אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עתירה: ההסתדרות לא יכולה למנות מחליף לניסנקורן מבלי לקיים בחירות צילום: תומריקו

עתירה: ההסתדרות לא יכולה למנות מחליף לניסנקורן מבלי לקיים בחירות

יו"ר ארגון העיתונאים דורש למנוע את בחירתו של ארנון בר דוד ליו"ר ההסתדרות וקורא לקיום בחירות כלליות שבמסגרתם ייקבע מחליף

22.03.2019, 13:22 | ליאור גוטמן
יו"ר ארגון העיתונאים יאיר טרצ'יצקי עתר אתמול (ה') לביהמ"ש המחוזי בתל אביב בדרישה למנוע את בחירותו של ארנון בר דוד ליו"ר ההסתדרות הכללית, כמו גם לערוך בחירות כלליות שבמסגרתם יקבע מי יחליף את אבי ניסנקורן כיו"ר ארגון העובדים הגדול בישראל.

קראו עוד בכלכליסט

כזכור, ניסנקורן הודיע שהוא יתמודד לכנסת במסגרת מפלגת "כחול לבן", כאשר מי שמונה למחליפו הוא יו"ר הסתדרות המעו"ף ארנון בר-דוד. בעתירה מסביר טרצ'יצקי שב-17 במרץ התקבלה בבינ"ה (בית נבחרי ההסתדרות - ל"ג) החלטה לפיה נוכח עזיבתו של יו"ר ההסתדרות הנוכחי, מר אבי ניסנקורן, את תפקידו, "יתבצע הליך בחירה ליו"ר ההסתדרות החדש בקרב חברי בינ"ה, ולא בקרב כלל חברי ההסתדרות. החלטה זו שנתקבלה תחת הכותרת של קביעת סדרי בחירתו של מחליף לתפקיד יו"ר ההסתדרות, נעשתה, לכאורה, בהתאם לחוקת ההסתדרות, ולאחר שנדחתה הצעת סיעת "בית חברתי" לקיום בחירות כלליות ולחילופין, לקיום בחירות חשאיות בבינ"ה"

ניסנקורן, צילום: תומריקו ניסנקורן | צילום: תומריקו ניסנקורן, צילום: תומריקו

טרצ'יצקי טוען ש"מדובר בהחלטה נטולת תוקף, ובלתי סבירה, בשל שורה של שיקולים, ומעל כולם מרחפת העובדה הבאה: ההסתדרות - אשר אין חולק על חשיבותה ותפקידה בחברה הישראלית - בוחרת שוב, בפעם הרביעית, לרוקן מתוכן את הליך הבחירות הקבוע בחוקת ההסתדרות לתפקיד יו"ר ההסתדרות, ולייצר דה-פקטו מנגנון ירושה פסול", בוודאי כאשר לבר-דוד יש עוד כשלוש שנות כהונה, ולכן יש לערוך בחירות כלליות ולא להשאיר את בחירת המחליף של ניסנקורן רק לצוות מצומצם יחסית של אנשים

מההסתדרות נמסר בתגובה ש"מדובר בעתירה קנטרנית של אדם שעל פי חוקת ההסתדרות אינו יכול להתמודד על תפקיד יו"ר ההסתדרות. בית נבחרי ההסתדרות פעל בהתאם לפסק דינו של בית המשפט העליון, לאחר שנקבע הן על ידי שופטי בית המשפט העליון והן בבית המשפט המחוזי כי בחירת מחליף ליו"ר הסתדרות על ידי בית הנבחרים הינה חוקתית ועומדת בכל אמות המידה המשפטיות ודמוקרטיות.

"חוקת ההסתדרות קובעת כי תיערכנה בחירות לכלל המוסדות הנבחרים של ההסתדרות אחת לחמש שנים. עוד קובעת חוקת ההסתדרות כי כאשר תפקיד יו"ר ההסתדרות מתפנה במהלך תקופת הכהונה, בית נבחרי ההסתדרות יבחר את המחליף עד לתום תקופת הכהונה". עוד אומרים שם שמדובר בהסדר ראוי "המתחשב במלוא השיקולים הרלוונטיים. הגוף הבוחר באמצע הקדנציה – בית נבחרי ההסתדרות – משקף בהרכבו הסיעתי את תוצאות הבחירות שהתקיימו בקרב כלל חברי ההסתדרות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות6 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

4.
ההסתדרות כשמה כן היא - עוסקת בהסתדרות ולא במאבק. יש לה רק תדמית של כוחנות, אך...
... בפועל, היא תבוסתנית להחריד. גרוע מכך - הנהגת ההסתדרות, מניסנקורן ואחורה עד לקום המדינה, מקפידה לדכא מאבקים של קבוצות עובדים המאוגדות במסגרתה כדי לשמור על יציבות יחסי העבודה במשק ועל האינטרסים של המעבידים הגדולים. בעבר גם ההסתדרות עצמה הייתה כזו (במסגרת חברת עובדים) - היום היא עסוקה ב"להסתדר" עם הממשלה, החברות הממשלתיות וחברות פרטיות גדולות. ההנהגה שלה בהתאם: עסקנים פוליטיים מנותקים, שבינם לבין ערכים של סולידריות מעמדית - בין מקומות עבודה שונים, מקצועות, קבוצות אתניות ולאומיות, שפות וכולי - אין ולא כלום.
עובד  |  22.03.19
לכל התגובות