אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

ועידת התעשייה

מנו גבע: "מערכת הבחירות תוכרע לפי המפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה"

מנכ"ל מכון המחקר מדגם אמר בוועידת התעשייה של "כלכליסט" כי "יש פטנט לפוליטיקאים להשתמש במושג 'סקרי עומק', אבל זה לא קיים. ההבדלים הם בגודל המדגם, וזה יכול לשנות את הטעות בצורה מוגבלת"

26.03.2019, 17:04 | דותן לוי

"רציתי לתת תמונת מצב שחשבתי שהיא מעודכנת, אבל אחרי האירועים הביטחוניים אני חושב שהציבור קצת מבולבל. תארו לכם שיש בחירות והן הסתיימו במבוי סתום ואז יש בחירות חדשות. תדמיינו לעצמכם שהתוצאות שפורסמו בבחירות הראשונות הפריכו את עצמן, וחלק מהבחורים הצביעו שונה בבחירות", כך פתח את דבריו מנו גבע, מנכ"ל מכון המחקר מדגם, בוועידת התעשייה של "כלכליסט". 

"ביוון היה מקרה שהיה מבוי סתום בבחירות ובבחירות החוזרות היה הבדל של 21 מושבים, כלומר שינוי של 20% בין בחירות לבחירות", סיפר גבע. "אני אומר את כל זה כדי שיהיה ברור לכולם, סקר הוא לא תחזית - חשוב להדגיש ולהבין את זה. סקר אחרי שפורסם הוא יכול להפריך את עצמו ואם נשפוט אותו בצורה כזו נבין יותר את תפקידו. יחד עם זאת יכולות להיות תגובות לסקר בפוליטיקה, למשל ציפי לבני שפרשה מהפוליטיקה, איחוד חלק מהמפלגות הערביות ועוד".

מנו גבע, מנכ"ל מכון מדגם, בוועידת התעשייה, צילום: עמית שעל מנו גבע, מנכ"ל מכון מדגם, בוועידת התעשייה | צילום: עמית שעל מנו גבע, מנכ"ל מכון מדגם, בוועידת התעשייה, צילום: עמית שעל

עוד אמר גבע, "יש פרשיות כל יום וזה משפיע על ציבור הבוחרים וכמובן אירוע ביטחוני יכול לשנות. התפקיד של הסקר הוא כלי עבודה גם בזירה המסחרית. הוא משמש ככלי לקבלת החלטות ואסטרטגיות. ההבדל הוא שבזירה הפוליטית סקרים מתפרסמים בתקשורת ולכן הם משפיעים על הציבור. למשל אם יש מפלגה שהיא על סף אחוז החסימה. יכול להיות שיהיה טרנד שהיא לא תעבור את אחוז החסימה. עשינו סקר ושאלנו אם יתברר שהמפלגה שלהם לא עוברת מה יעשו? 18% אמרו שיעברו למפלגה אחרת ו-8% ענו שלא יצביעו".

בהמשך אמר גבע, "יש פטנט לפוליטיקאים להשתמש במושג 'סקרי עומק'. זה לא קיים, הם רוצים לתת תוקף יותר גדול והם אומרים שיש להם סקר עומק. ההבדלים הם בגודל המדגם וזה יכול לשנות את הטעות בצורה מוגבלת.

"מה קורה בבחירות האלה? נכון ליום ראשון האחרון קיבלנו תיקו בין גוש מרכז לימין. בתרחיש שמפלגת ימין לא עוברת, גוש השמאל עולה ל-59 מנדטים וגוש מרכז שמאל עם המפלגות הערביות עולה ל-57 מנדטים. את גשר, שעברה את אחוז החסימה, אני עוד לא ממקם. יש תרחיש נוסף שאם שתי מפלגות ימין לא יעברו, אז גוש המרכז שמאל יכול להיות גוש חוסם עם 61 מנדטים. אם אנחנו לוקחים מפלגת ערבית שלא עוברת, הסיכויים הולכים וקטנים לגוש מרכז שמאל. המערכת תוכרע לפי המפלגות שלא יעברו את אחוז החסימה, ומי תעבור ולא תעבור".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות