אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הסכם פשרה: בזן תשלם רק 82 מיליון שקל לעיריית חיפה צילום: אורן פרוינד

הסכם פשרה: בזן תשלם רק 82 מיליון שקל לעיריית חיפה

עיריית חיפה דרשה מקבוצת בזן במקור 170 מיליון שקל בגין היטלי ביוב. ב־2018 שילמה הקבוצה 230 מיליון שקל כהיטלי סלילה - לאחר שהתקבל ערעור העירייה בעליון

23.03.2019, 17:24 | ליאור גוטמן

לחצו כאן לערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

חברת בתי זיקוק (בזן) תשלם לעיריית חיפה היטלי ביוב ומים בהיקף של כ־82 מיליון שקל, כך דיווחה החברה שלשום (ה'). הסכום שישולם הוא על פי פשרה שהושגה בין בתי הזיקוק לעירייה, כאשר הסכום המקורי שנדרש היה כ־170 מיליון שקל - עבור בתי הזיקוק וכל חברות הבנות הפועלות במתחם שסמוך לחיפה: כאו"ל, גדיב ושב"ח.

קראו עוד בכלכליסט

בכך מגיעה לסיומה סאגה שהחלה עוד בשנת 2014, אז עיריית חיפה דרשה מבזן לשלם כ־400 מיליון שקל, סכום שנולד בעקבות עבודות שבתי הזיקוק ביצעו לפני עשור שהעירייה ראתה בהן שדרוגי תשתית ודרשה בגינן היטל השבחה. באוגוסט 2014 קיבל בית המשפט המחוזי את עמדת בתי הזיקוק שהתנגדו לדרישה זו ועיריית חיפה הגישה ערעור לעליון.

שלוש שנים לאחר מכן, בסוף 2017, הפך ביהמ"ש העליון את פסיקת המחוזי וקבע שיש לשלם את הסכום במלואו כיוון שעבודות התשתית אכן מהוות מבחינתו שדרוג של הנכס.

הצדדים נכנסו למו"מ ובדו"ח הכספי שפרסמה החברה בשבוע שעבר היא מציינת בנוגע לתביעות של העירייה ש"בפסק הדין בעליון נקבע כי החיובים הוצאו כדין. לפיכך, בתקופת הדו"ח שילמו חברות הקבוצה 230 מיליון שקל (כ־67 מיליון דולר) בגין היטלי סלילת רחובות ותיעול". דיון נוסף שביקשה בזן לקיים בפסק הדין טרם קוים.

 , צילום: אורן פרוינד צילום: אורן פרוינד  , צילום: אורן פרוינד

עוד מציינת החברה כי "בתקופת הדו"ח נתן בית המשפט המחוזי תוקף של פסק דין להסכם פשרה שנחתם בין הצדדים, לפיו שילמו חברות הקבוצה 50 מיליון שקל בגין ריבית והפרשי הצמדה.... ללא השפעה מהותית על תוצאות הקבוצה בתקופת הדו"ח".

כך או כך, חישוב התשלומים של בזן לעיריית חיפה ב־2018 מעלה כי הם הסתכמו ב־362 מיליון שקל, המהווים כ־5.4% מהכנסות החברה לכל 2018.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות