורשעים, ובהם למשל יד ימינה דאוד גודובסקי, שנגזרו עליו שבע שנות מאסר; ובעיקר: שופט אחד, שאף שהוא מנסה מאוד, מתקשה להסתיר את הספקנות שלו כלפי הסבריה.

מצד שני, ניצבת פוליטיקאית אחת, אמנם משופשפת, אבל מאוד כעוסה ועצבנית. קירשבנאום עסוקה בשלב זה יותר בנאומים, ובפחות במתן תשובות ענייניות לשאלות. היא לא זוכרת מפגשים, היא לא זוכרת תאריכים, לא מה אמרו בהם, לא מי פנה למי.

השאלה המרכזית אינה מה נעשה עם הכסף הקואליציוני של ישראל ביתנו. יש תיעוד ברור לאן הלכו עשרות מיליוני השקלים שקירשנבאום הזרימה לעמותות שונות. אין גם ויכוח שהכספים היו למטרות ראויות, כגון פרויקטים חינוכיים ושירותים לציבור. השאלה היא אם קירשנבאום התנתה בשוחד את ניתוב הכספים. האם היא דרשה שבתמורה לכספים היא ומקורביה יגזרו קופון. האם למשל ייחשב לשוחד העסקת בני משפחה על ידי העמותות, תשלומים ליועצי תקשורת ויחצ"נים, רכישת מחשבים ומימון טיסות.

עד עכשיו כשעלו שאלות קשות, כמו שיחות שנתפסו בהאזנות סתר בינה לגודובסקי על כספים שהיא צריכה לקבל, היא טענה שמדובר בין היתר בהלוואות שפעלו לגבות עבורה. "דיברנו במין סלנג פנימי בינינו", הוסיפה וטענה קירשנבאום. "לקחו שיחה כלשהי, הוציאו אותה מההקשר, שמו עליה זום ואומרים 'מה קורה פה'. לא ידעתי שמאזינים לנו לשיחות, לכן לא השתמשתי בשפה כדי להסתיר משהו, זו היתה השפה שלנו. הביטויים 'ירוק' ו'עץ' זה סלנג, שפה כזו, לא איזו הסתרה. 'עץ' למשל זה שקלים".

קירשנבאום תצטרך לספק עוד הסברים רבים להאזנות הסתר שנעשו בזמן אמת. קשה לראות איך סנגוריה גיורא ואורן אדרת יצליחו לסדוק את טענות התביעה, ולשכנע את השופט שטובות ההנאה שקיבלה היו תקינות. בשלב זה של העדות קירשנבאום עדיין בידיים המלטפות של סנגוריה, שמכוונת ומתווה את קו השאלות. כשיגיע תורם של התובעים מהמחלקה הכלכלית בפרקליטות, היא כבר תתחיל לצעוד בשדה עמוס בראיות נפיצות. יהיה לה מאוד קשה לא לדרוך עליהן.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות