אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האו"ם מאיים לבלום את הרחבת הפעילות של מקורות בחו"ל צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

האו"ם מאיים לבלום את הרחבת הפעילות של מקורות בחו"ל

חברת המים הלאומית קיבלה הודעה ממועצת זכויות האדם של האו"ם, שלפיה היא נכנסת לרשימת מעקב של חברות ישראליות הפועלות ביהודה ושומרון, ועשויה להיכלל בה בעתיד. צעד כזה עלול לפגוע בפעילות העסקית של מקורות לאחר השינוי המבני

20.03.2019, 08:33 | ליאור גוטמן

חברת מקורות קיבלה בימים האחרונים מכתב ממועצת זכויות האדם של האו"ם שעל פיו עלולה חברת המים הלאומית להיכנס לרשימה השחורה שמכינה המועצה, של חברות הפועלות ביהודה ושומרון. כך נודע ל”כלכליסט”. כניסה לרשימה כזאת עלולה לגרום למקורות פגיעה כלכלית משמעותית ובפרט מאיימת על התרחבותה לפעילות בחו"ל.  

קראו עוד בכלכליסט

בתכתובות שנוהלו בין מקורות לאנשי האו"ם - הרואה בפעילות ישראלית בשטחי יהודה ושומרון כנוגדת את החוק הבינלאומי - צוין שאף כי התארכות העבודה על הרשימה עשויה לגרום לכך שמקורות לא תיכלל בעדכון הקרוב שלה, אין זה אומר שהחברה לא תוכנס לרשימה בעתיד.

היוזמה של האו"ם להצר את צעדיהן של חברות ישראליות הפועלות ביו"ש החלה לפני שלוש שנים וכבר לפני חמישה חודשים התריע האו"ם כי מקורות עומדת להיכנס לרשימה.

משרד הכלכלה הנחה את מקורות להגיב לכל מכתב שמגיע מנציבות האו”ם כדי לנסות לערער את הלגיטימציה של הרשימה השחורה ותהליך הרכבתה , צילום: עמית שעל משרד הכלכלה הנחה את מקורות להגיב לכל מכתב שמגיע מנציבות האו”ם כדי לנסות לערער את הלגיטימציה של הרשימה השחורה ותהליך הרכבתה | צילום: עמית שעל משרד הכלכלה הנחה את מקורות להגיב לכל מכתב שמגיע מנציבות האו”ם כדי לנסות לערער את הלגיטימציה של הרשימה השחורה ותהליך הרכבתה , צילום: עמית שעל

כוונתה של מועצת האו"ם לכלול את מקורות ברשימה מבוססת בין השאר על שורה של תשתיות הולכה וקידוח מים שביצעה מקורות באזור אריאל, שאותן חנך לפני שנתיים וחצי שר האנרגיה והתשתיות הלאומיות יובל שטייניץ.

עבודות אלה שביצעה מקורות, לצד רבות אחרות, עלולות להכניס אותה לרשימה השחורה של האו"ם ולפגוע בה בעתיד בשלוש רמות שונות. ברמה הראשונה, היא עלולה להביא לכך שחברות שונות בעולם יסרבו למכור לה חומרי גלם לביצוע עבודות, מה שיכול להביא להתייקרות בעלויות של החברה. הרמה השנייה היא הגבלת השקעות בחברה אם היא תנפיק אג"ח או תצא למהלכי מימון ואחרים.

אולם הרמה השלישית והמדאיגה ביותר של השפעה על מקורות הוא הגבלת הפעילות בחו”ל של החברה הבת שלה שח"מ. רק החודש אושר בממשלה השינוי המבני במקורות המאפשר לה לקבל היתרי עבודה בחו"ל ללקוחות שונים, בתחומים של הפקת והולכת המים. זאת ועוד - פעילותה של מקורות בחו"ל אמורה לשמש לה כמנוע צמיחה וכמקור הכנסות חדש. לכן הצרת צעדיה של שח"מ, אם אכן תיעשה בפועל, עלולה לשבש את התוכניות של מקורות להשתלב במכרזים בינלאומיים גדולים בהם יש לה ידע רב להציע.

מי שמסייע למקורות להתמודד מול האפשרות שתיכלל ברשימה השחורה הוא משרד הכלכלה. בימים האחרונים שלח המשרד מכתב עדכון למקורות בנושא שבו נאמר בין השאר כי הם מנחים את החברות השונות שמקבלות מכתבים ממועצת האו"ם "להגיב לכל מכתב, מאחר שאנו מאמינים כי ככל שיתקבלו תגובות רבות יותר, הדבר יעזור בערעור הלגיטימציה של הרשימה השחורה ותהליך הרכבתה".

במשרד הכלכלה מוסיפים במכתב כי מדינת ישראל פועלת "ללא לאות למנוע את פרסום הרשימה מול מועצת לזכויות האדם ומול מדינות ידידותיות, ואנו גם נערכים ליום שאחרי הפרסום".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות