אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ביהמ"ש אמריקאי נוסף קבע שקוטל עשבים של באייר גרם לסרטן צילום: אי פי איי

ביהמ"ש אמריקאי נוסף קבע שקוטל עשבים של באייר גרם לסרטן

הפסיקה של חבר מושבעים בביהמ"ש בסן פרניסקו עשויה להשפיע על יותר מ-11 אלף תביעות שהוגשו נגד חטיבת מונסנטו שבבעלות באייר בטענה שהמוצר מסרטן; באייר: "אנו בטוחים שהראיות בשלב הבא יוכיחו שמונסנטו פעלה כשורה"

20.03.2019, 11:59 | שירות כלכליסט

מכה משפטית קשה לענקית הכימיקלים הגרמנית באייר (Bayer): חבר מושבעים בארה"ב פסק אתמול (ג') שקוטל העשבים שמייצרת החברה המבוסס על גלייפוסט הוא שגרם לאדם לחלות בסרטן מסוג לימפומות שאינן הודג'קין. הפסיקה הזו בבית המשפט בסן פרנסיסקו עשויה לקבוע את גורלם של מאות מקרים דומים.  

קראו עוד בכלכליסט

בשלב הבא של המשפט, חבר המושבעים יצטרך לקבוע האם חטיבת מונסנטו שבבעלות באייר אחראית מבחינה משפטית, והאם החברה תידרש לשלם פיצויים לתובע - תושב קליפורניה בשם אדווין הרדמן. בשלב הזה, עורכי דינו של הרדמן מתכוונים לחשוף בפני חבר המושבעים ראיות למאמצים לכאורה שבהם נקטה החברה כדי להשפיע על מדענים ורגולטורים, לטעון שהמוצר בטוח. "כעת נוכל להתמקד בראיות שמונסנטו לא נקטו בגישה אחראית ואובייקטיבית בנוגע לבטיחות של המוצר", מסרו עורכי הדין בהצהרה.

מבאייר נמסר בהצהרה כי הם מאוכזבים מהחלטת חבר המושבעים. "אנו בטוחים שהראיות שנראה בשלב הבא יראו שמונסנטו פעלה כשורה והחברה לא אחראית לסרטן של מר הרדמן", נמסר מהחברה.

התביעה הזו היא רק אחת מתוך 11,200 תביעות שהוגשו בארה"ב נגד החברה בשל קוטל העשבים – Roundup. באוגוסט חבר מושבעים אחר פסק פיצויים של 289 מיליון דולר עבור תושב קליפורניה לאחר שנקבע כי התכשיר גרם לו לחלות בסרטן. גובה הפיצויים הופחת לאחר מכן ל-78 מיליון דולר והמקרה כעת בשלב הערעור.

המקרה הנוכחי צפוי לעזור לקבוע את טווח הפיצויים ולהגדיר אפשרויות להסדר ביותר מ-760 מקרים שאחודו יחד בבית המשפט הפדראלי בסן פרנסיסקו.

בבאייר ממשיכים להכחיש כי התכשיר גורם לסרטן. לדבריהם, עשורים של מחקרים והערכות של הרגולטורים, בעיקר איסוף נתונים על חשיפת בני האדם לחומר, מצאו שהמוצר בטוח לשימוש בני אדם. מדובר באחד מקוטלי העשבים הנמכרים ביותר בעולם. בניגוד לעמדת החברה, חבר המושבעים פסק אתמול כי המוצר "השפעה משמעותית" בגרימת הסרטן של הרדמן.

 

 

 , צילום: רויטרס צילום: רויטרס  , צילום: רויטרס

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות