אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מנכ"לית בססח: "מהרבעון האחרון של 2018 רואים עלייה בפשיטות רגל בישראל" צילום: עמית שעל

ועידת התעשייה

מנכ"לית בססח: "מהרבעון האחרון של 2018 רואים עלייה בפשיטות רגל בישראל"

חגית ציטיאט לוין אמרה בוועידת התעשייה של "כלכליסט", כי "בנק ישראל עקב אחרי בססח במשך תקופה ומצא קשר ישיר בין ביטוח האשראי לבין הפעילות הריאלית במשק. מה זה אומר? זה אומר שביטוח האשראי מהווה כר פורה לצמיחה של העסק גם בתקופה של אי ודאות"

26.03.2019, 15:59 | נעמי צורף
"אתם התעשיינים בדרך ככל שונאים סיכונים, אתם מבטחים כל מה שזז: את העובדים, המכונות המבנים, אבל אתם לא מבטחים את אשרארי הלקוחות שלכם - את הכסף שחייבים לכם הלקוחות, שלא ברור אם ישלמו או לא ישלמו", כך אמרה חגית ציטיאט לוין, מנכ"לית חברת הביטוח לסיכוני סחר חוץ (בססח), בוועידת התעשייה של כלכליסט שהתקיימה היום (ג').

"אי הוודאות גבוהה. מאז שנת 2008 התחזיות העולמיות מראות בכל שנה כי שיעור החברות שפושטות רגל הולך ויורד, אולם בשנתיים האחרונות המדד עולה והתחזית ל- 2019 היא עלייה של 6% במספר החברות שעתידות לפשוט רגל", אמרה ציטיאט לוין. "ומה בארץ? החל מהרבעון האחרון של 2018 רואים בישראל עלייה בפשיטות הרגל, בחברות שנמצאות בקשיים ובתביעות".

חגית ציטיאט לוין, מנכ"לית בססח, בוועידת התעשייה, צילום: עמית שעל חגית ציטיאט לוין, מנכ"לית בססח, בוועידת התעשייה | צילום: עמית שעל חגית ציטיאט לוין, מנכ"לית בססח, בוועידת התעשייה, צילום: עמית שעל

"בנק ישראל עקב אחרי בססח במשך תקופה ומצא קשר ישיר בין ביטוח האשראי לבין הפעילות הריאלית במשק. מה זה אומר? זה אומר שביטוח האשראי מהווה כר פורה לצמיחה של העסק גם בתקופה של אי ודאות".

"אם נבחן את המצב בעולם נראה כי הסיכונים הפוליטיים גדולים מאד והשיח הפוליטי משפיע מאוד על השיח הכלכלי", אמרה צטיאט לוין. "בנוסף לכך, יש בעיה של סנקציות. למעלה מ-60 אלף חברות ברחבי העולם נמצאות תחת סנקציות של ארה"ב, אירופה והאו"ם כך שחברה שתקיים מסחר ביודעין או שלא ביועדין לוקחת על עצמה את הסיכון לסנקציות וקנסות אדירים. כל אלו מביאים לאי ודאות גדולה ונראה שהכלכלה העולמית יורדת למטה. למשל בבריטניה, לא ברור אם יהיה ברקזיט או לא ואם כן מתי, ובכלל בעולם, כולם מנסים לגלות מתי יגיע המשבר הכלכלי, או האם בכלל יהיה משבר ככלי עולמי נוסף או אולי רק מיתון".

ציטאט לוין תיארה את מצבו הטוב יחסית של המשק הישראלי. "אנחנו רואים צמיחה גבוהה של מעל 3%, שוק העבודה נמצא בתעסוקה מלאה עם שיעור אבטלה נמוך מ-3%, אנחנו רואים אינפלציה נמוכה וריבית נמוכה. בנוסף אפשר לראות עליה בחברות זרות שמשקיעות במשק הישראלי ונותנות חיזוק לנוכחות של המשק הישראלי והחברות בו ואנחנו רואים כניסה מאסיבית של כסף זר למשק. ב-5 שנים האחרונות הדולר בחולשה. לאחר עלייה קטנה ב-2018, כבר בתחילת 2019 ראינו שהשקל חזר להתחזק. ההשפעה הישירה על היבואנים שבניננו היא מאוד טובה, כולם נהנים אבל מה קורה עם היצאונים? ומה עם הלקוחות שלנו? כשאני מוכרת סחורה האם הלקוח ישלם או אולי לא?"

"ברור שאף אחד מאיתנו לא רוצה לפשוט רגל", סיכמה צטיאט לוין, "אבל יותר מזה, אף אחד מאיתנו גם לא רוצה שהלקוח שלו יפשוט רגל. אמא שלי לימדה אותי את הפתגם 'אף פעם אל תגידי לעולם לא' ואני למדתמי ממנה שסיכונים צריך לראות, לנהל ולהישמר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות