אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גנץ ולפיד רוצים לייצר שוק שכירות הוגנת? כחלון יצר אחד בלי לשים לב צילום: אוראל כהן

דעה

גנץ ולפיד רוצים לייצר שוק שכירות הוגנת? כחלון יצר אחד בלי לשים לב

במצע המפלגתי של כחול לבן מסומנת הקמתו של שוק דיור להשכרה ארוכת טווח כאחד הכלים לפתרון מצוקת הדיור; אלא שבאופן אבסורדי, תוכנית מחיר למשתכן החבוטה של מפלגת כולנו מייצרת כבר עכשיו בדיוק את הפתרון הזה; כך למשל, היצף הדירות להשכרה בראש העין כבר מפיל את מחירי השכירות

28.03.2019, 09:50 | רחלי בינדמן

מפלגת כחול לבן פרסמה לאחרונה את המצע המפלגתי שלה. בארגז הכלים שהציגה לפתרון מצוקת הדיור היא הניחה את זה המוכר של דיור להשכרה לטווח ארוך: לייצר לרוכשי הדירות אלטרנטיבה שפויה של הבטחת שכירות ארוכת שנים.

אלא שבאופן אבסורדי, תוכנית מחיר למשתכן החבוטה של שר האוצר משה כחלון, מייצרת כבר עכשיו בדיוק את הפתרון הזה.

   

קראו עוד בכלכליסט

 , צילום: אוראל כהן צילום: אוראל כהן  , צילום: אוראל כהן

אתמול (ד') הסתיימה ההרשמה להגרלה הגדולה, אולי האחרונה, של התוכנית. בפילוח מספר הנרשמים לכל עיר היה מעניין לראות ריבוי נרשמים ליישוב האמיד אבן יהודה, הסמוך לנתניה, שם הוגרל מספר קטן יחסית של דירות, לצד מספר נרשמים נמוך יותר בראש העין, הרחוקה רק 15 דקות מתל אביב עם תחנת רכבת סמוכה.

היצף הדירות להשכרה מפיל את מחירי השכירות

כיצד קרה שהנרשמים מעדיפים את אבן יהודה? מעבר למיתוג היוקרתי יותר של הישוב, חוששים הנרשמים - במידה רבה של צדק - מהיצף בנייה בראש העין, הכוללת בנייה של אלפי דירות, חלק משמעותי מהן כחלק מתוכנית מחיר למשתכן. כבר היום ישנן מאות דירות בנויות, שרבות מהן נרכשו על ידי משקיעים, והן מוצעות להשכרה. הנרשמים חוששים שיתקשו להשכיר את הדירות, ושחמש שנים לאחר הזכייה גם יתקשו למכור אותן.

אלא שחשש המגרילים הוא בדיוק גן העדן לשוכרים: היצף הדירות להשכרה בראש העין כבר מפיל את מחירי השכירות, ובמרחק של דקות מהוד השרון אפשר היום לשכור דירת 120 מ"ר מרווחת, עם מרפסת בגודל 14 מ"ר ונוף מהקומה ה-16, בשכירות של 4,500 שקל.

תוכנית מחיר למשתכן, עם כל הביקורות שספגה, מייצרת שוק שכירות ארוך טווח שמציע מחירי שכירות אטרקטיביים גם באזור המרכז. ראש העין איננה עפולה, ומשפחות שמתקשות לעמוד בנטל השכירות היקר בתל אביב, רמת גן וגבעתיים יכולים למצוא דירות חדשות בראש העין במחירי שכירות הנמוכים ב-30% ובמרחק של 40 דקות - עם פקקים - מתל אביב.

אפילו התוכניות המעטות לדיור בהשכרה ארוכת טווח הקיימות היום, כמו למשל בשכונת מורשה ברמת השרון, נאות עוזי ברעננה וגליל ים בהרצליה, מציעות שכר דירה גבוה משמעותית של כ-6,000 שקל בחודש - למול החלופות הזולות דרמטית שמציעה ראש העין.

וראש העין היא כמובן רק דוגמא: אלפי הדירות הנבנות בהרצליה, בראשון לציון, באור יהודה, במודיעין ובערי מרכז אחרות במסגרת התוכנית, יוצעו להשכרה על ידי משקיעים בטווח של שלוש השנים הקרובות, וחוקי הכלכלה ישחקו את משחקם: ריבוי היצע יגרור הורדת מחיר.

המשקיעים שרכשו דירה בהנחה של 30% על מחיר השוק אמנם יאלצו להתגמש ולחתוך בשכר הדירה המבוקש, אך בזכות המחיר הנמוך בו רכשו יזכו לתשואה שוטפת לא רעה למרות ההתפשרות במחיר. השוכרים יהנו מדירות חדשות בשכר דירה אטרקטיבי.

אבל זה לא הכל. בעלי דירות בשכונות הסמוכות ובערים העוטפות את השכונות בהן מתקיימים פרויקטים של מחיר למשתכן, יאלצו גם הם ליישר קו כדי לא לאבד שוכרים לשכונות החדשות.

בשורה התחתונה - מחיר למשתכן, מבלי להתכוון - מייצרת כאן ללא מאמץ את שוק השכירות ארוכת הטווח מהמפותחים שהיו בישראל.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות

23 תגובות לכתיבת תגובה לכתיבת תגובה

22.
הפיל את שוק השכירות בראש העין, אולי...אבל זאת לא שכירות לטווח ארוך, ולאו דווקא הוגנת ,
הפיל את שוק השכירות בראש העין, אולי...אבל זאת לא שכירות לטווח ארוך אמיתית, כל בעל דירה נוהג כראות עיניו, ולאו דווקא הוגנת , עדין שכירות שמסתמכת רק על המשקעים הפרטים " הקפיטליסטים השנואים" ...ולא על פתרון מוסדי ארוך טווח אמיתי כפי שנהוג בחו"ל, היכן שגופים פרטים וממלכתים בונים בנינים ליעוד 100% שכירות לטווח ארוך בשכ"ד קבוע ומפוקח.
לא נאיבי  |  30.03.19
21.
כתבה שלשם שינוי מבוססת על עובדות ולא מפמפמת את מסרי הקבלנים
תתפלאו אבל אני בתור בעל דירה במרכז (לא בראש העין) דווקא רוצה שהמחירים ירדו, לא כי אני רוצה להפסיד כמובן, אלא כי אני רוצה שיהיה לילדים שלי סיכוי לקנות ולשכור דירות במחירים נורמליים. כי במצב הנוכחי זוג לא יכול לקנות דירה בלי המון כסף מההורים ומה לעשות לא לכולם יש מאיפה לתת. ולדעתי התכנית של כחלון על אף שהיא לא מושלמת היא בכיוון הנכון וזו הפעם הראשונה שמישהו מנסה להתמודד עם האינטרסנטים הכי כבדים בשוק הנדל"ן. מקווה שכחלון יהיה שר אוצר אחרת ניסנקורן יבטל אותה.
יוסי  |  30.03.19
לכל התגובות