אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מטבח כפרי עם אי צילום: גלעד רדט

מטבח כפרי עם אי

עיצוב מטבח עם אי הוא ללא ספק אחד מהטרנדים הבולטים ביותר בבית הישראלי. האי, אשר משמש גם כאזור התכנסות, גם כאזור אחסון וגם כמשטח עבודה, מצא את דרכו הבטוחה לליבו של המטבח. מה שנהוג מזה מאות שנים במטבחים כפריים נחשב כיום לסטנדרט

26.03.2019, 12:38 | בשיתוף מטבחי טאצווד

בכתבה הבאה נעמוד על היתרונות הבולטים שבעיצוב מטבח כפרי עם אי, ונעסוק בסוגים שונים של איים שכדאי להכיר. ניתן דוגמאות ונציג לפניכם מטבחים כפריים מיוחדים על מנת שתבינו כי לא מדובר במקשה אחת. נהפוך הוא, עיצוב מטבח כפרי עם אי משתנה מאד ממטבח אחד למשנהו. זאת ככל שהדברים נאמרים לגבי מטבח בהתאמה אישית המורכב מעץ מלא והנעשה בעבודת יד על ידי נגרים מקצועיים.

מטבח כפרי עם אי – בין פונקציונאליות לדקורטיביות

אי במטבח נועד להגשים מספר מטרות. ראשית, הוא מהווה מקום להתכנסות ומתפקד כמעין "פינת אוכל". על כן, בבתים בהם המטבח משמש באופן תדיר לארוחות משפחתיות, מומלץ לעצב את האי עם מקום ישיבה למספר הסועדים הממוצע. שנית, האי מאובזר עם מקומות אחסון וחזיתותיו כוללות לרוב ארונות ומגירות.

כמובן שמעבר לעניין הפונקציונלי, אי הוא אלמנט עיצובי ראשון במעלה. מיקומו במרכז החלל הופך אותו לחלק בלתי נפרד מהעיצוב והוא מתכתב עם המעטפת שמסביב (כמו גם עם אלמנטים כדוגמת אקססוריז, ארונות, אור טבעי, תאורה מלאכותית וכו').

מטבחים כפריים עם אי, צילום: גלעד רדט מטבחים כפריים עם אי | צילום: גלעד רדט מטבחים כפריים עם אי, צילום: גלעד רדט

האי במטבח הכפרי – קווים לדמותו

שימוש באי כאלמנט פונקציונלי ועיצובי הוא במידה רבה חלק בלתי נפרד מהמושג מטבחים כפריים. זאת מן הטעם הפשוט שמטבחים כפריים, מעצם טבעם ואופיים, הם מטבחים בעלי אמירה משפחתית, מזמינה ומארחת.

בדומה לכל האזורים האחרים במטבח הכפרי, גם האי בנוי מעץ מלא. לעתים תוך שילוב מספר סוגי עצים כמו לדוגמה חזיתות מעץ בצביעה אטומה (לרוב על פופלר או בוק) ומשטח מעץ מלא בגוון טבעי (לרוב עץ אלון צרפתי). היבטים פופולריים נוספים בעיצוב מטבחים כפריים עם אי באים לידי ביטוי בעיטורים עדינים וקישוטים אלגנטיים.

משטח העבודה של האי במטבח הכפרי יכול להיות מעוצב בדרכים שונות. לדוגמה, ישנם מטבחים כפריים עם משטח שמעוצב בגימור חלק עם משטח שעבר עיבוד "נקי", וישנן אופציות לעיצוב פלטה בגימור גס המדגישה את הטבעיות והאותנטיות של חומר הגלם. הכל בהתאם לבחירת הלקוח ולפי הקו העיצובי בחלל שמסביב לאי.

מטבח כפרי עם אי כמשטח עבודה

טרנד מיוחד נוסף שצובר תאוצה בכל הנוגע למטבחים כפריים עם אי הוא שימוש באי כמשטח עבודה משני או עיקרי. זו תפיסה לפיה האי איננו רק "פינת אוכל" ו/או "מקום אחסון", אלא מדובר בחלק בלתי נפרד ממשטחי העבודה במטבח. שימוש באי כמשטח עבודה מאפשר לפנות מקום מהמשטח שבמעטפת והדברים באים לידי ביטוי גם ב"אבזור" עם אמצעים שונים. בנגריית טאצ'ווד, המתמחה בעיצוב מטבחים כפריים עם אי, אנחנו יודעים לציין בעניין זה איים שכללו כיורים קטנים, כיריים לבישול ועוד.

דוגמאות

רוצים רעיונות מעניינים לגבי עיצוב מטבח כפרי עם אי? הנה כמה מטבחים כפריים מיוחדים שעוצבו על ידי נגריית טאצ'ווד.

מטבח כפרי עם אי גדול במיוחד

המטבח הכפרי מעוצב פעמים רבות עם אי המשמש גם כ"פינת אוכל" או מקום להתכנסות עבור סועדים רבים (בני הבית ואורחיהם). ככל שהחלל מאפשר זאת, ניתן לעצב אי במידות גדולות ובסגנון מרהיב של "שולחן אבירים". הנה שתי דוגמאות נהדרות לכך.

מטבח כפרי עם אי, צילום: אלעד שריג מטבח כפרי עם אי | צילום: אלעד שריג מטבח כפרי עם אי, צילום: אלעד שריג

מטבח כפרי עם אי שהוא משטח עבודה

האי שבמרכז המטבח הכפרי יכול להיות חלק בלתי נפרד ממשטחי העבודה בחלל. לעתים, האי הוא משטח העבודה היחיד והעיקרי של המטבח. דוגמאות מעניינות לעיצוב מסוג זה תוכלו לראות במטבחים הבאים: מטבח כפרי עם אי בבית פרטי בגליל ומטבח כפרי בירושלים הכולל בתוכו 2 איים.

אי שהוא משטח עבודה משני

אי במטבח כפרי יכול לתפקד כמשטח עבודה משני. באיים מסוג זה נהוג לעצב את האי עם מקום נוח לעבודה וכן עם אמצעים נוספים כמו כיור קטן המשתלב בפלטה העליונה, כיריים לבישול ועוד. הנה שלוש דוגמאות מצוינות לכך בשלושה מטבחים כפריים.

אי עם אלמנטים של פרזול

אי הוא מקום לאחסון ציוד במטבח. חזיתות האי מתאימות להתקנת מגרות וארונות המגדילים את שטח האחסון הסמוי במטבח ומקלים מאד על הפונקציונאליות של החלל. לצד האחסון ה"רגיל" והמוכר של האי, ישנם פתרונות מעניינים נוספים שאפשר להתקין. הנה למשל דוגמה לאחד מהם. לפניכם מטבח כפרי עם אי שהותקן עליו אלמנט פרזול לתליית אביזרים שונים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

זהו ערוץ פרסומי והידיעות הינן באחריות המפרסמים בלבד. לכלכליסט אין אחריות על תוכן הידיעות המפורסמות