אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טוגדר: "ברשותינו האישורים הדרושים לגידול קנאביס רפואי באוגנדה" צילום: אוראל כהן

טוגדר: "ברשותינו האישורים הדרושים לגידול קנאביס רפואי באוגנדה"

החברה הודיעה כי ברשותה מכתב שלפיו יש לה את מלוא ההיתרים ממשרדי הבריאות, הפנים והחקלאות

24.03.2019, 19:39 | צלי גרינברג

חברת הקנאביס הרפואי טוגדר פארמה, הנסחרת בבורסה בתל אביב בשווי של 263.7 מיליון שקל, מבקשת להוריד מסדר היום את סימני השאלה שעלו בהקשר לדיווחיה הנוגעים לגידול קנאביס רפואי באוגנדה.

קראו עוד בכלכליסט

החברה פרסמה בסוף השבוע, כי ברשותה מכתב מטעם שר המשפטים של אוגנדה, המאשר כי החברה מחזיקה ברישיון מטעם רשות המסים של המדינה, וכי אותה רשות היא האחראית לגידול קנאביס רפואי במדינה.

במכתב השר המתוארך ל-15 בפברואר 2019, והגיע לידי "כלכליסט", מצוין כי לחברה יש את מלוא ההיתרים ממשרדי הבריאות, הפנים והחקלאות, והחברה אף דאגה להעביר סרטון המציג את טענתה לחממות שבנתה במדינה, ופרסמה באתרה תמונות של גידולי הקנאביס הרפואי בה.

הדיווח לבורסה מגיע בעקבות פניית "כלכליסט" לחברה בנוגע לחוקיות גידול הקנאביס הרפואי באוגנדה; זאת לאחר שלידי "כלכליסט" ומגזין "קנאביס" הגיעה תגובת דובר משרד הבריאות של אוגנדה שלפיה משרדו לא אישר לאף גורם גידול חקלאי של קנאביס רפואי.

יצוין כי מגזין "קנאביס" בוחן מזה כמה חודשים את סוגיית אישור הגידול באוגנדה.

באוקטובר 2018 צירפה טוגדר לדיווחיה לבורסה, אישור מטעם רשות הסמים של אוגנדה לגידוליה, אלא שבכך לא תם העניין, ובמגזין נטען כי רק משרד הבריאות הוא האחראי לתת רישיון גידול של קנאביס רפואי, כפי שגם מצוין בחוק הסמים של אוגנדה.

יוחנן דנינו, צילום: אוראל כהן יוחנן דנינו | צילום: אוראל כהן יוחנן דנינו, צילום: אוראל כהן

באמנת הסמים של האו"ם נקבע כי כל מדינה חייבת למנות רשות ממשלתית כלשהי כאחראית לתחום, ומתקבל הרושם, כי אישור רשות המיסים האוגנדית, המגובה במכתב מטעם שר המשפטים במדינה, יאפשר לחברה לעמוד במלוא פוטנציאל הסכמיה מול החברות הגרמניות והקנדיות, למכירת הגידול החקלאי מאוגנדה.

עם זאת, מגזין "קנאביס" עדיין מבקש להבין כיצד התקבלה מטעם משרד הבריאות התשובה, כי לא אושר אף גידול קנאביס במדינה, וכי אמנת הסמים של המדינה משנת 1993, המפורסמת באתר הרשמי של המוסד למידע משפטי של אוגנדה, מציגה את משרד הבריאות כאחראי הישיר לנושא, ולא את רשות הסמים של המדינה.

במגזין טוענים בנוסף, כי האישור שקיבלה החברה מרשות המיסים הוא אישור ראשוני לבחינת אפשרות להקמת מפעל מיצוי שמן ולא גידול חקלאי של צמחי קנאביס רפואי, וכי החברה המקומית עימה טוגדר משתפת פעולה טוענת לפעילות מחקר בלבד לעת זו.

מטוגדר נמסר בתגובה: "כפי שפרסמה החברה לכלל ציבור המשקיעים באתר המאיה, החברה מברכת שגורם ממשלתי בכיר כשר המשפטים מציין במכתב לטוגדר פארמה, כי משרדי הממשלה האוגנדים, משרד הבריאות, משרד החקלאות והמשרד לביטחון פנים נתנו את כל ההיתרים הנדרשים לשותפתה האוגנדית של החברה.

"בנוסף קובע שר המשפטים כי רשות הסמים הלאומית באוגנדה היא הגוף הרשאי להעניק אישור/היתר לפעול בתחום הקנאביס הרפואי במדינה. עוד מציין שר המשפטים כי הממשלה האוגנדית מעריכה ותומכת בפעילות של החברה עם שותפתה האוגנדית. ברור לכל כי לחברה אין אף סמכות בעניין קביעת החוקה, החוקים, סמכויות הרשויות השונות באוגנדה וכדומה, ולכן החברה רואה במכתבו של שר המשפטים, אשר אמון על החוק ועל החוקה האוגנדית, מתן תוקף חד משמעי לפעילותה. בחווה באוגנדה כבר נשתלו צמחי קנאביס והחברה מצפה להשלמת מחזור הגידול הראשון בתוך כחודשיים. הנהלת החברה מממשת אסטרטגיה ליצירת ערך לכלל בעלי המניות של החברה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות