אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הטורקים אוגרים מט"ח: קנו 4 מיליארד דולר בשבוע אחד צילום: איי אף פי, רויטרס

הטורקים אוגרים מט"ח: קנו 4 מיליארד דולר בשבוע אחד

אחזקות הדולרים של משקי בית ועסקים בטורקיה האמירו לשיא, על רקע האינפלציה הגבוהה שנוגסת בחסכונות בלירה הטורקית

22.03.2019, 15:15 | שירות כלכליסט

לפי התנהגות המשקיעים המקומיים בטורקיה, לבחירות שיתקיימו החודש יש השפעה רבה.

קראו עוד בכלכליסט

משקי בית ועסקים קנו בשבוע שעבר 4 מיליארד דולר - הסכום הגבוה ביותר מאז 2012, כך שהאחזקות של המטבע טיפסו לשיא. מאחורי הבהלה למט"ח עומדת האינפלציה הגבוהה שנוגסת בחסכונות בלירות, והחשש שהממשלה תגביר את המדיניות המיועדת לעידוד הצמיחה במקום לפעול להורדת המחירים לאחר הבחירות המוניציפליות שיתקיימו ב-31 במרץ.

הכלכלה הטורקית נמצאת במיתון העמוק ביותר שלה מאז המשבר הפיננסי העולמי לפני עשור, כך שקיים סיכוי שהרשויות יבחרו בגישת צמיחה בכל מחיר שהובילה לפיחות בשווי הלירה בשנה שעברה. המטבע כבר נחלש מול הדולר בכמעט כל יום החודש.

נשיא טורקיה ארדואן, צילום: איי אף פי, רויטרס נשיא טורקיה ארדואן | צילום: איי אף פי, רויטרס נשיא טורקיה ארדואן, צילום: איי אף פי, רויטרס

"אם צעדים אחרים לעידוד עלייה במתן הלוואות ייכשלו, בסופו של דבר ההערכה היא שהבנק המרכזי ייאלץ להקל את המדיניות, כמעט בלי קשר למצב האינפלציה", הגיב הנריק גולברג מנומורה אינטרנשיונל בלונדון. "חוסר הוודאות בזירה הגיאופוליטית פירושו שהמדיניות המוניטרית צריכה לפצות על כך".

בניסיון להקל על המכה שהאינפלציה הגבוהה מנחילה לשכבות הנמוכות מתוך 82 מיליון תושבי טורקיה, המייצגים את מרבית בסיס התמיכה למפלגת AK שבשלטון, הממשלה פנתה לצעדים פחות מסורתיים כדי להתמודד על עליות המחירים. כך למשל, בערים הגדולות הרשויות מוכרות פירות וירקות בהנחה, ולמעשה פצחו במלחמת מחירים עם הקמעונאים המקומיים. הרשויות אף מאיימות ומטילות קנסות על חנויות שלטענתן מרוויחות בצורה לא הוגנת מהמחירים המנופחים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות