אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
איך מנתחים ביצועים במחלקת הנוער של ריאל מדריד? צילום: איי אף פי

איך מנתחים ביצועים במחלקת הנוער של ריאל מדריד?

אסף שטנגל, מאמן בית הספר לכדורגל socr.co.il בקריות, היה בהשתלמות סגורה במחלקת הנוער של ריאל מדריד. בסדרת כתבות מיוחדת הוא מעביר את רשמיו לקוראי כלכליסט. היום: ניתוח ביצועים

21.03.2019, 10:58 | אסף שטנגל

במחלקת הנוער של ריאל מדריד יש חמישה אנליסטים. הם מנתחים את כל הקבוצות ובכל הגילאים. כל האימונים והמשחקים מצולמים לצורך ניתוח של הפעולות במשחק. מאמנים מקבלים סיכומים - שכוללים סרטונים ומידע סטטיסטי במשך 10-12 דקות - כדי שילמדו איפה לשפר את עבודתם ואת עבודת השחקנים שלהם. את הצילום מבצעת חברת Pixellot, חברת עיבוד צילומי במגרשי ספורט מישראל. המועדון גם מייצר המון סרטונים אישיים לשחקנים - כל סרטון נע בין 7 ל-10 דקות ושמור בארכיון המועדון. מכל ניתוח של שחקן מנסים להוציא "תיקונים" - על מנת שכל שיחה של מאמן עם שחקן תהיה ממוקדת יותר ויעילה יותר. בניתוח הגילאים הצעירים מתמקדים בעיקר ביכולות האישיות של השחקן ופחות במבנה הקבוצתי. הסיבה לכך שהם כל הזמן אומרים לעצמם שבסופו של דבר השחקן הוא זה שמגיע לקבוצה הבוגרת וצריך להתייחס אליו ולא הקבוצה זו שעולה. בגיל הצעיר ההתמקדות הינה בעיקר בנושא הטכני של השחקן כמו זמן עצירת הכדור, תפנית הגוף בנגיעה הראשונה בכדור, הדיוק בבעיטה, הגעה למאבקים גופניים עם שחקן יריב וכו' .

קראו עוד בכלכליסט

אימון של הנוער של ריאל מדריד.  מחפשים מוסר עבודה גבוה, צילום: אסף שטנגל אימון של הנוער של ריאל מדריד. מחפשים מוסר עבודה גבוה | צילום: אסף שטנגל אימון של הנוער של ריאל מדריד.  מחפשים מוסר עבודה גבוה, צילום: אסף שטנגל

בהרצאה שהעבירו לנו במגרש האימונים של ריאל מדריד הודגש שהאנליסטים והמאמנים הם "צוות אחד", שעובדים ביחד. המטרה העיקרית של כולם היא לשפר את יכולות השחקנים. הם מדגישים כי תפקיד האנליסט הוא לנתק רגשותיו ולהסיק מסקנות אך ורק ממה שרואות עיניו וממה שמלמדים הנתונים. זו משימה לא קלה אבל זו העבודה שלהם: לנתח, אובייקטיבית את המשחקים והאימונים של השחקנים והמאמנים שהם עובדים איתם. הדרישות העיקריות לאנליסט היא שיהיה מאמן עבר בעל יכולת לימוד טובה ועם יכולות תקשורת בין אישיות מעולות. בנוסף, כל אנליסט צריך להיות עם מוסר עבודה מאוד גבוה.

מה הם מנתחים?

למשל, באימון חלוצים הם רוצים לשים דגש על בעיטות לפינות הרחוקות או בעיטות לחיבורים הקרובים. הם מצלמים את האימון. לאחר האימון צוות האנליסטים יושב ומנתח את האימונים, מכין סרטונים של ביצועים טובים וביצועים פחות טובים. הצוות מכין גם טבלאות עם נתונים. לאחר מכן, מתקיימת ישיבה עם המאמן וצוות האנליסטים מעביר את הסרטונים ואת הפידבק הסטטיסטי על האימון. לאחר ההליך הזה המאמנים ולעיתם צוות האנליסטים יושבים מול הווידאו ומדגישים לחלוצים איפה טעו בביצועים שלהם, איפה הם צריכים לשפר את הגישה שלהם לכדור או את השלווה שלהם מול השער.

איך מנתחים את היריבות?

רק מקבוצת נוער, כאמור, מנתחים את היריבות. בניתוח שמים דגש עיקרי על צורת המשחק והשיטות של הקבוצה היריבה. ואפילו את הקהל. האנליסטים רואים את ארבעת המשחקים האחרונים של הקבוצה היריבה ומתייחסים רבות לבעיטות חופשיות ומצבים נייחים.

את המידע על השיטה, השחקנים ואפילו הקהל ותנאי המגרש - הם מעבירים בדוח למאמן. האינפורמציה, שצריכה להיות מועברת בדוח שאפשר לקרוא ב-20 דקות או פחות, כוללת סרטונים וסטטיסטיקות על שחקנים ספציפים, תנועה קולקטיבית של היריבה בהתקפה ובהגנה, אזורים שמהם היריבות בועטת לשער ואיך היא מגיעה לבעיטות. כל שחקן של הנוער של ריאל מדריד גם יקבל דוח, בו פירוט על השחקן היריב שיתמודד איתו לאורך המשחק והמצבים הנייחים של היריבה.

פתיחות הכרחית

מערך האנליסטים פתוח לבקשות השחקנים. למשל, שחקן מחלקת נוער יכול לבקש את כל החומרים על שחקן שמשחק באגף שלו מהקבוצה היריבה. הוא גם יקבל את החומרים הללו. המחלקה רואה את עצמה כמעניקת שירות לשחקנים. האנליסטים במועדון עובדים שעות על גבי שעות. הם רואים משחקים ומנתחים אותם במשך ימים וכך גם עם אימון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות