אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

דובי אמיתי: "אקים מפלגת חקלאים בקדנציה הבאה"

יו"ר התאחדות האיכרים בוועידת התעשייה של כלכליסט: "חקלאות זה ביטחון וזאת לא סיסמא. תיק החקלאות יכול להיות התיק שישנה מציאות מבחינת יוקר המחייה ובריאות הציבור"

26.03.2019, 14:55 | נורית קדוש

"אם ממשלת ישראל לא תשנה את הפרדיגמה שלה ותתן למשרד החקלאות תקציב ראוי, בפעם הבאה אני אעמוד בראש מפלגת חקלאים ואעשה את השינוי הזה״. כך הצהיר דובי אמיתי, יו"ר התאחדות האיכרים בוועידת התעשייה של כלכליסט.

לדברי אמיתי, "לשר החקלאות אין באמת סמכויות ולכן כולם במערכת הפוליטית לוטשים עיניים לתיקי האוצר והחוץ ואף אחד לא מתעניין בתיק החקלאות". את מה שלתפיסתו מעיד על כך שהחקלאים כבר אינם מהווים כח פוליטי. "בשביל לקיים חקלאות אנחנו צריכים שלושה דברים: קרקע, מים וכח עבודה ובאופן אבסורדי, לשר החקלאות ולמשרד אין באמת סמכויות על אף אחד מהם. הסמכות על הקרקע בידי מנהל מקרקעי ישראל שמשוייך למשרד האוצר, הסמכות על המים בידי רשות המים שבמשרד התשתיות והסמכות על כח העבודה בידי רשות האוכלוסין שבמשרד הפנים". אמיתי הוסיף כי משרד החקלאות מתוקצב כתיק נישתי, עם תקציב רזה יחסית של 1.8 מיליארד ש"ח. "אם פעם היו 65 אלף חקלאים, בישראל 2019 יש סדר גודל של 15,000 חקלאים בסך הכל. החקלאים ומשפחותיהם, זה בקושי מנדט, במקרה הטוב. אז אפשר לומר הרבה על החקלאים, אבל קבוצת כח פוליטי הם לא.

דובי אמיתי יו"ר התאחדות האיכרים, צילום: עמית שעל דובי אמיתי יו"ר התאחדות האיכרים | צילום: עמית שעל דובי אמיתי יו"ר התאחדות האיכרים, צילום: עמית שעל

החקלאות כמענה ביטחוני

אמיתי, תושב מטולה, דור רביעי למשפחה של חקלאים הוסיף כי אמנם נושא החקלאות לא קרוב לליבם של מנהיגי המדינה ולכאורה מדובר בתיק לא אטרקטיבי, אבל בתיק הזה יש הזדמנות להשפיע על מרבית תחומי החיים של הציבור הישראלי. "תיק החקלאות עוסק בסוגיות שהכי מטרידות את הציבור הישראלי. על מה בעצם הולכים לקלפי? על ביטחון, על יוקר המחיה, על הבריאות".

אמיתי הוסיף: "חקלאות זה ביטחון וזאת לא סיסמא. השטחים החקלאיים הם הבאפר האמיתי שבין גדר המערכת לתושבים, לאזרחים, לכולנו. אבל הביטחון שלנו הוא לא רק גבולות אלא גם היכולת שלנו כמדינה עצמאית לספק לתושבים שלה מזון טרי: ביטחון תזונתי. בעולם מדברים על תחזיות שחורות של משבר מזון עולמי, שבו הביקוש למזון יעלה על יכולת הייצור. כל מדינה חייבת להיות מסוגלת לספק את המזון שלה בעצמה, ללא תלות ביבוא. מה יקרה במצב של מלחמה? אסונות טבע? מצור ימי?"

אמיתי התייחס גם להשפעה הריאותית של המזון הטרי על האוכלוסיה: ״מדברים על הוספת מיטות אשפוז, במקום לדבר על צמצום תחלואה. 23% ממקרי המוות בישראל מיוחסים לתזונה לקויה ולהשמנה. כשהציבור לא אוכל מספיק פירות, זה עולה לכולנו למעלה מ-15 מיליארד שקל בשנה". אמיתי תקף את גישת הממשלה לסבסד מזון מזיק: "התפיסה של מדינת ישראל היא הנגשה של שמנת, חמאה ולחם אחיד, במקום לרסן את הרווח הגולמי של מחלקות הפירות והירקות ברשתות השיווק, לייצר שקיפות בנוגע לפערי התיווך, להקים שוק סיטונאי ולטפל בריכוזיות שמאפשרת לקמעונאי להיות גם הסיטונאי וגם היבואן . צריך לעשות הכל כדי לאפשר לכלל האוכלוסיה בישראל נגישות לתזונה בריאה וטריה.

לא רק מזון

אמיתי הוסיף שחקלאות זה לא רק מזון: "האגריטק הוא המנוע הדיפלומטי של יחסי החוץ של ישראל. ישנם שני מנועי צמיחה שחייבים לדבר עליהם. "ישראל היא פורצת דרך בתחום הקנאביס הרפואי שיביא מזור ומענה למיליוני חולים ומטופלים בעולם ויהווה מנוע צמיחה לחקלאי ישראל ומדינת ישראל שתהנה מהכנסות גבוהות". מנוע הצמיחה השני הוא חלבון מן הים. "כשאנחנו בפתחו של משבר מזון עולמי, החלבון מן הים צפוי להיות הדבר הגדול הבא. על פי התחזיות שוק האצות יהיה בצמיחה מואצת בשנים הקרובות. האצות דורשות רק 5% משטח האדמה הדרושה לייצור כמות דומה של חלבון מהצומח וצורכת בהתאם רק 5% מהמים. במדינת ישראל יש רצועת חוף ייחודית שיוצרת הזדמנות לפתח באמצעות טכנולוגיות של כלובים ייחודיות לישראל, את הגידול בים הפתוח. זו חקלאות פורצת דרך וזה צריך לקרות כאן בישראל ולא ביוון ובטורקיה שמקדימים אותנו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות