אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
מחזיקי בי־קום לדירקטוריון ולהנהלה: "אתם חסרי אחריות והתנהגותכם פזיזה" צילום: יניב רחימי

מחזיקי בי־קום לדירקטוריון ולהנהלה: "אתם חסרי אחריות והתנהגותכם פזיזה"

באסיפה הסוערת אתמול זעמו מחזיקי האג"ח על עצירת התשלומים לנושים. הוצע להם לנהל מו"מ עם מחזיקי האג"ח של החברה־האם אינטרנט זהב, ולקדם גיוס הון לבי־קום, שיאפשר לשלם למחזיקי אג"ח ב'

27.03.2019, 07:59 | יניב רחימי

אסיפת מחזיקי האג"ח של בי־קום אתמול התנהלה באווירה סוערת, והוטחו בה האשמות קשות כלפי הדירקטוריון וההנהלה על רקע ההחלטה לעצור תשלומים לנושים. "הדירקטוריון לא ביקש, אלא קבע עובדה לעצור לנו תשלומים. הדירקטוריון, שלא היה אחראי בעסקת yes עם הדיבידנדים שחולקו, פתאום מגלה אחריות ועוצר תשלומים לאג"ח ב'. זה חמור ביותר. אתם חסרי אחריות והתנהגותכם פזיזה", אמר שרון חינקיס ממגדל שוקי הון, "ההחלטה לעצור תשלומים הפילה את מניית בי־קום, שהיא הכלי שלכם לגייס כסף". 

קראו עוד בכלכליסט

באסיפה, שבה נכחו יו"ר בי־קום שלמה זוהר והמנכ"ל עמי ברלב, התנגדו מחזיקי סדרה ב' להחלטת בי־קום לעצור תשלומים לכלל הנושים. טענותיהם עולות על רקע העובדה שבי־קום אמורה לבצע בסוף החודש את התשלום האחרון לסדרה, בסכום של 233 מיליון שקל, כולל ריבית.

ההצעה שהונחה בפני מחזיקי האג"ח היא לנהל משא ומתן עם מחזיקי האג"ח של החברה־האם, אינטרנט זהב, ולקדם גיוס הון של בי־קום בסכום שיאפשר להשתמש בתמורה לצורך ביצוע התשלום למחזיקי אג"ח ב'. במקביל, מחזיקי האג"ח מסדרה ג' יידרשו לשנות את אמות המידה הפיננסיות, כדי לעודד משקיעים שעשויים להתעניין בחברה.

עו"ד אופיר נאור, שמייצג את הנאמן של מחזיקי האג"ח, התייחס לאינטרסים השונים של מחזיקי האג"ח של בי־קום: "אנחנו עמלנו כדי לגבש פתרון כולל, שעונה לאינטרסים של שתי הסדרות. זה פתרון שיאפשר לסדרה ב' ליהנות מהיתרון שלה, כי יש לה מח"מ קצר יותר. צריך גם לשים לב לאינטרס של סדרה ג', שרואה NAV (שווי נכסי נקי — י"ר) שברירי שנשחק. יש בבזק נכס מס ששווה קצת יותר ממיליארד שקל. אם הוא יימחק, זה יכול לייצר בעיה". לדברי נאור, מחזיקי אג"ח מסדרה ב' לא מפסידים דבר בכך שהם נותנים אורכה של שבועיים למיצוי המגעים.

הודעת בי־קום על עצירת התשלומים מגיעה על רקע ירידה מהותית של 800–700 מיליון שקל בהון העצמי של החברה, שאמורה לפרסם את דו"חותיה הכספיים מחר. הירידה בהון צפויה לגרום לכך שהחברה לא תעמוד בהתחייבויותיה למחזיקי האג"ח (סדרה ג'), לפיהן יתרת ההון העצמי שלה לא תפחת מ־650 מיליון שקל. אי עמידה בהתחייבות זו מהווה עילה להעמדת החוב לפירעון מיידי. החוב של בי־קום כלפי מחזיקי האג"ח שלה מסתכם ב־2.5 מיליארד שקל, ולחברה יש כיום יתרות נזילות של כ־700 מיליון שקל. היתרות מאפשרות את שירות החוב של בי־קום למחזיקי האג"ח עד נובמבר 2021.

אסיפת מחזיקי האג"ח של בי־קום מעניינת, ובעיקר מטרידה, את מחזיקי אג"ח אינטרנט זהב. אם מחזיקי האג"ח של בי־קום יחליטו להעמיד את החוב כלפיהם לפירעון מיידי ולקבל לידיהם את מניות בי־קום, אזי שווי מניות בי־קום שבידי אינטרנט זהב יצנח לאפס. מהלך זה ישמוט את הקרקע מתחת לרגלי מחזיקי האג"ח של אינטרנט זהב ויעמיק את התספורת שתיגזר עליהם.

כדי להימנע מתרחיש השתלטות הנושים של בי־קום על מניותיה, מעוניינים מחזיקי האג"ח של אינטרנט זהב לנהל משא ומתן לשיתוף פעולה עם מחזיקי האג"ח של בי־קום. שיתוף פעולה כזה יהיה כרוך בוויתורים של נושי החברה־האם לטובת נושי של החברה־הבת. שכן בהיעדר תמריצים כלכליים למחזיקי האג"ח של בי־קום, לא תהיה להם סיבה להתייחס לשיקולי מחזיקי האג"ח של אינטרנט זהב.

מימין: מנכ"ל בי־קום עמי ברלב והיו"ר שלמה זוהר, אתמול באסיפה, צילום: יניב רחימי מימין: מנכ"ל בי־קום עמי ברלב והיו"ר שלמה זוהר, אתמול באסיפה | צילום: יניב רחימי מימין: מנכ"ל בי־קום עמי ברלב והיו"ר שלמה זוהר, אתמול באסיפה, צילום: יניב רחימי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות