אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרנקל: "הפדרל ריזרב לא ביצע פניית פרסה - אלא שינה את המהירות לאורך אותו מסלול" צילום: עמית שעל

פרנקל: "הפדרל ריזרב לא ביצע פניית פרסה - אלא שינה את המהירות לאורך אותו מסלול"

הבנק המרכזי האמריקאי הודיע השבוע כי אינו צופה העלאות ריבית השנה, וחתך את תחזית הצמיחה. נגיד בנק ישראל לשעבר: "לא מאמין שהתחזית לגבי הטווח הבינוני והארוך השתנתה"; בנושא הברקזיט והמחאה בצרפת, אמר: "אלה תוצאות ארוכות טווח של הגלובליזציה. לא וידאנו שהרווחים מחולקים לכולם בצורה שווה"

23.03.2019, 13:05 | שירות כלכליסט

הודעת הפדרל ריזרב מהשבוע שלפיה לא צפויות העלאות ריבית השנה (לעומת שתי העלאות צפויות לפי התחזית שפרסם הבנק המרכזי האמריקאי בדצמבר), אינה מהווה פניית פרסה של המדיניות המוניטרית - כך אמר יעקב ערנקל, יו"ר ג'יי.פי מורגן אינטרנשיונל ולשעבר נגיד בנק ישראל.

קראו עוד בכלכליסט

הבנק הפדרלי החליט ביום רביעי לשמור על שיעורי הריבית ללא שינוי, וכאמור ציין שלא צפויות עוד העלאות ריבית השנה. הפד גם הוריד את תחזית הצמיחה הכלכלית שלו בארה"ב: התוצר המקומי הגולמי צפוי כעת לצמוח ב-2.1% בלבד, ירידה לעומת האומדן הקודם של 2.3%, ולעומת צמיחה של 2.9% בשנה שעברה.

פרנקל, המשתתף בפורום הפיתוח הסיני בבייג'ין, אמר ל-CNBC כי הבנק תיקן את האומדן הכלכלי שלו רק עבור הטווח הקרוב. לדבריו, "אני לא מאמין שהתחזית שלהם לגבי הטווח הבינוני והארוך השתנתה. במלים אחרות, הבנק הפדרלי אמר, 'יודעים מה, בואו נהיה סבלניים בכל הקשור להערכת תחזית הצמיחה. אנחנו לא משנים את הכיוון - למעשה אנו מאמינים שבשנה הבאה נמשיך להעלות את הריבית, אולי בקצב איטי יותר'. זהו אם כן השינוי שאני רואה כאן: זו אינה פניית פרסה, אלא שינוי המהירות לאורך אותו המסלול".

פרנקל אמר גם שעליית הפופוליזם באירופה מהווה איום כלכלי ממשי על האזור. "אני דואג בעיקר לגבי אירופה. לא מדובר רק בברקזיט. יש גורם משותף לברקזיט ולאפודים הצהובים בצרפת. כולם תוצאות ארוכות טווח של הגלובליזציה. לא וידאנו שהרווחים מחולקים לכולם בצורה שווה. זה מה שהניח את היסודות למגמה הזאת".

יעקב פרנקל, צילום: בלומברג יעקב פרנקל | צילום: בלומברג יעקב פרנקל, צילום: בלומברג

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות