אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הלך לעולמו רפי איתן, ממקימי קהילת המודיעין צילום: עמית שעל

הלך לעולמו רפי איתן, ממקימי קהילת המודיעין

יו"ר מפלגת הגמלאים לשעבר, שכיהן גם כשר, נפטר בגיל 92. איתן, שהתגייס לפלמ"ח ונפצע יום לאחר הכרזת העצמאות, השתתף במבצעים חשאיים רבים והיה מעורב בחטיפת אדולף אייכמן. בזמן כהונתו כראש הלשכה לקשרי מדע גויס פולארד, ונחשף על ידי האמריקאים

23.03.2019, 18:27 | ynet
רפי איתן, ממקימי קהילת המודיעין הישראלי ויו"ר מפלגת הגמלאים לשעבר, הלך לעולמו בגיל 92. איתן כיהן כראש לק"ם (הלשכה לקשרי מדע), גוף מודיעין ישראלי, בתקופה שבה הופעל המרגל הישראלי בארה"ב, ג'ונתן פולארד. הוא כיהן כשר לענייני גמלאים בממשלתו של אהוד אולמרט (2006 - 2009).

בית החולים איכילוב הודיע על "פטירתו בשיבה טובה של השר ובכיר קהילת המודיעין רפאל רפי איתן בגיל 92. המשפחה מודה לבית החולים על הטיפול המסור. פרטים נוספים יימסרו על ידי המשפחה בהמשך".

איתן נולד בקיבוץ עין חרוד. מאוחר יותר עקרו הוריו לרמת השרון. את לימודיו עשה בבית הספר החקלאי בעין השלשה. התגייס לפלמ"ח ובמהלך שירותו בארגון עבר מספר קורסים בלוחמה ובמודיעין. שימש כמ"כ ומ"פ. באחת הפעולות בהן השתתף התפוצץ מוקש וגרם לו לפגיעה חמורה בכושר השמיעה.

רפי איתן, צילום: אוראל כהן רפי איתן | צילום: אוראל כהן רפי איתן, צילום: אוראל כהן

ב-15 במאי (יום לאחר הכרזת העצמאות) נפצע איתן פציעה קשה ביותר, בקרב על מלכיה. לאחר החלמתו חזר ללחימה (במסגרת קרבות מלחמת העצמאות) והשתתף במבצע דני. שימש כקצין המודיעין של חטיבת יפתח. ב-1950 פרש מצה"ל והחל להפעיל חווה חקלאית בנגב (מאוחר יותר הוקמה באותו מקום חוות השקמים). למד כלכלה ומנהל ציבורי באוניברסיטת לונדון. ב-1955 גויס על ידי איסר הראל ליחידה מבצעית משותפת למוסד ולשב"כ. במהלך השנים לאחר מכן השתתף במבצעים חשאיים רבים מטעם מערכת המודיעין. בין היתר היה מעורב בחטיפתו של אדולף אייכמן ובהבאתו למשפט בישראל ובפעילות נגד המדענים הגרמנים במצרים. כיהן כמפקד שלוחות המוסד באירופה.

ב-1972 פרש איתן מהשירות במוסד והחל בפעילות בעולם העסקים. במקביל שיתף פעולה עם אריאל שרון בייסודה של מפלגת שלומציון. שימש כעוזר היועץ לביטחון לראש הממשלה (1975 - 1976) ויועץ רה"מ למלחמה בטרור. לאחר מכן חזר לעולם העסקים. ב-1981 מונה על ידי אריאל שרון (אז שר הביטחון) לראש לק"ם, גוף מודיעין ישראלי שפעל במסגרת משרד הביטחון, ועל פי פרסומים זרים עסק באיסוף מידע טכנולוגי וחומרי גלם עבור פעילותה הגרעינית של ישראל ומערכת הביטחון בכלל. בזמן כהונתו כראש לק"ם גויס לשורות הארגון ג'ונתן פולארד, יהודי אמריקאי ומנתח נתוני מודיעין בצי האמריקאי.

 , צילום: עמית שעל צילום: עמית שעל  , צילום: עמית שעל

ב-1985 חשפו שרותי המודיעין של ארה"ב את פעילותו של פולארד. בעקבות גילויו של מרגל ישראלי בארה"ב נפגעו יחסי שתי המדינות. בעקבות השלכותיה המדיניות של פרשת פולארד התפטר איתן מתפקידו כראש הלק"ם ולקח באופן רשמי את האחריות המלאה על גיוסו של פולארד.

לאחר התפטרותו מראשות הלק"ם מינה אותו אריאל שרון ליו"ר חברת כימיקלים לישראל. לאחר מכן שב לעסוק בפעילות עסקית פרטית בתחום הביטחון.

קשרים אישיים שיצר עם מנהיג קובה, פידל קסטרו, סייעו לו להפוך לאיש עסקים מצליח ואמיד במיוחד. ב-2006, לקראת הבחירות לכנסת ה-17, הצטרף למפלגת הגימלאים ומונה ליו"ר המפלגה.

במאי 2006, לאחר הבחירות לכנסת ה-17, הוביל את הצטרפותו מפלגתו לקואליציה בראשות מפלגת קדימה. במסגרת ההסכם שנחתם בין המפלגות מונה לשר לענייני גמלאים בממשלה החדשה בראשות אהוד אולמרט. בבחירות לכנסת ה-18 בשנת 2009 לא עברה מפלגת גיל את אחוז החסימה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות