אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טיסנקרופ: חברת גראפטק לא היתה ספקית של החטיבה הימית שלנו צילום: אי פי איי

טיסנקרופ: חברת גראפטק לא היתה ספקית של החטיבה הימית שלנו

החברה הגרמנית הודיעה היום כי גראפטק, שהיתה בבעלות נתן מיליקובסקי, בן דודו של נתניהו, היא אחת מ-100 אלף שותפות עסקיות שיש לה, עם זאת, גראפטק אינה ספקית חומרים של "טיסנקרופ תעשיות ימיות"

24.03.2019, 15:28 | רן אברמסון ותומר גנון

פרשת הצוללות: חברת טיסנקרופ הגרמנית מסרה היום (א') כי חברת האלקטרודות גראפטק שהיתה בבעלות נתן מיליקובסקי, בן דודו של ראש הממשלה בנימין נתניהו, לא סיפקה חומרים לחטיבה הימית שלה. "טיסנקרופ היא קבוצת חברות גדולה שמעסיקה יותר מ-160 אלף עובדים. לקבוצה יש יותר מ-100 אלף שותפות עסקיות, וגראפטק היא אחת מהן. עם זאת, גראפטק היא לא ספקית חומרים של טיסנקרופ תעשיות ימיות", נמסר בהודעה מטעמה.

קראו עוד בכלכליסט

באוגוסט 2009, כך חשף בעבר העיתונאי רביב דרוקר, נתניהו נפגש עם קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, ופעל לרכישת צוללת דולפין שישית לישראל. הצוללת, כמו שתי צוללות קודמות שסופקו מגרמניה לישראל, היא מתוצרת טיסנקרופ. בין עסקי תוספי הפלדה של מיליקובסקי וטיסנקרופ היו קשרי ספק-לקוח. כאמור, טיסנקרופ טוענת עתה כי גראפטק לא היתה ספקית של החטיבה הימית.

בנימין נתניהו נתן מיליקובסקי, צילום: אבי מועלם, Michael Falco בנימין נתניהו נתן מיליקובסקי | צילום: אבי מועלם, Michael Falco בנימין נתניהו נתן מיליקובסקי, צילום: אבי מועלם, Michael Falco

בחודש נובמבר 2010, כך אישר שלשום נתניהו, הוא מכר את המניות בחברת האחזקות של מיליקובסקי במסגרת עסקת מיזוג שביצעה עם גראפטק שנסחרה בבורסה של ניו יורק.

המיליקובסקים מיזגו את העסקים שלהם לתוך חברת האלקטרודות גראפטק בנובמבר 2010, ומכרו את אחזקותיהם בתמורה לכ-700 מיליון דולר. על פי הדיווח לרשות ני"ע האמריקאית בשביל להשלים את המיזוג, שבמסגרתו הם קיבלו כ-250 מיליון דולר במזומן, 200 מיליון דולר באג"ח ועוד 24 מיליון מניות שהיו שוות ל-11.3% מגראפטק, הם היו צריכים לאסוף את המניות של כל בני המשפחה בחברות השונות שבבעלותם. גם של בן הדוד, בנימין נתניהו.

מהמידע שנחשף בסוף השבוע בחברת החדשות עולה כי בשנת 2007, בעת שנתניהו היה ראש האופוזיציה, הוא רכש תמורת כ-600 אלף דולר מניות בחברה משפחתית שבה החזיקו בני משפחת מיליקובסקי - NMDM. לפי הדיווחים לרשות ני"ע האמריקאית (SEC), בנובמבר 2010, בסמוך לעסקה שבה נרכשו מניותיו של נתניהו, החזיקו בני משפחת מיליקובסקי באמצעות NMDM בשתי חברות בארה"ב הפועלות בתחום תוספי הפלדה - SeaDrift ו- C/G Electrodes. 

כפי שפורסם בערוץ 13, לפי הדיווח למבקר המדינה בנובמבר 2010 נתניהו מכר את המניות שהחזיק במעלה שרשור החברות המשפחתי ב-4.3 מיליון דולר. נתניהו הרוויח תיאורטית, ככל שלא הזרים עוד כספים במהלך השנים, פי 7 על ההשקעה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות