אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עידו נחושתן: "תעופה קרבית היא ממלכת אי־הוודאות, היכולת להסתגל ולהגיב מהר רלבנטית גם לתחום הקנאביס" צילום: גדי קבלו, שאטרסטוק

ראיון כלכליסט

עידו נחושתן: "תעופה קרבית היא ממלכת אי־הוודאות, היכולת להסתגל ולהגיב מהר רלבנטית גם לתחום הקנאביס"

מפקד חיל האוויר עד 2012, עידו נחושתן, אמנם חסר ניסיון בניהול חברות ציבוריות, אבל משוכנע שכישורי הטיסה שלו יתרמו להמראת חברת הקנאביס קנאשור, שהוא מונה באחרונה ליו"ר שלה. אף שמניית קנאשור עלתה רק ב־12% בבורסת ת"א מאז מינויו, נחושתן מאמין שהקנאביס הרפואי עוד ייהפך לקטר של התעשייה הישראלית. וקנאביס לצריכת פנאי? לא בבית ספרו

27.03.2019, 06:55 | צלי גרינברג

יותר ממחצית שנותיו הטיס עידו נחושתן (62) מטוסי קרב, וכעת הוא מסכם חודשיים של ניסיונות לגרום לחברת הקנאביס הציבורית קנאשור (CannAssure) - שבה הוא מכהן כיו"ר - להמריא ולהציף ערך למשקיעיה. כטייס קרב עם 35 שנות ותק, חוסר ניסיונו בניהול חברת קנאביס, או כל חברה ציבורית אחרת, אינו מבהיל אותו.

קראו עוד בכלכליסט

קנאשור היא אחת מחברות הקנאביס הנסחרות בבורסת תל אביב, בעקבות המיזוג של החברה־האם שלה, סולבר טכנולוגיות מזון, והשלד הבורסאי דירקט קפיטל, שכתוצאה ממנו מחזיקה כיום סולבר ב־69.43% ממנו.

הראיון עם נחושתן נערך באשדוד, במשרדי סולבר שבבעלות ניל פלס ושמעון בר קמה. במתחם, שבו ממוקם גם המפעל של סולבר, עתיד להיבנות המפעל של קנאשור.

איך אתה מסביר את ההצטרפות של יותר ויותר אנשי ביטחון לטרנד הקנאביס?

"אני לא יכול לדבר בשם אחרים, אבל מדובר בעולם בהתהוות, והציפיות, הידע שהצטבר בישראל והחלטת הממשלה לאפשר יצוא, מסמנים שהתחום יכול להיות נדבך משמעותי בכלכלה הישראלית. כדבר חדש זה מושך אנשים. יש פה המון לגלות, המון לבנות, וגם העולם העסקי יתהווה ויתעצב בשנים הקרובות. הרגולציה שמלווה את התהליך תדחף אותו גם בארץ וגם בעולם, וככל שזה יתפתח בעולם, זה ילך ויגדל גם פה. אני מוצא שהתחום הזה מעניין.

עידו נחושתן על רקע קנאביס, צילום:  גדי קבלו, שאטרסטוק עידו נחושתן על רקע קנאביס | צילום: גדי קבלו, שאטרסטוק עידו נחושתן על רקע קנאביס, צילום:  גדי קבלו, שאטרסטוק

 "בהקשר שלי, קיבלתי פנייה מקנאשור. אני מכיר את בר קמה, אחד משני הבעלים של סולבר, שגם הוא טייס ואיש חיל האוויר. בעקבות פנייתו התחלתי ללמוד קצת את תחום הקנאביס הרפואי, וככל שלמדתי, ראיתי שיש בו אלמנטים מעניינים מאוד של תועלת לבריאות. וכשמדובר בשוק שהוא ממש בתחילת דרכו, ממש בהתהוות, זה סקרן אותי. אז שאלתי את בתי האמצעית, שהיא רופאה פנימית בבית החולים בלינסון, על הקנאביס הרפואי, והיא אמרה חד־משמעית שזה עושה טוב לאנשים. גם ההון האנושי כאן בקנאשור, שהוא באיכות גבוהה, גרם לי להרגיש שמתאים לי להיות חלק מזה".

"גם בחיל האוויר יש חדשנות שמאפיינת חברות הזנק קטנות"

לרשות נחושתן עומדים כיום 25 מיליון שקל בקופת קנאשור, ש־17 מיליון מהם הוזרמו בידי בעלי השליטה, בר קמה ופלס. למרות חוסר ניסיונו הניהולי־אזרחי של נחושתן, שסיים ב־2012 את תפקידו הצה"לי האחרון, מפקד חיל האוויר, הוא משוכנע כי יש לו מה לתרום לקנאשור. "אני כבר אזרח הרבה שנים, עזוב אותי מהצבא", אומר נחושתן ומוסיף כי "כיו"ר אני מבין מצוין שצריך להציף ערך לבעלי המניות, וזה הציבור. והצפת ערך היא על כל המשתמע מכך. כמי שיוביל את החברה, תפקידי לדאוג שהיא תקום, תיבנה ותתפקד כהלכה, ובמסגרת זו מחויבותי לציבור המשקיעים מובנת. אני בא מעולם של קוקפיט קרבי - עולם של תעופה קרבית ומלחמה בכלל - וזו ממלכת אי־הוודאות. היכולת להסתגל מהר ולהגיב מהר רלבנטית גם לעולם הקנאביס הרפואי, כי אנחנו צפויים להידרש להתאים את עצמנו במהירות גם מהפן המקצועי־רפואי וגם מהצד הרגולטורי.

"כל חיי עסקתי בתכנון ארוך טווח, וזה ברור שהקנאביס הרפואי יתפוס את מקומו בבריאות הכללית, ותועלתו לאיכות החיים ולמין האנושי תתבסס הרבה יותר. לקנאשור יש יתרון עצום, כי היא נשענת על תשתית של ידע רחב, שנוגע לדיוק במיצוי שמן מצמחים, והיא תדע להתאים עצמה לשינויים מהר יחסית ובצורה מדויקת יותר. אני מקווה להביא לקנאשור הבנה אסטרטגית, ראייה אסטרטגית, הבנה של הובלת תהליכים והטמעת סטנדרטים שהחברה רואה בהם יעד. גם בחיל אוויר יש הרבה חדשנות ומחשבה, שמאפיינות חברות הזנק קטנות. צריך לראות תהליך ארוך טווח, תמונה רחבה, ובזה אני אוכל לעזור לקנאשור".

נחושתן משמש כיום גם כיועץ אסטרטגי לכמה חברות ובהן Dell-EMC, אלביט מערכות ואלתא, וגם כיו"ר לשכת המסחר ישראל־אוסטרליה ויו"ר הוועדה המייעצת של קרן וקסנר בישראל. כיו"ר דירקטוריון פעיל בהיקף של 22% משרה בקנאשור ייהנה נחושתן מתגמול שנתי בעלות של 390 אלף שקל, וכן מאופציות שמימושן המלא יעניק לו 2.66% מהון מניות של החברה.

בר קמה, בעברו מנכ"ל חברת התוכנה בלופניקס ובכיר בסולתם, ופלס, שהיה סמנכ"ל הכספים של בלופניקס ושל חברת הביומד אלקוברה, רכשו את חברת המזון סולבר בסוף אוקטובר 2016 תמורת 3 מיליון שקל. החברה נרכשה מידי קואופרטיב המזון האמריקאי CHS, שרכש אותה חמש שנים קודם לכן תמורת כחצי מיליארד שקל. החברה עוסקת במיצוי חלבונים מפולי סויה לשימוש בתעשיות המזון לבני אדם ולבעלי חיים, וכן לייצור שמן סויה. סולבר מעבדת עד 1,150 טונות של פולי סויה ביום.

עם התפתחות תעשיית הקנאביס הרפואי נולדה המחשבה להקים את קנאשור, הנסחרת כיום בשווי של 121.8 מיליון שקל - גבוה ב־12% בלבד מהשווי ביום שבו הצטרף נחושתן לחברה, באמצע ינואר. נחושתן, כך נראה, אינו מתרגש מעליות או ירידות של מניות. מבחינתו, הוא הגיע לחברה כדי לבנות אותה, והמשקיעים ירוויחו לכשהיא תיבנה.

חברות רבות טוענות שיש להן יתרונות יחסיים בתחום הקנאביס הרפואי. במה קנאשור שונה?

"כדאי לבדוק אם לאלה שטוענים שהם מסוגלים לעשות משהו, אכן יש יכולות, ידע וניסיון לעשות זאת. מבחינת קנאשור, הידע והניסיון שיש לסולבר, למיצוי מדויק של חומרים מהצומח, לא יסולאו בפז. בשונה מכימיה המצויה בתרופה, המיצוי של צמח - שהוא דבר אורגני לא מדויק - באופן אחיד ורציף אינו עניין של מה בכך, ומצריך ידע וניסיון. עולם הקנאביס עוד לא הגיע לרמת הדיוק שתידרש ממנו ככל שהרגולציה תתפתח באופן כללי - ולכיוון התרופתי בפרט. לקנאשור יש דנ"א של בקרת איכות גבוה מאוד בקרב אנשי הצוות שלה. ואצלנו, ואני יכול לומר זאת באחריות, לא רק אומרים שיודעים לעשות משהו, אלא באמת יודעים לעשות את זה.

"לחברה יש חזון ברור, שבמסגרתו היא מכוונת לפיתוח ואספקה של מוצרי קנאביס רפואי חדשניים, באיכות גבוהה, לטיפול בכלל הצרכים הרפואיים, שאינם מטופלים כיום בארץ ובעולם. היא תפעל להקמת שרשרת גידול חקלאי שנקראת Indoor. אנו כעת מתמקדים בכיוונים גינקולוגיים. זה המבחן של החברה, ואני מאמין ביכולתה לעמוד בו ולממש את הפוטנציאל שלה".

מה דעתך על הטענה שהבורסה היא יותר שואו ופחות תוכן?

"אני לא עוסק בבורסה, אני עוסק בקנאשור, ודואג שהיא תתפתח לכיוונים הנכונים. לא עוסק במניה, אלא בחברה. ואף שיש הרבה חברות שפועלות בתחום הקנאביס הרפואי בישראל, וסביר שיהיו עוד ככל שהתחום יתפתח, לקנאשור יש יתרונות רבים על פני האחרות.

"ראשית, קנאשור נולדה מתוך התשתית התעשייתית של סולבר, וככל שידוע לי, את המיומנות הייחודית מאוד שיש לה במיצוי מדויק של חומרים מהצומח, אין לחברות קנאביס אחרות. בנוסף, במתחם שבו יוקם המפעל של קנאשור כבר נמצא המפעל של סולבר, כך שתשתיות כמו חיבור לגז טבעי וגדר היקפית כבר קיימות בו. לכך יש להוסיף את כלל שרשרת הערך, שבה תפעל קנאשור, ואשר הודות לריכוז כל השרשרת במקום אחד יתאפשרו עצמאות, שליטה בתוצר וחיסכון אדיר בשינוע. בנוסף, בניגוד לחוות הגידול האחרות, אנו נגדל את הקנאביס בשיטת Indoor, על תשתית של סולבר שכרגע פנויה וקנאשור קיבלה אותה".

קנאשור תגדל קנאביס תחת נורות, במבנים סגורים ללא חלונות

בשיטת ה־Indoor מגדלים את הקנאביס תחת נורות, בתוך מבנה סגור ללא חלונות. "התשתית הזו של סולבר יכולה לספק תוצרת רבה יותר, שכן היא מאפשרת עד שישה מחזורי גידול חקלאי של צמח קנאביס בשנה, בניגוד למקסימום של ארבעה מחזורים בחממות הרגילות, כי התנאים האקלימיים בשיטת ה־Indoor הם קבועים לאורך השנה כולה", מסביר נחושתן. "וישנו גם העולם שממנו אני מגיע, הנוגע בפן מרכזי באסטרטגיה של החברה. אנו מכוונים לפיתוח מוצרים בעולם הביו־רפואה, ונקים חממה של חברות סטארט־אפ להמצאות וחידושים הנוגעים לתחום הקנאביס הרפואי. גם האינקובטור ימוקם במתחם שלנו. ולמה זה מרכזי? כי כשאתה נוגע בפיתוח של הדברים הבאים, אתה מגיע עם ערך מוסף לשוק, ותוספת ה'טק' היא הדבר שישראל יודעת להביא לעולם. החברה מכוונת למקום של ה'טק' ולמעשה ללב של הערך המוסף של תעשיית הקנאביס הרפואי, ואנחנו מאמינים כי היא תוביל את התעשייה בישראל".

אלוף עידו נחושתן בתא הטייס, צילום: ערן יופי כהן אלוף עידו נחושתן בתא הטייס | צילום: ערן יופי כהן אלוף עידו נחושתן בתא הטייס, צילום: ערן יופי כהן

מה עמדתך לגבי השוואת תחום הקנאביס הרפואי לתחום האינטרנט?

"כיום אי אפשר לדמיין את העולם בלי האינטרנט, ששינה את פני האנושות באופן דרמטי. אני מאמין שגם תחום הקנאביס הרפואי יתפוס מקום משמעותי ואמיתי, כי יש בו ממש. איך זה יגיע לשם זו כבר שאלה אחרת, כי לכל חברה יש אסטרטגיה משלה ויעילות משלה. אבל זו תעשייה אמיתית, והיא תתממש".

מדברים רבות לאחרונה על לגליזציה של קנאביס. בסוף תהיו חברת סיגריות?

"אין קשר בין קנאביס רפואי לבין תדמית הוודסטוק של שנות השישים. קנאביס רפואי הוא תוצאה של מיצוי מיטבי של הסגולות הרפואיות של צמח הקנאביס, ורק בישראל מטופלים בעזרתו כבר כ־30 אלף איש, והמספר הזה ממשיך לגדול. אנחנו, בקנאשור, לא עוסקים בקנאביס לצורכי פנאי, ולא נעסוק בו. מדובר בעולם אחר לחלוטין. אין כיום כמעט מישהו שלא מכיר אדם המטופל בקנאביס רפואי, גם אני. אנשים עם מחלות קשות סובלים סבל רב, והקנאביס מסייע לפחות בהפחתתו. לכן תחום הקנאביס הרפואי הוא בעל פוטנציאל לשיפור איכות החיים של האנשים, ואין לו קשר לתדמית של עולם צריכת הפנאי. בקנאשור שני העולמות שאלה לא נפגשים, וכך גם אצלי - הם בכלל לא נפגשים ולא ייפגשו".

נחושתן, שסיים את תקופת הצינון שלו כבר לפני כשלוש שנים, טוען כי אינו מתכוון להיכנס לפוליטיקה, זאת אף שאביו, יעקב נחושתן, היה ח"כ בכנסת השביעית מטעם גח"ל (גוש חירות ליברלים). אך הוא בכל זאת מסייג: "זה לעת הזו, והכל פתוח. עשייה ציבורית לא זרה לי. את הדברים המשמעותיים ביותר בחיי עשיתי בשירות הציבורי. אבל הפוליטיקה היא לא כעת, והמשפחה שלי בוודאי לא תומכת בזה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות