אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נסללה הדרך לבנק דיגיטלי: מריוס נכט במגעים לצירוף משקיעים אסטרטגים בגיוס של 90-60 מיליון דולר

בלעדי לכלכליסט

נסללה הדרך לבנק דיגיטלי: מריוס נכט במגעים לצירוף משקיעים אסטרטגים בגיוס של 90-60 מיליון דולר

דודו זקן, לשעבר המפקח על הבנקים, פורש ממיזם הבנק הדיגיטלי של מריוס נכט, עקב קשרי הידידות שלו עם המפקחת הנוכחית, חדוה בר

27.03.2019, 18:08 | רחלי בינדמן

דודו זקן, לשעבר המפקח על הבנקים, פורש ממיזם הבנק הדיגיטלי של מריוס נכט, עקב קשרי הידידות שלו עם המפקחת הנוכחית, חדוה בר.

סמוך לאחר שקבוצת נכט הגישה את בקשתה לקבל רישיון להקמת בנק דיגיטלי, בתחילת 2019, מסר הפיקוח על הבנקים לקבוצה, כי בר לא תוכל לטפל בבקשת הרישיון מחשש לניגוד עניינים. בעקבות זאת החליט עכשיו זקן לפרוש מהקבוצה, כדי שלא לעכב את ההליך.

אתמול נרשמה התקדמות במיזם כשמשרד האוצר הודיע כי חברת טאטא זכתה במכרז לאספקת שירותי מיחשוב לבנקים הדיגיטליים. כמו כן קבוצת נכט העבירה לשורותיה טאלנט נוסף מפפר של בנק לאומי. מצד שני, סוגיית ביטוח הפיקדונות שקבוצת נכט דורשת להסדיר טרם נפתרה.

נכט, ממייסדי צ'ק פוינט, הגיש כאמור בינואר לפיקוח על הבנקים את בקשתו לקבל רישיון להקמת בנק דיגטלי, יחד עם עוזי ימין, מנכ"ל דלק US, והשניים שכרו את זקן למתן שירותי ייעוץ למיזם.

מריוס נכט מריוס נכט מריוס נכט

כחצי שנה קודם, הצהירה המפקחת על הבנקים חדוה בר כי תוך שנה יוקם בישראל בנק דיגיטלי חדש, שני לפפר שאותו הקים בנק לאומי.

מקבוצת מריוס נכט נמסר בתגובה: "הפיקוח מסר לקבוצה שהייעוץ המשפטי של בנק ישראל חושש מניגוד עניינים בשל הידידות בין זקן לבר, ולכן בר לא תוכל לטפל בנושא כל עוד ניגוד עניינים פוטנציאלי זה מתקיים. עקב כך החליט זקן לפרוש ברוח טובה מעבודה עם קבוצת נכט".

על פניו, קבוצת נכט היתה יכולהלהמשיך בהליך שטופל על ידי המשנים של בר, בקבוצה כנראה העדיפו שבר עצמה תוביל את ההליך.

עוד נודע ל"כלכליסט" כי הקבוצה של נכט נמצאת בשלבי גיוס מתקדמים של עובדים לבנק הדיגיטלי ואף "חטפה" שני טאלנטים מפפר: בנוסף לגל בר דעה, שהיה מס' 2 בפפר ושימש כסמנכ"ל המוצרים של הבנק, מעבירה הקבוצה לשורותיה כעת גם את גיל רשמן, בכיר בפפר שעסק בתחום מערכות המידע.

את הפנייה מצד נכט לבר דעה, שלו הוצע שכר כ־60 אלף שקל בחודש ושלאחרונה סיים את תקופת הצינון שלו מפפר, חשף "כלכליסט" באוגוסט אשתקד. את הבנק החדש תלווה פירמת רואי החשבון Pwc.

חברה בת למחשוב של תאגיד טאטא ההודי

אתמול נרשמה כאמור התקדמות משמעותית נוספת במיזם הבנק הדיגיטלי כשמשרד האוצר הודיע על זוכה במכרז להקמת לשכת שירותי מחשוב בנקאיים: TCS, חברה בת למחשוב של תאגיד טאטא ההודי. לפי תנאי המכרז, החברה תהיה מחויבת להציע שירותי מחשוב לכלל הגופים הפיננסיים שיהיו מעוניינים בכך. בשלב ראשון תקבל TCS מהאוצר מענק של 105 מיליון שקל.

חברת TCS, העוסקת בטכנולוגיית מידע ומתמחה במתן השירותים, הפיתוח והתחזוקה של מערכות תוכנה וחומרה, כבר חתמה על הסכם לאספקת שירותי מחשוב לקבוצה של נכט ולקבוצת אופק שעתידה להקים אגודת אשראי.

סוגיה מרכזית אחרת הנוגעת לבנק הדיגיטלי החדש טרם נפתרה. בקבוצת נכט ממשיכים להתעקש על הסדרת ביטוח שיגן על המפקידים בבנק הדיגיטלי, סוגיה שבמשרד האוצר מתנגדים לה (ולפי הערכות דווקא זוכה לרוח גבית מצד בנק ישראל). בקבוצה גם מתעקשים שכתנאי לכניסתם לתחום יש "למנוע התנהגות טורפנית של הבנקים הקיימים" — רמיזה לפפר של בנק לאומי שכרגע מציע שירותים חינמיים.

הציפייה בקבוצת נכט היא שהאוצר והפיקוח על הבנקים יגבילו את יכולות הצמיחה של פפר בישראל או ידרשו ממנו להציע שירותים בתמחור כלכלי. אפשרות אחרת היא שהפיקוח יקדם במהירות את כל נושא הבנקאות הפתוחה, שתחייב את הבנקים לחשוף לשחקנים חדשים בתחום הטכנולוגיות הפיננסיות ומאגרי המידע שלהם ולאפשר להם לפתח מנועי השוואה של העמלות והריביות, על מנת להגביר את התחרות בתחום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

7 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

7.
העמלות הבסיסיות לא מעניינות את רוב הלקוחות
את מרבית הלקוחות , לא מעניין שניהול החשבון הוא בחינם או שעמלת המסלול היא 10 שח לחודש או 20 שח לחודש וכו... זה עלויות של כוס קפה ופחות מכך. את הלקוחות מעניין איזו ריבית גובים מהם עבור האשראי שלהם / המשכנתאות / האם בנק מוכן לתת אשראי לעסק קטן בסכום ובריבית סבירה וכו וכו...
גיל  |  29.03.19
5.
כחלון--יום הדין מגיע
כחלון--יום הדין מגיע וכולנו לא תעבור את אחוז החסימה לא שכחנו את חוק מס דירה שלישית שהעיף את השכירות. עכשיו אתה תעוף. רק זה חסר לנו שכחלון הפחלון יהיה שר אוצר וחוק מס דירה שלישית יחזור והשכירות תעלה. זמן רב לא יכולנו לישון בגללך מאחל לך שתפתח מכולת ותהיה חנווני. זה המכסימום שאתה מסוגל. ביי ביי ככחלון ומקווה שלא נשמע את שמך יותר.
כחלון--יום הדין מגיע  |  27.03.19
לכל התגובות