אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פייסבוק הסירה 30 חשבונות פייק ניוז; רובם קידמו תוכן פוליטי ימני צילום: Oxhow

בחירות 2019

פייסבוק הסירה 30 חשבונות פייק ניוז; רובם קידמו תוכן פוליטי ימני

פעילות החשבונות התרכזה כולה בבחירות הקרובות, והם הוסרו בעקבות בעקבות פניות של איגוד האינטרנט, המכון הישראלי לדמוקרטיה ואוניברסיטת חיפה. נשיאת איגוד האינטרנט, פרופ' קרין נהון: "ההשפעה של החשבונות המזויפים על כולנו - אמיתית"

25.03.2019, 22:34 | עומר כביר

פייסבוק הסירה לאחרונה 30 חשבונות שנחשדו כמזויפים ושפנו לגולשים בישראל – כך נמסר הערב ל"כלכליסט" מהרשת החברתית. פעילות החשבונות התרכזה כולה בבחירות הקרובות, ולפי הערכות מרביתם קידמו תכנים בעלי גוון פוליטי ימני.

קראו עוד בכלכליסט

חשבון מזויף שנחשף, צילוo מסך פייסבוק חשבון מזויף שנחשף | צילוo מסך פייסבוק חשבון מזויף שנחשף, צילוo מסך פייסבוק

פייסבוק מסרה שהחשבונות הוסרו בעקבות פניות של איגוד האינטרנט, המכון הישראלי לדמוקרטיה, הקליניקה למשפט, טכנולוגיה וסייבר באוניברסיטת חיפה, "פרויקט הבוטים" של ההאקרים נעם רותם ויובל אדם, וכן בעקבות דיווחי גולשים שיגרתיים. המידע אודות החשבונות המזויפים נאסף באמצעות טופס דיווח שנוצר כדי להיאבק בהתערבות זרה במערכת הבחירות באמצעות רשתות חברתיות, ושיצר מאות דיווחים.

נעם רותם ציין שבימים אלו מתקיימת עבודה משמעותית סביב זיהוי החשבונות המזויפים ברשתות החברתיות. "איגוד האינטרנט, יחד עם קליניקת הסייבר בחיפה, הקימו מערך לקבלת הדיווחים מהציבור, בדיקתם, והעברתם לרשתות החברתיות", אמר לכלכליסט. "יש חשיבות רבה לכך שהעבודה הזו נעשית על ידי גופים בחברה האזרחית ולא על ידי גופים מטעם הממשלה, שעלולים להיות מושפעים משיקולים פוליטיים, וזו הדרך להשאיר את הזירה הציבורית בידיים של הציבור".

חשבון מזויף נוסף, צילוo מסך פייסבוק חשבון מזויף נוסף | צילוo מסך פייסבוק חשבון מזויף נוסף, צילוo מסך פייסבוק

נשיאת איגוד האינטרנט, פרופ' קרין נהון, העריכה שמרבית החשבונות תמכו בראש הממשלה בנימין נתניהו. "רוב החשבונות המזוייפים (מעל 90%) שייכים לתומכי נתניהו, ומעט למפלגות כמו זהות, כחול לבן ובלתי מזוהים מהימין", כתבה נהון בחשבון הפייסבוק שלה. "אני לא יכולה שלא לשאול את עצמי שאלות קשות על הפער הזה. מדוע הרוב המכריע של החשבונות המזוייפים המדווחים הם תומכי אדם אחד? האם זה משקף את המציאות לאשורה או שייתכן ויש לנו הטיה בדיווח?"

נהון הוסיפה כי "בשבועות האחרונים הם מסתובבים סביבי כל הזמן, מלווים אותי. משה דוד ודורון קסלר, קובי וינקלר ורותי סיסו, ענת בר ואמה אמוש גבאי ועוד רבים. הם פה בפייסבוק כדי לפלג, לסכסך, להסית, להשפיל ולזרוע הרס ביננו. הם פועלים מטעם תומכים, קמפיינרים, פוליטיקאים ומפלגות. וכן, זה עולה הרבה כסף. הם לא באמת אמיתיים, הם פייק. אבל בגלל פרויקט המלחמה בחשבונות המזוייפים, בראש שלי, הם קיימים וחיים. מה שבטוח הוא שההשפעה שלהם, של החשבונות המזוייפים, אמיתית, על כל אחד ואחת מאיתנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

9 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

5.
רציתי לשאול אם זה בדיחה, אבל מן הסתם זה לא. טרגדיה עצובה ביותר והשתקת קולות פוליטית. ברור שה
שהחשבונות "מזויפים". מי ירצה להתחיל לחשוף את עצמו ואח"כ לקבל אלף ואחת השלכות אמיתיות בחיים האמיתיים בגלל תמיכה בדבר כזה או אחר? יש מי שלא אכפת לו, אבל יש כאלו שלא רוצים שידעו מי הם ומה הם. פייסבוק הם אכן שטן ועכשיו נראה שגם שטן שמאלני, גם את אדם גולד הם מחקו ועוד מלא תומכי ימין. אם זו לא פרופגנדה והשפעה על ישראל אני לא יודע מה כן.
הא?  |  26.03.19
לכל התגובות