אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנדלבליט: "נתניהו העיד שהסכים למכירת צוללות למצרים; לא נחשפתי לסיבה" צילום: עמית שאבי

מנדלבליט: "נתניהו העיד שהסכים למכירת צוללות למצרים; לא נחשפתי לסיבה"

היועץ המשפטי לממשלה: "הנתון הסודי לא היה דרוש באותו מועד לחקירה, ולכן הוחלט שלא נדרש להעמיק ולברר מהו"; נתניהו הודיע בתגובה כי הוא מזמין את מנדלבליט לפגישה, יחד עם היועץ לביטחון לאומי, שבה יעדכן אותו ביתר הפרטים המסווגים

24.03.2019, 20:16 | תומר גנון וצביקה זרחיה

פרשת הצוללות וכלי השייט (תיק 3000): ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נשאל במהלך עדות שמסר בפרשה לחוקרי המשטרה על מכירת צוללות מגרמניה למצרים, והסביר כי קיימת סיבה רגישה שבגינה הוא לא התנגד בשלב מסוים למכירת הצוללת. לדברי היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, הוא לא נחשף לנתון הסודי ואינו יודע מה הסיבה לכך, מאחר שגורמי החקירה סברו שהסיבה אינה רלוונטית לחקירת הפרשה שעסקה בשחיתות במכרזי רכש בטחוני מול התאגיד הגרמני טיסנקרופ. דברים אלה עולים מהודעה שפרסם הערב (א') מנדלבליט במענה לפנייה בנושא של התנועה לאיכות השלטון. בפנייה ביקשה התנועה כי מנדלבליט יבהיר כי ידע על החלטת נתניהו שלא לסרב למכירת הצוללות הגרמניות למצרים ועל מניעה הבסיסים. הפנייה למנדלבליט נעשתה לאחר שאתמול (שבת) התראיין נתניהו בנושא בערוץ 12.

קראו עוד בכלכליסט

"במסגרת עדותו של ראש הממשלה בפרשה שלא נגבתה תחת אזהרה", כתב עוזרו של היועץ, ד"ר גיל לימון, "הוא השיב בין השאר גם לשאלות בנושא מכירת צוללות מגרמניה למצרים, והסביר בהקשר זה כי קיימת סיבה רגישה שבגינה הוא לא התנגד בשלב מסוים למכירת הצוללות".

"ראש הממשלה הוסיף כי מפאת סודיות הסיבה, הוא אינו יכול לפרטה בפני החוקרים, אך הוסיף כי הוא מוכן להשלים את עדותו בנושא בעדות מיוחדת שימסור ליועמ"ש ולפרקליט המדינה בלבד. מאחר שנתון סודי זה לא היה דרוש באותו מועד לחקירה הפלילית, הוחלט בשעתו שלא נדרש להעמיק ולברר מהו הנתון הסודי. היועמ"ש לא נחשף לנתון סודי זה בשום שלב. אין באמור כדי להביע עמדה בקשר לכל היבט או עובדה אחרים שעלו במסגרת דבריו של ראש הממשלה בראיון לחדשות 12".

מטעמו של ראש הממשלה נתניהו נמסר: "היועץ המשפטי לממשלה מאשר שהוא קיבל את העובדה שנושא הצוללות המצריות הוא נושא ביטחוני רגיש ולא שום דבר אחר. הוא גם מאשר את העובדה שראש הממשלה נתניהו הציע בשעתו לעדכן אותו ביתר הפרטים המסווגים, אך היועמ"ש לא ראה בכך צורך. ראש הממשלה נתניהו שוחח הערב עם היועמ"ש והזמין אותו לפגישה, יחד עם היועץ לביטחון לאומי, שבה יעדכן אותו ביתר הפרטים המסווגים".

   

בראיון ששודר אתמול אמר ראש הממשלה נתניהו כי "גנץ ולפיד, ובמיוחד בוגי ואשכנזי, מנסים להכריח אותי לחשוף סוד מדינה, הם מסכנים את ביטחון המדינה. אני לא יכול לחשוף את זה. היועמ"ש יודע ובדק את זה ולא מצא שום רבב במה שעשיתי".

אביחי מנדלבליט , צילום: עמית שאבי אביחי מנדלבליט | צילום: עמית שאבי אביחי מנדלבליט , צילום: עמית שאבי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות